Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

İranlı yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, ABD'nin ani bir kararla, Avrupa ülkelerinin de yer aldığı İran ile nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından, Avrupa ülkeleri tepki göstermiş, İran ile anlaşmaya devam edeceklerini açıklamışlardı.

Bu kararın ardından İran'dan arka arkaya sert açıklamalar gelmeye devam etmişti. Son dakika bilgisine göre, İran nükleer anlaşmada kalıp kalmayacağını birkaç hafta içinde vereceğini duyurdu. 

İran ile nükleer anlaşmayı devam ettiren ülkeler, ABD Başkanı Donald Trump'ın anlaşmadan ayrılmasından bu yana bugün ilk kez bir araya gelecekler. Ancak diplomatlar, Washington'un Tahran'a karşı her zamankinden daha sert davranacağını açıklamasından dolayı, anlaşmanın kurtarılmasını zor görüyorlar.

İngiliz, Çinli, Fransız, Alman ve Rus yetkililer İran dışişleri bakanıyla birlikte hem ABD yaptırımlarının etkisinden sıyrılma hem de İran'dan petrol ve yatırım akışını sürdürerek anlaşmayı devam ettirebilme stratejisini geliştirmeye çalışacaklar.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015 yılında yapılan anlaşma ile İran'a yıllardır uygulanan ekonomik yaptırımlar askıya alınmış, bunun karşılığında Tahran nükleer programını sınırlamıştı. Anlaşma İran'ın nükleer silah yapmasını engellemeyi amaçlıyordu. Anlaşmanın savunucuları anlaşmanın, İran'ın nükleer silaha sahip olmasını ve Ortadoğu'da daha yaygın savaşı önlemek için çok önemli olduğunu söylüyorlar. 

Ancak ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Pazartesi günü İran'ı, Ortadoğu'daki davranışını değiştirmemesi halinde
"tarihteki en güçlü yaptırımlarla" tehdit etmişti.

İRAN GÜVENCE İSTEYECEK

İranlı yetkililer Avrupa Birliği'nin başkanlığında bugün yapılacak görüşmelerde, Avrupalılardan ticareti sürdürebilecekleri konusunda garanti isteyecekler. Ayrıca hepsinin İran petrolünü almaya devam edeceklerine dair güvence de talep edecekler.

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Çarşamba günü İran'ın anlaşmada kalması için bir dizi şart açıklamıştı.

İranlı bir yetkili Reuters'a yaptığı açıklamada, "Bu, diğer tarafların anlaşma konusunda ciddi olup olmadığını gösterecek çok önemli bir toplantı. (Dini) liderimizin dediği gibi, Avrupa'nın bize güvenilir teminatlar verip veremeyeceğini anlayacağız" dedi.

Ancak ABD, dün dört İran havacılık şirketine ve birçok İran ve Türk şirketi ile havacılık firmalarına yönelik yaptırımlar getirerek, bunun ne kadar zor olduğunu vurgulamış oldu.

Bazı Batılı şirketler ABD yaptırımlarından dolayı İran ile iş yapmayı şimdiden bıraktı ya da bırakmak zorunda
kalabileceklerini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, diğer imzacıların anlaşmanın sınırları içinde yer alacak "yeni bir
paket" sunmasını beklediklerini söyledi.