Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Bloomberg'e yaptığı açıklamada, Dongbu Daewoo Elektronik için teklif yaptıklarını söyledi. Zorlu, "Daewoo'da kısa listedeyiz, bir teklif daha yapacağız" dedi.

Güney Koreli haber ajansı Yonhap, önceki dün Daewoo için 4 ülkeden teklif olduğunu, bunlardan birisinin ise Türkiye olduğunu duyurmuştu. Diğer ülkeler ise Meksika, Fransa ve İsveç olarak açıklanmıştı.

Dünya Gazetesi'nden Kerim Ülker imzalı haberde ise dün bu Türk şirketinin Vestel olabileceği belirtilmişti. Vestel, akşam saatlerinde teklifle ilgili Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) bildiriminde bulundu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  • Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ gelişen pazarlardaki varlığını artırma stratejisi kapsamında, Güney Koreli beyaz eşya firması Dongbu Daewoo Electronics Corporation'ın paylarının tamamının satın alınmasına yönelik bir ön teklif vermiş olup, halen satıcılarla nihai teklif öncesi karşılıklı görüşmeler ve değerlendirmeler devam etmektedir. Bu açıklamada bahsi geçen satın alma işlemine ilişkin olarak, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Özel Durumlar Tebliği'nin 6'ncı maddesi kapsamında kamuya açıklama yapılması taraflar arasında bağlayıcı bir sözleşme akdedilinceye kadar Yönetim Kurulu kararı ile ertelenmiştir. Özel durum açıklaması erteleme kararı, bağlayıcı olmayan bir teklif verilmesi ve süreç sonunda da teklifin nihai bir teklife dönüşeceğinin belirsizlik taşıması nedeniyle alınmıştır. Konu hakkında basın-yayın organlarında çıkan haber nedeniyle erteleme sebebi ortadan kalktığı için işbu açıklama yapılmıştır.

TOSHIBA İÇİN DE BEKLEMEDE

Öte yandan Vestel Nisan ayında toshiba'nın TV birimini satın almak için de bir teklif yapmıştı. Basına yansıyan son haberlere göre bu satışta sonuç kısa bir süre içerisinde açıklanacak.

Toshiba'ya Vestel'in yanında Uzakdoğulu firmalar da teklif vermişti.