Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Warmbier'in ebeveynleri Fred ve Cindy Warmbier, ABD'de bir kanala verdikleri röportajda, ABD'ye iade edildikten sonra oğullarıyla ilk karşılaşmalarında neler yaşadıklarını ve Otto'nun sağlık duruma dair tanıklıklarını paylaştı.

Baba Warmbier, uçağa bindiklerinde oğullarını bir sedyeye bağlanmış halde, sarsılarak iniltiler çıkarırken bulduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Kafası kazınmıştı. Kör ve sağır durumdaydı. Kolları ve bacakları deforme olmuştu. Ayağında kocaman bir yara vardı. Sanki biri alt dişlerini kerpetenle söküp yeniden takmış gibiydi. Kim Jong-un rejimi Otto'ya bilinçli ve sistematik işkence uygulamıştır. Bunun başka açıklaması olmaz."

AİLE, KUZEY KORE YÖNETİMİNİ TERÖRİZM İLE SUÇLADI 

ABD Başkanı Donald Trump, röportajın yayınlanmasının ardından Twitter'da yaptığı paylaşımda, "Fox and Friends programını Otto Warmbier'in (1994-2017) ebeveynleriyle yaptıkları röportaj için kutluyorum. Otto, Kuzey Kore'nin akılmaz işkencesine maruz kalmıştır." ifadelerini kullandı.

Trump daha önce de Kuzey Kore yönetimini işkenceyle suçlayarak kınamış ve "Otto'yu daha önce ülkeye getirebilmeliydik." diyerek kendisinden önceki Obama yönetimini suçlamıştı.

Warmbier, 2016'da seyahat amaçlı bulunduğu ülkede kaldığı oteldeki bir propoganda posterini çalmak suçlamasıyla 15 yıl hapis ve ağır çalışma cezasına çarptırılmıştı. Amerikalı öğrenci, yaklaşık bir yıl hapiste yattıktan sonra haziran ayında sağlık durumu kötüye gittiği gerekçesiyle ülkesine iade edilmişti. Warmbier, ABD'ye ayak bastıktan yalnızca 6 gün sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Doktorlar yaptıkları ilk muayene sonrasında Warmbier'in nörolojik olarak "tepkisiz uyanıklık halinde" olduğunu belirtmişti. Ailesi Warmbier'e otopsi uygulanmasına izin vermemişti.

Kuzey Kore yönetimi ise Warmbier'e işkence uygulandığı iddialarını reddetmiş, Amerikalı öğrencinin sağlık durumunun hapishanede yaşadığı gıda zehirlenmesi nedeniyle bozulduğunu ileri sürmüştü.

KUZEY KORE'DEN ABD'Lİ ÖĞRENCİYE İŞKENCE İDDİALARINA YALANLAMA

Kuzey Kore, ülkede 15 ay tutuklu kaldıktan sonra ABD'ye döndüğünde hayatını kaybeden ABD'li üniversite öğrencisi Otto Warmbier'in ağır işkencelere maruz kaldığı için öldüğüne ilişkin iddialara sert yanıt verdi.

Yonhap'ın haberine göre, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, Warmbier'in ebeveynleri Fred ve Cindy Warmbier'in ABD'nin Fox haber kanalına verdiği röportajın yayınlanmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter'da yaptığı, "Otto, Kuzey Kore'nin akıl almaz işkencesine maruz kalmıştır." paylaşımına tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, işkence iddiası reddedilerek, ABD'nin Kuzey Kore rejimini itibarsızlaştırmaya yönelik düşmanca planlarının "yıkıcı sonuçlarından" sorumlu olacağı konusunda uyarıda bulunuldu.

Virginia Üniversitesi öğrencisi Otto Warmbier'in ülkesine dönmeden önce asla işkence görmediğinin ileri sürüldüğü açıklamada, ABD yönetiminin, Warmbier'in ölümden "sinsi, çocukça bir taktikle istifade ettiği" iddia edildi.

Baba Warmbier, uçağa bindiklerinde oğulunu bir sedyeye bağlanmış halde, sarsılarak iniltiler çıkarırken bulduklarını ifade ederek, "Kafası kazınmıştı. Kör ve sağır durumdaydı. Kolları ve bacakları deforme olmuştu. Ayağında kocaman bir yara vardı. Sanki biri alt dişlerini kerpetenle söküp yeniden takmış gibiydi. Kim Jong-un rejimi, Otto'ya bilinçli ve sistematik işkence uygulamıştır. Bunun başka açıklaması olmaz." demişti.

AİLE, KUZEY KORE YÖNETİMİNİ TERÖRİZM İLE SUÇLAMIŞTI.

Başkan Trump daha önce de Kuzey Kore yönetimini işkence yapmakla suçlayarak kınamış ve "Otto'yu daha önce ülkeye getirebilmeliydik." diyerek Obama yönetimini suçlamıştı.

Warmbier, 2016'da seyahat için gittiği Kuzey Kore'de kaldığı oteldeki bir propaganda posterini çalmak suçlamasıyla 15 yıl hapis ve ağır çalışma cezasına çarptırılmıştı. Amerikalı öğrenci, yaklaşık 1 yıl hapis yattıktan sonra haziran ayında sağlık durumu kötüye gittiği gerekçesiyle ülkesine iade edilmişti.

Otto Warmbier, ABD'ye ayak bastıktan yalnızca 6 gün sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Doktorlar, ilk muayene sonrasında Warmbier'in nörolojik olarak "tepkisiz uyanıklık halinde" olduğunu belirtmişti. Ailesi, Otto Warmbier'e otopsi uygulanmasına ise izin vermemişti.

Kuzey Kore yönetimi ise Warmbier'e işkence uygulandığı iddialarını reddetmiş, Amerikalı öğrencinin sağlık durumunun hapishanede yaşadığı gıda zehirlenmesi nedeniyle bozulduğunu ileri sürmüştü.