Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa Yaban ördeği katliamına tepki: "Kızılırmak Deltası avcılara kapatılsın!"

    Tarım ve Orman Bakanlığı 11'inci Bölge Müdürlüğü ekipleri geçen 6 Aralık'ta, Kızılırmak Deltası Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'ndan gelen tüfek sesleri üzerine belirlenen bölgeye gitti. Yüzlerinde kar maskesi bulunan kaçak avcılar ekipleri görünce kaçtı. Kaçak avcıların, bölgede yaklaşık 50 yaban ördeğini öldürdüğü belirlendi. Kaçak avcılara baskın anına ilişkin cep telefonuyla kaydedilen görüntüler, sosyal medyada paylaşıldı. Görüntüleri izleyenler kaçak avcılara büyük tepki gösterdi. Bölgeden kaçan kaçak avcıların yakalanması için çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi.

    "TAMAMI AVCILIĞA KAPATILSIN"

    DHA'da yer alan habere göreSamsun Çevre Platformu Sözcüsü Mehmet Özdağ, görüntüleri izlediğinde kahrolduğunu belirterek, "Burası korunması gereken bir alan. Buranın 19 Mayıs ilçesi girişinde bir güvenlik var ama Doğanca tarafı kısmında bir sıkıntı var. Burası 56 dönüm büyüklüğünde bir alan. Buranın 26 dönümlük kısmında av yasak, geri kalanında serbest. Ancak bu alan sürekliliği olan bir bölge. Kuş için, yaban hayatı için orada fiziki bir engel yok ki. Kızılırmak Deltası burası. Yaban hayvanı bilmez, oranın neresinde av serbest, neresinde değil, böyle bir şey olabilir mi? Bu bölge sürekliliği ve kendi içerisinde bütünselliği olan bir alan. Eğer burası UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne kalıcı olarak alınacaksa, dünyada belli sayılı alanlar içerisine girecekse her ne olursa olsun avcılığın bu 56 dönümlük alanın tamamında yasaklanması gerekiyor. Drone kullanılarak trafikte sürücülere cezalar yazılabiliyorken görüş alanını müsait olduğu bir alanda nasıl olur da birkaç tane avcı tespit edilemez? Bu insanlar silah sıkıyorlar. Bu silahın sesi kaç yüz metreden duyuluyor" dedi.

    "FOTOĞRAF ÇEKENLER SORUN YAŞIYOR"

    Fahri av müfettişi ve fotoğrafçı Hasan Aktürk ise son 6-7 aydır kuş fotoğrafçılarının Kızılırmak Deltası'na girişte sorun yaşadıklarını belirterek, "Oraya gittiğimizde avcıları görüyorduk. Onlar da bizim fotoğraflarını çekip, ihbar edeceğimizi düşünüp, kaçıyorlardı. Bizim buraya giremememiz avcıların daha rahat dolaşmasını sağladı" diye konuştu.

    ŞAHİN: "KATLİAMDIR, YAKALANMALARI İÇİN ÇALIŞMA YAPILACAK"

    Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin de, Kızılırmak Deltası Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda kaçak avcıların, yaklaşık 50 yaban örneğini telef etmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Şahin, kaçak avcıların vurduğu ördeklerin Samsun Doğa Koruma ve Milli Parklar görevlilerince çekilen videosunu izlediğini belirterek, "Kızılırmak Deltası, RAMSAR Sözleşmesi ile koruma altına alınan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan bir bölge. Burada avlanmak yasak olmasına rağmen izlediğim görüntülerde avcıların böyle bir katliam yapmaları gerçekten beni çok üzdü. Bu bir katliamdır. Büyükşehir Belediyesi olarak burada alınan tedbirleri artıracağız. Bu katliamı yapanların da en kısa sürede yakalanması için gereken çalışma yapılacaktır" dedi.

    356 FARKLI KUŞ TÜRÜ YAŞIYOR

    Samsun'da 356 farklı kuş türü yaşıyor. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin korunması için bölge geçen yıl temmuz ayında araç girişine kapatıldı. 5 bin 174 hektarlık kısmı Yaban Hayatı Geliştirme Alanı olan ve Uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altında bulunan deltada irili ufaklı 20 göl ile büyük bataklık ve sazlık alanlar yer alıyor. Avrupa Kuş Alanları Envanteri'ndeki en önemli 4 kriterden 3'üne sahip olan kuş cennetinde, dünyada nesli tehlike altında olan 24 kuş türünün 15'i görülüp, kayıt altına alındı. Kızılırmak Deltası, göç sırasında Karadeniz'i doğrudan aşan kuş türleri için yaşamsal önem taşıyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin daimi listeye alınması için başlatılan sürecin de devam ettiği belirtildi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ