Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Alaska'da 8.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin ardından Alaska ve Kanada'nın bazı bölgeleri için tsunami alarmı verildi.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), yerel saat ile 09.30 sıralarında yaşanan 8,2 büyüklüğündeki depremin merkez üssünün Kodiak bölgesinin 278 kilometre güneydoğusu olduğunu duyurdu.

Pasifik Okyanusu'ndaki Alaska Körfezi açıklarında 10 kilometre derinlikte oluşan deprem nedeniyle olası büyük dalgalar riskine karşı bölgede tsunami alarmı verildi. Uyarıların ardından yerel polis tahliye işlemlerine başlarken, bölgede yaşayanların, tsunami tehlikesi nedeniyle en az 30 metre yükseklikteki bölgelere sığınmaları çağrısı yaptı.

ALASKA NEREDE?

Alaska, Amerika Birleşik Devletleri'nin yüzölçümü olarak en büyük ve nüfus olarak da en küçük eyaletidir. 30 Mart 1867 tarihinde Rus İmparatorluğu'ndan 7,2 milyon dolar karşılığında satın alınan Alaska, oldukça soğuk bir iklime sahiptir.

1 milyon 718 bin kilometre kare yüzölçümü bulunan Alaska'da 2016 verilerine göre 741 bin 894 kişi yaşamaktadır. Alaska, ABD'ye 3 Ocak 1959 tarihinde 49. eyalet olarak resmi olarak katılmıştır. Alaska, 1968 yılında Kuzey Kutbu kıyı ovasında petrol ve doğal gaz yatakları bulunmasıyla daha da gelişmiştir.

Dört coğrafi bölgeye ayrılan Alaska'nın coğrafi bölgeleri şu şekilde kabul edilmektedir;

  • Güneyde Büyük Okyanus dağ sistemi bölgesi,
  • Ortadaki ovalar ve yaylalar bölgesi,
  • Kuzeyde Brooks dağları bölgesi (Kayalık dağların kuzey uzantısı)
  • Kuzey uçta kıyı ovası.

Ayrıntılar geliyor...