Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Asya-Pasifik ABD-Kuzey Kore görüşmesi iptal oldu, Kim kahkaha attı
    1

    Geçtiğimiz günlerde ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD ile nükleer bir anlaşmaya varması konusunda Kuzey Kore'ye uyarıda bulunarak, aksi durumda bu ülkenin Libya gibi olabileceğini belirten açıklamada bulunmuş, Kuzey Kore ise ABD ve Güney Kore'nin ortak askeri tatbikatını "provokasyon" olarak niteleyerek, Güney Kore ile yüksek düzeyli müzakereleri askıya almış, Trump ile Kim arasında yapılması planlanan görüşmenin de riske girebileceğini açıklamıştı.

    2

    Trump, "Neler olacağını göreceğiz. Eğer (o tarihte) olmazsa belki daha sonra olabilir. Birçok anlaşma yaptım ve anlaşmalarda neler olacağını asla bilemezsiniz ama 12 Haziran tarihi uygun olmayabilir." demişti.

    3

    ABD, tarihi zirve için hatıra parası bastırmış, bastırılan paranın üzerinde Kore lideri Kim Jong Un için "yüce lider" anlamına gelen "supreme leader" ifadesi kullanılmıştı.

    4

    Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, söz verdiği gibi ülkenin tek nükleer deneme tesisini kapatacağını duyurmasının ardından, ülkeye yabancı basın mensupları davet edilmişti. Basının gözü önünde, nükleer test sahasının imhasına başlanmıştı, Kuzey Kore, nükleer deneme sahasını "tamamen" imha ettiğini duyurdu

    5

    Punggye-ri Kuzey'in seyrek nüfuslu kuzeydoğusundaki dağların derinliklerinde yer alıyor. Punggye-ri nükleer tesisi bugüne kadar Pyongyang yönetimi tarafından yürütülen 6 nükleer teste ev sahipliği yapmıştı.

    6

    Yaşanan bu gelişmeler üzerine, Trump, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’a bir mektup yazarak, son açıklamalarındaki "öfke ve açık düşmanlıktan" dolayı 12 Haziran’da iki lider arasında Singapur’da yapılması planlanan zirveye katılmayacağını bildirdi.

    7

    Zirveyi iptal eden Trump, tehdit de ederek, "Ne yazık ki son açıklamalarınızda gösterdiğiniz büyük öfke ve açık düşmanlığa dayanarak,uzun zamandır planlanan toplantıyı yapmanın şu anda uygun olmayacağını hissettim. Lütfen bu mektubu iki tarafın iyiliği için ancak dünyanın zararına yapılmayacak olan Singapur zirvesini temsilen kabul edin. Nükleer kabiliyetlerinizden bahsediyorsunuz ancak bizimkiler o kadar devasa ve güçlü ki Tanrı’ya asla kullanmak zorunda kalmamamız için dua ediyorum." dedi.

    8

    Kuzey Kore, ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkenin lideri Kim Jong-un ile yapılması planlanan zirveyi iptal etmesinin ardından, hala "ne zaman ve ne şekilde olursa" görüşmeye hazır olduklarını açıkladı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Kim Kye-gwan Trum'ın kararının "çok üzücü" olduğunu söyledi.

    9

    Kim, problemlerin çözümü için ABD ile herhangi bir zamanda görüşme masasına oturmaya hazır olduklarını belirtti.

    10

    ABD'nin zirveye katılmama kararının iki ülke arasındaki husumetin büyüklüğünü gösterdiğini ifade eden Kim, iki lider arasında yapılacak bir zirvenin düşmanca yaklaşımların çözümüne yardımcı olacağına işaret etti.

    11

    Kuzey Kore'nin ABD ile görüşmelere açık olduğunu söyleyen Kim, Kore Yarımadası'nda barış ve istikrar için ellerinden geleni yapabileceklerini vurguladı.

    12

    Güney Koreliler, zirvenin iptalini protesto ederek, ellerinde “Trump, Kore Yarımadası’nda barışı tehlikeye atıyor. Savaşa hayır, barışa evet” yazılı pankartlar taşıdı.

    13

    Zirvenin yapılacağı Singapur da kararı üzüntüyle karşıladı. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Singapur'un, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında yapılması planlanan zirvenin 12 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşmeyecek olmasından üzüntü duyduğu" belirtildi.

    14

    Kim Jong Un ile görüşmesinin iptal edildiğini açıklayan ABD Başkanı Donald Trump, bugün gazetecilere yaptığı açıklamada zirveyle ilgili görüşmelerin devam ettiğini ve görüşmenin planlandığı gibi gerçekleşebileceğini söyledi. Beyaz Saray Sözcüsü Sanders ise 12 Haziran'da görüşme olursa hazır olacaklarını açıkladı

    15

    Trump, "Neler olacağını göreceğiz. Şu anda onlarla konuşuyoruz. 12'sinde bile olabilir. Bunu yapmak isteriz" ifadelerini kullandı.

    16

    ABD'nin açıklamasına ılımlı yanıt vererek görüşmenin kapısını yeniden aralayan Kuzey Kore, bu adımına da karşılık almış olacak ki, Trump, görüşmeyi yeniden değerlendirmeye alabileceğini ifade etti.

    17

    Karşılıklı açıklamaların ardından Kim, ülkesindeki turizm inşaatlarını denetledi.

    18

    Turizm bölgesi ilan edilen Wonsan-Kalma'ya giden Kim'in oldukça neşeli olması gözlerden kaçmadı.