Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Sıcaklıkların artmasıyla birlikte okullardaki ders işleme verimliliğinin düşmesi, öğrencilerde okullar ne zaman kapanacak sorgularının artmasına neden oldu. İşte talebelerin beklediği ve arama motorları üzerinden sıklıkla sorguladığı okullar ne zaman kapanıyor ve yaz tatili ne zaman başlayacak sorusunun cevabı...

OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK?

Öğretmenler, öğrenciler ve velilerin merakla beklediği yaz tatili için artık geri sayım başladı. Sınavlardan bunalan ve Yaz tatili planlarını daha doğru yapmak isteyen bireylerin merak ettiği "okullar ne zaman kapanıyor?" sorgusu Google'da sürekli arananlar listesinde yer almaya devam ediyor. Öğrenciler ve Öğretmenler için son ders zili 17 Haziran 2016 tarihinde çalacak. 17 Haziran Cuma günü başlayan yaz tatili, 19 Eylül Pazartesi günü 2016-2017 eğitim öğretim yılının başlamasıyla son bulacak. 

YAZ TATİLİ İÇİN PLANLAR YAPILDI

Yaz tatilini gönlünce geçirmek için planlar yapan çocukların isteklerinden ziyade, yaz okulları ve fiziksel aktivitelere yönelen aileler, bu tarz kurslara yoğun ilgi gösteriyor. Bunların dışında eğitime de ara vermek istemeyen aileler Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) açtığı kurslara kayıtsız kalmıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı , eğitim-öğretim yılı boyunca yaklaşık 4.5 milyon öğrencinin ücretsiz ders takviyesi aldığı destekleme ve yetiştirme kurslarının, yaz aylarında da devamı için yol haritası belirlendiğini duyurdu. MEB, buna göre öğrencilerin, yaz tatilinde istedikleri ilde destekleme ve yetiştirme kursuna kayıt yaptırabileceklerini bildirdi.

MEB, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında ortaokul ve lise öğrencileri ile mezunlara, derslerde edindikleri kazanımları pekiştirmelerine katkı sağlamak, özel ilgi ve yeteneklerini geliştirmek maksadıyla düzenlenen destekleme ve yetiştirme kurslarının yaz tatilinde de devamı için yol haritasının çizildiğini kaydetti.

İL İLÇE SINIRI KALDIRILDI
Buna göre, yaz tatili dolayısıyla yer değiştirecek öğrenciler düşünülerek destekleme ve yetiştirme kurslarına müracaatlarda il ve ilçe sınırlaması kaldırıldı. Ara sınıflar için uygulanan 3 bilim grubu sınırlaması, 5 bilim grubuna çıkarıldı. Öğrenciler akademik derslerin yanı sıra beceri derslerinden açılacak kurslara da katılabilecek. Ortaokul ve lise öğrencileri, destekleme kurslarında hem yıl boyu aldıkları derslerin tekrarını yapabilecek, hem hazırlık mahiyetinde bir üst sınıfın derslerini görebilecek.

KURSLARA BAŞVURULAR 6-12 HAZİRAN 2016 TARİHLERİ ARASINDA ALINACAK
Yaz dönemindeki kurslar için görev almak isteyen öğretmen ve ücretli öğretmen başvuruları 1-5 Haziran, öğrencilerin kurslara başvuruları ise 6-12 Haziran 2016 tarihleri arasında alınacak. Kurslarda, 20 Haziran-10 Eylül arasında eğitim verilecek. Okullar, bakanlığın belirlediği ders içeriğini bu tarihler arasında esnek olarak başlatabilecek.

GEÇTİĞİMİZ YIL 4 MİLYONUN ÜZERİNDE ÖĞRENCİ BAŞVURDU
Öte yandan destekleme ve yetiştirme kursları, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında ortaokul ve lise öğrencileri ile mezunların kazanımlarını pekiştirmek için 22 bin 272 kurs merkezinde verilmeye başlanmıştı. 4 milyon 307 bin 549 öğrenci ve kursiyerin başvuru yaptığı kurslar için 38 bin 384'ü ücretli, 253 bin 494'ü kadrolu toplam 291 bin 878 öğretmen müracaat etmişti. Kurslarda öğrencilerin ihtiyaç duyabileceği kazanım kavrama testleri MEB tarafından hazırlanarak, fırsat ve imkan eşitliğini sağlayacak şekilde elektronik ortamda sunulmuştu.

MEB'iN SİTESİNDE BUGÜNE KADAR İNDİRİLEN KAZANIM KAVRAMA TEST SAYISI 84 MİLYON 916
Yaklaşık 40 bin sorunun üretildiği kazanım kavrama testleri, ders işleme takvimi doğrultusunda, www.odsgm.meb.gov.tr/kurslar adresinden hizmete sunuluyor. MEB'in sitesinde bugüne kadar indirilen kazanım kavrama test sayısı ise 84 milyon 747 bin 916 oldu.
İlk kez 8. sınıf matematik dersine ait test sorularından başlayarak videolu çözümlerin yer aldığı cevap anahtarları da yayımlanmaya başlandı. Ayrıca destekleme ve yetiştirme kurslarına devam eden 8. ve 12. sınıf öğrencilerine kendi kazanım durumlarını değerlendirmek maksadıyla elektronik olarak değerlendirme sınavları yapıldı.

SANAT ATÖLYE DERSLERİNE 5 BİN 483 ÖĞRENCİ BAŞVURU YAPTI
Bakanlık, okulların, öğrencilerin sınav stresinden uzaklaşabileceği, nefes alabileceği alanlar olması için beceri derslerine yönelik bazı kurslar da açtı. Bu kapsamda, beden eğitimi ve spor derslerine 667 bin 325, drama derslerine 7 bin 193, görsel sanatlar derslerine 127 bin 707, müzik derslerine 108 bin 109, piyano derslerine 2 bin 895, Türk müziği koro eğitimi derslerine bin 774, Türk ve batı müziği çalgıları derslerine 2 bin 847, yazarlık ve yazma becerileri derslerine 4 bin 381, zeka oyunları derslerine 18 bin 494 öğrenci, iki boyutlu sanat atölye derslerine ise 5 bin 483 öğrenci başvuru yaptı.