Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Yeni parti kuruldu - Meral Akşener yeni partinin adı ne oldu? İşte İyi Parti'nin kurucuları

    İyi Parti, Meral Akşener öncülüğünde resmen kuruldu. Akşener, ilk olarak İçişleri Bakanlığı'na giderek yeni partinin kuruluş dilekçesini verdi. Akşener daha sonra Ankara Yenimahalle'deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi'ne gelerek burada partinin kuruluşuna ilişkin konuşma yaptı. Akşener, "Şimdiyenişeyler söyleme zamanıdır. Türkiye'nin büyük sorunlarını açacak gücü var. Milletimizin sağduyu ve kararlılığı var" dedi.

    'BAŞBAKAN MERAL' SLOGANLARINI DÜZELTTİ

    Akşener, salondan yükselene 'Başbakan Meral' sloganlarını düzelterek, "Başbakan değil değil, cumhurbaşkanı" dedi.

    Meral Akşener, oy birliğiyle İyi Parti'nin Genel Başkanı seçildi.

    Akşener'in konuşmasından satır başları:

    Biz referandumda çalışırken Bursa'da bir şey vardı. Vallahi olacak, billahi olacak.

    Değerli misafirler, öncelikle aranızda olmaktan duyduğum onuru 80 milyonla paylaşmak istiyorum. Mesele Türkiye ise çıkarız, yürürüz diyen kahraman dava arkadaşlarım. Siz kahramansınız. Tam 21 aydır mücadele ediyorsunuz. Siz iradelisiniz, inançlısınız.

    Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları milli iradeyi esas almışlar savaşı bile TBMM ile yönetmişlerdir.

    AK Parti başlangıç yılında başarılı da sayılırlar. Ancak 2007'den itibaren vizyonsuz güce dönüşmüştür. Bu salonu şereflendiren sizler, her birimiz ayrı ayrı düşmanca tavrın birebir muhatabı olduk.

    Devlet organizasyonundaki denge 2007 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimi ile gevşemiş, 2014 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimi ile tam olarak ortadan kalkmıştır. 16 Nisan referandumu, kirli referandum, 1946 seçimleri adeta tekrar sahnelenmiş yeni bir usul eklenmiştir. Toplumsal destek yetmezse yargıçlar tamamlar. YSK imdadınıza koşar.

    Demokrasi tehdit altındadır. Postmodern milli şef dönemi başlamıştır ama sürdürülebilir değildir. Aziz milletim, bugün 25 Ekim 2017, bütün gözlemler şu sonucu gösteriyor; Türkiye yorgundur, millet yorgundur, devlet yıpranmıştır. Siyasal iklimin değişmesi dışında hiçbir sağlıklı yol kalmamıştır. O çıkar yol biziz.

    İŞTE İYİ PARTİ'NİN PROGRAMI

    "ŞİMDİ YENİ ŞEYLER SÖYLEME ZAMANI"

    (Başbakan Meral sloganları) Başbakan değil değil, cumhurbaşkanı. Şimdi yeni şeyler söyleme zamanıdır. Türkiye'nin büyük sorunlarını açacak gücü var. Milletimizin sağduyu ve kararlılığı var.

    İyilik güneşi ile aydınlatmaya azimlidir milletimiz. Milletimiz yeni bir siyasal hareketle, güçlü bir Türkiye yoluna devam etmek niyetini açıkça beyan etmektedir. Binlerce yıllık iyilik medeniyetinin yolcuları olarak bugün burada görevi ilan etmek için toplanmış bulunmaktayız. Umutlarımız var. Hayallerimiz var. Zengin bir Türkiye istiyoruz. Adil bir Türkiye istiyoruz. Gücümüz var. Özgür bir toplum toplum istiyoruz. Gücümüz var.

    "İYİ PARTİ İLE YENİLENECEĞİZ"

    Allah hayırlı eylesin. İyilik güneşinin aydınlığında, salondaki binler 80 milyon ile kucaklaşıp Türkiye olacak. Türkiye coğrafyası ile kucaklaşıp dünya olacak. Daha ileriye yönelecek. İyi Parti ile yenileneceğiz.

    Kafamızı gündemden biraz kaldırıp yaşadığımız dünyaya baktığımızda gelişimin şaşırtıcı bir seyir izlediğini görüyoruz.

    Zenginleşmenin kaynağı ranttan bilgiye geçmiştir. Ekonominin yeni efendileri, bilgi piyasasının sahipleridir. Birçok ülke sürücüsüz otomobillerin, kamyonların, droneların lojistik sektörünü nasıl etkileyeceğini bugünden tartışıyor. Son çeyrek yüzyılın bu gelişmeleri sosyal hayatı ve kamu düzeninin işleyişini de derinden etkilemiştir. Siyasal liderliklerin temel görevi zamanın ruhuna uygun dönüşümün önünü açmaktır.

    Türkiye tarihin gerisine düşemez. Asla razı olmayacağız. Türkiye dünyanın gelişimini iyi okuyamıyor.

    Bu iktidar gidici ama çocuklar bizim çocuklarımız. O çocuklar bizim çocuklarımız. Biz gençlerimizin beyinlerine sınırlar çizmeyelim. Kendi çocuklarımızdan korkmayalım. Bırakalım onları, düşünceleri olsun. Hayalleri olsun. Kindar nesle gerek yok.

    "İYİ PARTİ OLARAK KARARLIYIZ"

    İyi Parti olarak kararlıyız. Eğitimde kalite artacak. Bilim ve teknolojiye önem verilecek. Hedefimiz 7 yıl olan eğitimi 11 yıla çıkarmak. İyi Parti olarak bunu başaracağımıza gönülden inanıyorum. Bu sözü bir vaat olarak değil, iktidara geldiğimizde yerine getireceğimiz bir namus sözü olarak veriyoruz.

    Hukuk, adalet ve liyakat devletin merkezinde olmazsa devlet çözülür. Haktan ve liyakattan uzak yönetimler, korkak yönetimlerdir.

    Yargıya zabıta amirliği gibi davranılmasına müsaade etmeyeceğiz. Yaşadığımız şehrin sokaklarında bir sabah erkenden gezinti yapalım. İşçi fabrikaya, çiftçi tarlaya, öğrenci okula mutlu gitmemektedir. Her sabah erkenden uyanan ev kadını çocuklarının yüzüne umutla bakamamaktadır. Gencecik çocuklarımız AK Parti'den kağıt getirmeden iş bulamamaktadır. O günlerde soruları çaldırdılar, o günlerde soru çaldılar, bugün ise 'Hamili kart yakınımdır' denilen bir kağıt gitmeden ne devlette ne özelde, hatta taşeron yanında iş bulamamaktadırlar.

    Devletin dini adalettir sözünü çok kıymetli buluyoruz. İyi Parti'nin kıymetli mensupları Türkiye kendine yakışır bir çıkış yakalamalıdır.

    İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NA DİLEKÇE VERİLDİ

    Akşener, bakanlık binasına bazı parti kurucularıyla geldi. Yeni partinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı'nın ilgili birimine teslim eden Meral Akşener, yaklaşık 20 dakika içeride kaldı.

    Akşener, daha sonra açıklama yapmadan binadan ayrıldı.

    SLOGAN "TÜRKİYE İYİ OLACAK"

    "Türkiye iyi olacak" sloganının yer aldığı parti programında 8 ilke belirlendi:

    Türk milletine güveni esas almak

    Açık, dürüst ve hesap verebilir olmak

    Çoğulcu, katılımcı, kapsayıcı pozitif siyaset yapmak

    Somut hedeflere sahip olmak ve odaklanmak

    Çözüm üretmek ve çalışkan olmak

    Eleştiriye açık ve özgür düşünceli olmak

    Siyaseti değerler üzerinden üretmek ve yapmak

    Milliyetçiliği kültürel ve ekonomik alanlara taşımak

    Farklılıklara saygılı olmak

    Milli menfaatlerimizi her alanda ön planda tutmak

    Programda partinin amacı da 10 madde ile sıralandı:

    Cumhuriyetin kuruluş felsefesini, değerlerini ve üniter yapıyı korumak

    Çağdaş medeniyeti yakalamak

    Sevgi ve saygı dilini hâkim kılmak

    Parlamenter sistemi yaşatmak

    Denge ve kontrol ilkesi üzerine kurulu kuvvetler ayrılığını kurmak

    Fırsat eşitliği sağlamak

    Mülkiyet hakkını korumak

    İnançlara saygı ve ifade özgürlüğünü sağlamak

    Bağımsız, tarafsız ve adil yargıya kavuşmak

    Yolsuzlukla tam ve etkin mücadele etmek

    YENİ PARTİNİN MEVCUT MİLLETVEKİLLERİ

    Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ: Akşener'le birlikte MHP içinde muhalif hareketi başlatan isimlerden biri. Şubat 2016'da MHP genel başkan yardımcılığı görevini yürütürken kongre yapılmasını talep ederek, bu görevinden istifa etti. Nisan 2016'da genel başkanlığa adaylığını koydu ancak uzun süre yargı süreci sonucunda kongrenin iptal edilmesinin ardından Kasım 2016'da partisinden ihraç edildi.

    Isparta Milletvekili Nuri Okutan: Uzun yıllar çeşitli ilçelerde kaymakamlık görevinde bulunduktan sonra Siirt, Sakarya, Trabzon ve Şanlıurfa valiliği yaptı. 2015 Haziran ve Kasım seçimlerinde MHP'den meclise girdi. Daha sonra Akşener'in partisine katılmak üzere MHP'den istifa etti.

    Balıkesir Milletvekili İsmail Ok: 2009-2014 yılları arasında Balıkesir Belediye Başkanlığı görevinde bulundu, bir yıl sonra yapılan her iki genel seçimde de MHP'den milletvekili oldu. Daha sonra partisinden istifa ederek, Akşener'in kuracağı partiye katılma kararı aldı.

    Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu: 1993-2008 yılları arasında Türk Tarih Kurumu başkanlığını yürüttü. 2007 yılında "Kürtler Türkmen, Alevi Kürtler ise Ermeni dönmesidir" sözleri büyük tartışma yarattı. Siyasete MHP'den girdi ve önce 2011, sonra da 2015 seçimlerinde milletvekili oldu.

    Eski MHP milletvekili Özcan Yeniçeri (Solda), Bağımsız Milletvekili Yusuf Halaçoğlu (Ortada), Bağımsız Milletvekili Ümit Özdağ (Sağda)

    İzmir Milletvekili Aytun Çıray: CHP'den ayrılarak, Akşener'in partisine katılacağını açıklayan ilk milletvekili. Tıp doktoru ve daha önce uzun yıllar Sağlık Bakanlığı müsteşarlığı yaptı. Ayrıca, farklı şirketlerine yönetiminde yer aldı. Siyasete sağ partilerden başladı. Siyasi çalışmalarını önce Doğru Yol Partisi'nden (DYP), sonra da Anavatan Partisi'nde (ANAP) yürüttü, son olarak 2011 yılında CHP'den milletvekili seçildi.

    ESKİ BAKANLAR

    Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın: Siyasi faaliyetlerini uzun yıllar boyunca MHP çatısı altında yürütmüş, partide genel sekreterlik görevinde bulunmuş bir isim. 2012'de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli karşısında parti liderliğine adaylığını koydu ancak seçimi kaybetti.

    Koray Aydın

    Eski Devlet Bakanı Ayfer Yılmaz: 1996 yılında DYP İçel milletvekili seçildi ve iki dönem görev yaptı. 1996'da Mesut Yılmaz başbakanlığında kurulan ANAYOL ile yine aynı yıl içinde bu kez Necmettin Erbakan'ın başbakanlığında kurulan REFAHYOL hükümetlerinde devlet bakanlığı görevi yaptı. Siyasetten bir süredir uzak duran Yılmaz, bazı düşünce kuruluşları ve üniversitelerde çeşitli görevlerde bulundu.

    Eski Devlet Bakanı Prof. Dr. Ahat Andican: Tıp doktoru. 1995 genel seçimlerinde ANAP'tan İstanbul milletvekili oldu. 1997-1999 yılları arasında Türk topluluklarından sorumlu devlet bakanlığı ve hükümet sözcülüğü yaptı. Türk topluluklarına dair yayınlanmış eserleri bulunuyor.

    Yeni partinin 200 kişilik kurucular kurulunda şu isimler yer alıyor:

    1 ABDUL AHAT ANDİCAN

    2 ABDULLAH ALAGÖZ

    3 ABDULLAH ALAY

    4 ABDULLAH İLKER SUNGUR

    5 ABDÜLKADİR AKCAN

    6 ABDÜLKADİR YUVALI

    7 ADİL ERKOÇ

    8 ADNAN ŞEFİK ÇİRKİN

    9 AHMET AZMİ YETİM

    10 AHMET CAN BUĞDAY

    11 AHMET ÇELİK

    12 AHMET ERSAGUN YÜCEL

    13 AHMET KAMİL EROZAN

    14 ALİ SAĞIR

    15 ALİ AYDIN

    16 ALİ COŞKUN

    17 ALİ DİNÇER ÇOLAK

    18 ALİ LAPANTA

    19 ALİ RIZA ERCAN

    20 ALİ TÜRKŞEN

    21 AYDIN ADNAN SEZGİN

    22 AYDIN TÜMEN

    23 AYFER YILMAZ

    24 AYHAN BÖLÜKBAŞI

    25 AYHAN ÇEVİK

    26 AYHAN EREL

    27 AYŞE MELDA TOPYAY

    28 AYŞE SİBEL YANIKÖMEROĞLU

    29 AYŞE SUCU

    30 AYŞEGÜL DOĞRUCAN

    31 AYŞİN ALTUNİÇ GÜVEN

    32 AYTUN ÇIRAY

    33 BAHA CANKUT SARITAŞ

    34 BANU AYDIN

    35 BAŞAK KARATAŞ

    36 BEDRİ YAŞAR

    37 BEHİÇ ÇELİK

    38 BERAT YILMAZEL

    39 BERİL GÜMÜŞ

    40 BERNA BİÇER

    41 BERNA SUKAS

    42 BETÜL BAYRAKTAR ORHAN

    43 BİLAL KARACA

    44 BİNNUR KARADAĞLI

    45 BİRCAN AKYILDIZ

    46 BİROL BÜYÜKÖZTÜRK

    47 BURAK AKBURAK

    48 BURCU AKÇARU

    49 BURHAN SUAT ÇAĞLAYAN

    50 CELAL DAĞGEZ

    51 CELALEDDİN AYKOL

    52 CEVAT SARAÇ

    53 CEZMİ POLAT

    54 COŞKUN YILDIRIM

    55 CUMALİ DURMUŞ

    56 ÇİĞDEM ÖZER

    57 DERYA ŞAHİN ŞENER

    58 DURMUŞ YILMAZ

    59 DURSUN CENGİZ ATAK

    60 ELMAS GIRAĞOS

    61 EMİNE ERDOĞAN

    62 EMİNE KÜÇÜKALİ GURKOK

    63 ENES KAPLAN

    64 ERDOĞAN BOZDEMİR

    65 ERHAN ÖZKAN

    66 ERSÖNMEZ YARBAY

    67 ETHEM BAYKAL

    68 FARUK KÖYLÜOĞLU

    69 FATİH DEMİRKOL

    70 FATİH ERYILMAZ

    71 FATİH MEHMET ŞEKER

    72 FATMA KAMİLOĞLU

    73 FERİDUN BAHŞİ

    74 FUAT YILDIRIM

    75 GÖKHAN BEKER

    76 GÖKSEL TAŞÇI

    77 GÜNAY KODAZ

    78 HAKAN GÖREN

    79 HANA AKYÜZ

    80 HASAN HÜSEYİN TÜRKOĞLU

    81 HASAN SİNCAR

    82 HASAN TOKTAŞ

    83 HAVVA BAŞ

    84 HAYATİ ARKAZ

    85 HAYRETTİN BARUT

    86 HAYRETTİN NUHOĞLU

    87 HAYRİYE NURCAN YAZICI

    88 HEDİYE AKDERE

    89 HÜSEYİN ÖZLÜK

    90 İBRAHİM ÖZYER

    91 İBRAHİM CEVHER CEVHERİ

    92 İBRAHİM HALİL ORAL

    93 İLAY AKSOY

    94 İSMAİL ETHEM TOKDEMİR

    95 İSMAİL OK

    96 İSMET KOÇAK

    97 KADRİYE ÜNLER

    98 KAZIM ATAOĞLU

    99 KEVSER SELDA TANDOĞAN DEMİREL

    100 KORAY AYDIN

    101 LÜTFÜ TÜRKKAN

    102 MAHMUT BOZKURT

    103 MAHMUT TEKİN

    104 MEHMET ASLAN

    105 MEHMET ARSLAN

    106 MEHMET METANET ÇULHAOĞLU

    107 MEHMET OKAN OĞUZ

    108 MEHMET TOLGA AKALIN

    109 MEHMET UFUK ÜLKÜMEN

    110 MELTEM ERZEN

    111 MERAL AKŞENER

    112 MERAL ALEMDAR

    113 MERRİN HASİPOĞLU

    114 MERVE HAFIZOĞLU

    115 MESUT ÖZARSLAN

    116 MESUT YILMAZ

    117 METİN TAŞDEMİR

    118 METİN ERGUN

    119 MİNE BAŞ

    120 MUALLA YÜCEL

    121 MUKADDER BAŞEĞMEZ

    122 MUSA ERTUGAN

    123 MUSAVVAT DERVİŞOĞLU

    124 MUSTAFA CİHAN PAÇACI

    125 MUSTAFA ÇAKIROĞLU

    126 MUSTAFA ERDEM

    127 MUSTAFA GÜL

    128 MUSTAFA HAKAN ÜNSER

    129 MUSTAFA VEYSEL GÜLDOĞAN

    130 NACİ CİNİSLİ

    131 NAFİZ ÖZGÜR RIFAİOĞLU

    132 NAZİF AKTÜRK

    133 NAZLI ASPAY ŞENER

    134 NAZLI ELİF GÖKDEMİR

    135 NESİBE RUHAT MENGİ

    136 NEŞE TOKER

    137 NEVZAT BOR

    138 NİHAL AĞCA

    139 NİHAT KULA

    140 NURİ OKUTAN

    141 OĞUZ SARUL

    142 OĞUZHAN TÜRK

    143 OKTAY ERKAÇAN

    144 OLTAÇ ÜNSAL

    145 ONUR AYDIN

    146 ORHAN ERZURUM

    147 ORHAN ŞEN

    148 OSMAN ERTÜRK ÖZEL

    149 ÖMER İBRAHİM SAYIN

    150 ÖMER KARAKAŞ

    151 ÖZCAN PEHİVANOĞLU

    152 ÖZCAN YENİÇERİ

    153 RAMAZAN KILIÇ

    154 RECAİ MERCİMEK

    155 RECEP SANAL

    156 RIDVAN UZ

    157 RUHİTTİN SÖNMEZ

    158 SELDA BOSTANCI

    159 SELİM TANKUT

    160 SERMİN ÖZENSOY

    161 SERVET HALİ

    162 SEVİN ÇAĞLAYAN

    163 SEVİNÇ GÜMÜŞ

    164 SEVİNÇ NAZİRE URAZ

    165 SEYİT YÜCEL

    166 SIRRI AKSU

    167 SITKI POLAT

    168 SİNEM ULUDAMAR

    169 SULTAN NESLİHAN SEVEN

    170 SÜLEYMAN NEVZAT KORKMAZ

    171 SÜLEYMAN SARIBAŞ

    172 ŞAHİN ARSLANTAŞ

    173 ŞENOL BAL

    174 ŞEREF TAMTÜRK

    175 ŞULE ÜNLÜ DOĞAN

    176 ŞÜKRÜ KULEYİN

    177 TAHA ORHUN ERTÜRKMEN

    178 TAMER KAYAALP

    179 TUGAY ULUÇEVİK

    180 TUĞRUL ARIK

    181 UĞUR POYRAZ

    182 UĞUR TARHAN

    183 UMUT BARIŞ ERDOĞAN

    184 UMUTCAN GÜNERKAYA

    185 ÜMİT BEYAZ

    186 ÜMİT DİKBAYIR

    187 ÜMİT ÖZDAĞ

    188 VEDAT BAYRAM

    189 VEDAT TAYLAN YILDIZ

    190 VEDAT YENERER

    191 YASİN ÖZTÜRK

    192 YAŞAR AKKUŞ

    193 YILDIRIM GÖRGEN

    194 YILDIRIM ULUPINAR

    195 YUSUF HALAÇOĞLU

    196 YÜCEL COŞKUN

    197 YÜKSEL YILMAZ

    198 ZEKAİ KAYA

    199 ZEKİ HAKAN SIDALI

    200 ZUHAL ÇİFTKAYA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ