Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Son dakika | Avrupa'nın enerji kriziyle mücadelesi sürüyor: Eyfel Kulesi karanlığa gömülecek
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Parıldayan ışıklarıyla Paris'in gecelerini aydınlatan Eyfel Kulesi'nin ışıkları, enerji krizi nedeniyle erken sönecek.

    Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Avrupa'da enerji krizinin çözümüne ilişkin arayışlar sürerken, Paris Belediyesi'nin dünyanın en çok ziyaret edilen yerleri arasında bulunan Eyfel Kulesi'nin normalden bir saat daha erken karartılmasını önerdi.

    Eyfel Kulesi'nin şu anda 20 bin ampul ile gece 01.00'e kadar ışıkları yanıyor. Yeni teklifle kulenin 23.45'te kararması bekleniyor.

    Eyfel Kulesi perşembe gecesi istisnai olarak Kraliçe 2. Elizabeth'in ölümü üzerine kararmıştı.

    "SEMBOLİK BİR ÖNLEM"

    Kule yönetiminin başındaki Jean-François Martins, "Bu son derece sembolik bir önlem, enerji konusunda artan farkındalığın bir parçası" dedi.

    REKLAM

    Kulenin gece aydınlatması, yıllık enerji tüketiminin yüzde 4'ünü oluşturuyor. Yapımı 1889'da tamamlanan kule, günde 20 binden den fazla ziyaretçiyle pandemi öncesi döneme geri döndü.

    DİĞER ŞEHİRLERDE DE ÖNLEM ALINIYOR

    Diğer şehir yetkilileri de önemli anıtların gece aydınlatmasını azaltıyor. Marsilya'daki Pharo Sarayı da dahil olmak üzere çeşitli yerler, enerji tasarrufu için Eylül ayının sonundan itibaren ışıklarını kapatacak.

    Bu yaz Berlin'de de Zafer Sütunu (Victory Column), Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi ve Yahudi Müzesi de dahil olmak üzere çeşitli anıtlarda gece aydınlatması azaltıldı.

    *Haberin görselleri Associated Press tarafından servis edilmiştir.

    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ