KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Çin

Çin Halk Cumhuriyeti, Çin Komünist Partisi tarafından tek parti rejimiyle yönetilen bir Asya ülkesidir. Ülkenin başkenti Pekin'dir ve resmi dil olarak Çince konuşulmaktadır.

Ülkenin kuzeyinde Moğolistan, kuzey doğusunra Rusya ve Kuzey Kore, doğusunda Sarı Deniz ve Doğu Çin Denizi, güney doğusunda Güney Çin Denizi, güneyde Vietnam, Laos, Birmanya, Hindistan, Bhutan ve Nepal, güney batısında Pakistan, Afganistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan yer almaktadır.

Çin'in yaklaşık 5000 yıla dayanan bir tarihi bulunmaktadır. Ülkede öte yandan 6000 yıllık tarihi kalıntılar da bulunmuştur. Günümüz medeniyetinin temel taşlarını oluşturan kâğıt, barut, pusula ve matbaacılık gibi pek çok buluşun kökenleri Antik Çin medeniyetine dayanmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti, son dönemlerde yaptığı hızlı ve başarılı atılımlarla dünyanın en önemli ekonomik güçlerinden biri olmayı başarmıştır. Dünyadaki profili, genelde askeri olarak değil de ekonomik olarak bilinmektedir. Öte yandan tahminlere göre 2020'li yıllarda dünyanın en büyük ekonomisi Çin Halk Cumhuriyeti'ne ait olacağı konuşulmaktadır.

Yaklaşık 1,5 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesidir ve dünya nüfusunun beşte biri Çin'de yaşamaktadır. Ülkede para birimi olarak Çin yuanı kullanılmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti, 2012 verilerine göre 57,7 milyonluk turist sayısıyla Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra dünyada en çok ziyaret edilen üçüncü ülke konumunda yer almaktadır.

Ticaret olarak bakıldığında, Çin Halk Cumhuriyeti; dışarıya rafine edilmiş petrol ürünleri, yağlama maddeleri, kimyasal ürünler, alkollü içecekler, alkolsüz içecekler, bitkisel yağlar, hayvansal yağlar, elektrikli makineler, ulaşım ekipmanları, büro malzemeleri, canlı hayvanlar, su ürünleri, pirinç, çay, konserve meyve-sebze, ham ipek, kömür, pamuk ipliği, hazır giyim eşyası, ayakkabı, spor eşyası, hafif sanayi mamulleri, demir-çelik ürünleri, oyuncaklar, elektronik eşya, telekomünikasyon ekipmanları gibi ürünler satmaktadır. Aynı doğrultuda, ülke dışarıdan muhtelif gıda ürünleri, elektrikli makineler,motorlu taşıtlar, ham petrol, yağlama maddeleri, bitkisel yağlar, hayvansal yağlar, doğal kauçuk, kereste, kâğıt hamuru, pamuk, demir cevheri, gübre, plastik ürünler, çelik mamulleri, elektronik devreler ve kimyasallar satın almaktadır.

Çin Haberleri

 • Trump'tan Çin'e bir tehdit daha!

  Dünya, 18 Eylül 2018

  Trump'tan Çin'e bir tehdit daha!

  ABD Başkanı Donald Trump, "Eğer Çin çiftçilerimizi ve işçilerimizi hedef alırsa büyük ve hızlı bir ekonomik misillemeyle karşılanır." dedi.

 • ABD'den Çin'e yeni ek gümrük vergisi geliyor

  Para, 18 Eylül 2018

  ABD'den Çin'e yeni ek gümrük vergisi geliyor

  Son dakika haberi... ABD Başkanı Donald Trump, Çin'den ithal edilen 200 milyar dolarlık ürüne 24 Eylül'den itibaren yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulanacağını bildirdi

 • "Çin ablamız" diyen Maduro'dan stratejik görüşme!

  Dünya, 17 Eylül 2018

  "Çin ablamız" diyen Maduro'dan stratejik görüşme!

  "Çin bizim ablamız" diyen Venezuella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Beijing'de Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinping ve Çin Başbakanı Li Keqiang ile görüştü.

  Mangkhut can almaya devam ediyor!

  Dünya, 17 Eylül 2018

  Mangkhut can almaya devam ediyor!

  Çin'in güney bölgesini etkisi altına alan Mangkhut Tayfunu etkili olmaya devam ediyor. Tayfun'da 4 kişi yaşamını yitirirken yaralı sayısı 200'ü aştı, 2,5 milyon kişi bölgeden tahliye edildi. Filipinlerde tayfunda 28 kişi, tayfunun neden olduğu maden ocağındaki heyelanda da 30 kişi yaşamını yitirdi.

  Gözlerine inanamadılar! Ay yeryüzüne indi

  Kültür-Sanat, 16 Eylül 2018

  Gözlerine inanamadılar! Ay yeryüzüne indi

  İngiltereli sanatçı Luke Jerram'ın elinden çıkan Ay Müzesi, benzersiz bir deneyim sunuyor. Dünya'yı gezen, ülke ve kıtaları dolaşan Ay Müzesi'nin ziyaretçileri, sanat eserine dokunduğunda gerçek Ay'a dokunma tecrübesini yaşayabiliyor. 7 metre çapındaki dev kürenin yüzeyindeki kraterler Ay'ın yüzeyiyle aynı. Böylelikle ziyaretçiler, sanat eserine dokunduğunda gerçek Ay'a dokunma tecrübesini yaşayabiliyor.

 • Mangkut Tayfunu maden faciasına yol açtı! Onlarca ölü var...

  Dünya, 16 Eylül 2018

  Mangkut Tayfunu maden faciasına yol açtı! Onlarca ölü var...

  Filipinler'i etkisi altına alan Mangkhut tayfunu nedeniyle ülkede 28 kişi hayatını kaybetti. Tayfun nedeniyle gerçekleşen toprak kayması nedeniyle birçoğu altın madencisi olmak üzere en az 30 kişi hayatını kaybetti. Tayfunun Çin'in güney bölgesi ve Hong Kong'a ilerlediği belirtilirken, Hong Kong'da şu ana kadar 111 yaralanma vakası tespit edildi. Çin'de ise tayfunla ilgili kırmızı alarm uyarısı yapıldı

 • Çin'den Türkiye'nin milli para teklifine tam destek!

  Dünya, 16 Eylül 2018

  Çin'den Türkiye'nin milli para teklifine tam destek!

  Çin Hükümeti Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Lı Yüçıng, "Önümüzdeki aşamada Çin, Türk tarafı ile birlikte ödemelerin milli para birimleri ile yapılması için olumlu politika ortamının oluşturulmasını, ikili ticaret ve yatırımda daha fazla milli para birimlerinin kullanılmasının sağlanmasını, böylelikle ikili ticaret ve yatırımın kolaylaştırılmasını hızlandırmaya hazırdır" ifadelerini kullandı.

 • Filipinler'i vuran tayfun Çin'e ilerliyor!

  Dünya, 15 Eylül 2018

  Filipinler'i vuran tayfun Çin'e ilerliyor!

  Filipinler'in kuzey kıyılarını sabah erken saatlerden itibaren etkisi altına alan ve gücünden dolayı "süper" olarak adlandırılan Mangkhut Tayfunu'nda ilk belirlemelere göre 3 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı. Yetkililer en az 12 kişinin hayatını kaybettiğini söylerken, tayfun Hong Kong, Çin ve Vietnam'a ilerlemeye başladı

  Trump talimatı verdi! 200 milyar dolarlık...

  Dünya, 14 Eylül 2018

  Trump talimatı verdi! 200 milyar dolarlık...

  ABD Başkanı Donald Trump, Çin'den ithal edilen 200 milyar dolarlık ürüne yönelik yeni gümrük tarifelerinin uygulamaya başlanması talimatını verdi.Öte yandan, Beyaz Saray Ekonomik Konseyi Başkanı Larry Kudlow, dün yaptığı açıklamada, Hazine Bakanı Mnuchin'in üst düzey Çinli yetkililere müzakereler için yeni bir davet gönderdiğini teyit etmişti

  Kremlin Sözcüsü Peskov'dan flaş dolar açıklaması!

  Döviz, 14 Eylül 2018

  Kremlin Sözcüsü Peskov'dan flaş dolar açıklaması!

  Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, ticarette dolar kullanımının azaltılmasına ilişkin "Bu son derece doğal bir süreç ve ABD'nin uluslararası hukuk açısından öngörülemez ve çelişkili adımları bu sürecin nedenidir." açıklamasında bulundu

 • 190 milyon dolara mal olan çorba!

  Dünya, 13 Eylül 2018

  190 milyon dolara mal olan çorba!

  Çin'de yöresel yemekler sunan restoran zinciri Xiabu Xiabu'da (Şiabu Şiabu) hamile bir kadının yemeğinden çıkan ölü fare, borsada işlem gören şirketin piyasa değerinde 190 milyon dolarlık düşüşe yol açtı.

 • Beşiktaş, Cenk Tosun'u bekliyor!

  Futbol, 13 Eylül 2018

  Beşiktaş, Cenk Tosun'u bekliyor!

  Beşiktaş'ın geçtiğimiz sezon Everton'a sattığı Cenk Tosun'un Çin'e transfer olacağı iddia edildi. Transfer gerçekleşirse Beşiktaş ne kadar kazanacak?

 • Çin'de araç kalabalığın arasına daldı! Çok sayıda can kaybı var...

  Dünya, 13 Eylül 2018

  Çin'de araç kalabalığın arasına daldı! Çok sayıda can kaybı var...

  Çin'in orta kesiminde bir arazi aracının şehir meydanında kalabalığın üzerine sürülmesi sonucu ilk belirlemelere göre 9 kişi öldü.

  İki ülkeden flaş dolar kararı

  Döviz, 13 Eylül 2018

  İki ülkeden flaş dolar kararı

  Rusya ve Çin, ticarette dolarizasyonun önüne geçmek için Doğu Ekonomik Forumunda önemli bir karar aldı. iki ülke arasında yerel para birimleri olan ruble ve yuan kullanımını arttırarak kademeli olarak doların bırakılmak istendiği belirtilirken, ilk aşamada 10 milyar dolar değerinde bir yuan fonu oluşturulduğu açıklandı. Yerel para birimleriyle bu fon üzerinden ilk ticaret 2019'da başlayacak. 2017 yılında Rusya ve Çin arasında 81 milyar dolar olan dış ticaret hacminin bu yıl 100 milyar doları, uzun vadede de 200 milyar doları bulması bekleniyor. 3 yıl önce Çin'e ihraç edilen ürünlere ait ödemelerin yüzde 2'si yerel parayla alınırken, geçen sene bu oran yüzde 9 oldu. Kısa vadede hedef ise yüzde 15

  Aracı kalabalığın üzerine sürdü: 9 ölü, 46 yaralı

  Dünya, 12 Eylül 2018

  Aracı kalabalığın üzerine sürdü: 9 ölü, 46 yaralı

  Çin'in Hunan eyaletinde, geçmişte kundaklama ve saldırı suçlarından hüküm giymiş bir sürücünün, aracı şehir meydanında kalabalığın üzerine sürmesi sonucu ilk belirlemelere göre 9 kişi öldü, 46 kişi yaralandı

 • Rusya ve Çin'den 'düzenli ortak tatbikat' kararı!

  Dünya, 12 Eylül 2018

  Rusya ve Çin'den 'düzenli ortak tatbikat' kararı!

  Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Çin ile düzenli şekilde askeri tatbikat yapmak için anlaştıklarını bildirdi.

 • İki ülke lideri birlikte krep yaptı!

  Dünya, 12 Eylül 2018

  İki ülke lideri birlikte krep yaptı!

  Rusya Federasyonu başkanı Vladimir Putin ve Çin Halk Cumhuriyeti başkanı Şi Cinping, Doğu Ekonomik Forumu'nda görüştükten sonra, "Uzak Doğu Sokakları" adlı sergini ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Başkanı Şi Cinping ile birlikte havyarlı "krep" hazırlayarak yedi.

 • iPhone fiyatlarına Trump ayarı!

  Teknoloji, 12 Eylül 2018

  iPhone fiyatlarına Trump ayarı!

  ABD Başkanı Donald Trump’ın Apple’a yaptığı “Ülkene dön” çağrısı gerçekleşip, teknoloji devi üretimini Çin'den ABD'ye kaydırırsa, iPhone fiyatları yüzde 20 artacak. Bank of America Merrill Lynch'in analizine göre Apple, Çin’deki iPhone üretiminin yüzde 10'unu ABD'ye taşırsa iPhone'un ortalama satış fiyatı yüzde 8 artacak. Üretiminin yüzde 50’sini ABD’ye taşırsa, iPhone fiyatlarındaki maliyet artışı yüzde 14 olacak.

  Son 37 yılın en büyüğü! Türkiye de gözlemci olarak katılacak

  Dünya, 11 Eylül 2018

  Son 37 yılın en büyüğü! Türkiye de gözlemci olarak katılacak

  Türkiye´nin Rusya Büyükelçiliği askeri ataşe temsilcilerinin "Vostok-2018" tatbikatlarına katılacak. Vostok 2018, yaklaşık 300 bin asker, on binlerce zırhlı araç, helikopterler ve uçakların katılımıyla, Rusya'nın son 37 yıl içinde düzenlediği en büyük tatbikat olacak. Tatbikatların bir aşamasında Çin ve Moğolistan da yer alacak