Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kadıköy Salı Pazarı olarak bilinen, şu anda Kurbağalıdere ıslah çalışmalarının merkezi konumundaki arazi ile Fenerbahçe Stadyumu arasındaki alanda bulunan 3 bin metrekarelik alana 12 katlı otel yapılması için gerekli imar planı değişikliğini onayladı. Askıya çıkan imar planları, itirazlar için 26 Temmuz’a kadar 1 ay süreyle askıda kalacak. Söz konusu alan çevreye yaydığı kötü koku nedeniyle sık sık gündeme gelen ve halen ıslah çalışmaları devam eden Kurbağalıdere’nin hemen yanında yer alıyor.

ARAZİDE TESCİLLİ YAPI VAR

Halen kötü kokunun hâkim olduğu ve çalışmaların devam ettiği Kurbağalıdere kenarında bulunan arazi, Fenerbahçe Stadı’na uzanan anayoldan yeşil alan olarak gözükse de arazinin içerisine girildiğinde çöp yığınları dikkat çekiyor.

İnşaat yoğunluğunun 2 emsal olarak belirlendiği otel alanında hamam, sauna, havuz, yemekhane gibi tesislerin 1 ve 2. bodrum katlarda yer alacağı öğrenildi. Öte yandan otelin otopark ihtiyacının, 2. bodrum kattan sonra yapılacak katlarla sağlanacağı ifade edilirken, yerin altındaki bu katların emsale dahil edilmeyeceği belirtildi. Park, yol ve konut alanını kapsayan yaklaşık 3 bin metrekarelik arazide, kayıtlara göre yıkılan ancak halen temel düzeyinde görülebilen tescilli bir yapı da yer alıyor. İnşaatın yapımı için Kadıköy bölgesindeki korunması gerekli kültür varlıkları ve tarihi eserlerden sorumlu olan 5 No’lu Koruma Kurulu’nun izni ve gözetimi gerekiyor.