AHT / Gazete HABERTÜRK

Yolda bulduğu 1 kilo altını polise götürdü
Küçükçekmece’de Kadir Gecesi nedeniyle arkadaşının evinde yapılan mevlide katılan üç çocuk annesi Fatma Bildirici, evine döndüğü sırada yolda bir poşet gördü. Poşeti açarak içine bakan genç kadın, altınları görünce gözlerine inanamadı. Bir poşet dolusu altını bulan Bildirici, cep telefonu ile 155 Polis İmdat’ı arayarak durumu polise bildirdi. Olay yerine giden Küçükçekmece Asayiş Büro Amirliği ekipleri, Fatma Bildirici’nin yolda bulduğu poşetin içinde 1 kilo 30 gram ağırlığında altın olduğunu belirledi. Altınlarla birlikte Küçükçekmece Asayiş Büro Amirliği’ne götürülen Bildirici, yolda yürürken bulduğu altınları tutanak karşılığında polise teslim etti. Küçükçekmece Asayiş Büro polisleri, altınların sahibi olan kuyumcu Erol Kurtulmuş’a ulaşarak altını verdi.

AYNI SOKAKTAN KOMŞUSU ÇIKTI
Kuyumcukent’te işyeri bulunan Erol Kurtulmuş’un, altınlarını bulan Fatma Bildirici’yle aynı sokakta oturduğu ortaya çıktı. Kadir Gecesi olduğu için Kuran-ı Kerim okumaya gittiğini söyleyen Bildirici, “Poşetteki altınları görünce gözlerime inanamadım. Ama benim olmayan bir şeyi almam. Hemen polise haber verdim. İnsanlık görevimi yaptım” dedi.

7 bin lira değerindeki altını sahibine teslimetti
Diyarbakır’da Yenişehir İlçesi Belediyesi’nin hizmet aldığı Akkor Temizlik Firması’nda çalışan 34 yaşındaki Derviş Yıldız’ın, örnek davranışı kentte günün konusu oldu. Diyarbakır’ın en işlek caddelerinden Ofis Ekinciler Caddesi’nde yol ve kaldırımları temizleyen çöpçü Derviş Yıldız, bankamatiklerin önünde altın bir set buldu. Yıldız, bulduğu altınları 10 metre mesafedeki Altınbaş Kuyumculuk’a götürdü ve yerde bulduğunu söyledi. Kuyumcu Sedat Ay, altının sahibi Mesude Çimen’i tanıdığını söyleyerek telefonla aradı.

‘BU DEVİRDE BÖYLE İNSAN VARMIŞ’
Kuyumcuya sevinçle gelen 60 yaşındaki Mesude Çimen, altınları temizlik işçisinin bulduğunu görünce sevincinin bir kat daha arttığını söyledi. Eşinin 20 yıl önce kendisine hediye olarak aldığı altın setin fiyatını öğrenmek için kuyumcuya götürdüğünü anlatan Mesude Çimen, “Altının fiyatının 7 bin lira olduğunu öğrendim. Eve gittiğimde altınların çantamda olmadığını fark ettim. Ben altınlardan umudumu kesmiştim. Asgari ücretle çalışan temizlik işçisinin bulduğunu görünce sevincim ikiye katlandı. Altın helal parayla alınmıştı, bulan da helal süt emmiş biri çıktı. Bu devirde böylesi insan varmış demek” dedi.

PARA ÖDÜLÜNÜ DE ALMADI
Altınları bankamatiklerin önünü temizlerken bulduğunu anlatan Derviş Yıldız, “Hemen kuyumcuya götürdüm ve durumu anlattım. Benim olmayan bir şeyi almam haramdır. Ramazan gününde oruçlu olarak haram yemem düşünülemez. Çok şükür sahibi bulundu” dedi. Asgari ücretle temizlik firmasında çalışan Derviş Yıldız, altının sahibi Mesude Çimen’in verdiği para ödülünü de geri çevirdi.