Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, CNN Türk'te canlı yayında soruları yanıtladı. Mayıs ayı sonu veya haziran ayında  imalat ve ihracat sektörünü destekleyecek yeni bir paket açıklanacağını belirten Bakan Albayrak şöyle konuştu: "Reel sektör 8-10 ayda çok zor bir süreçten geçti. Biz de yoğun bir mesai ortaya koyduk. Vergi alt yapısında bir değişiklik öngörüyoruz. Özellikle 3 kamu bankamız başta olmak üzere çok güzel bir paket açıklayacağız. Üretim kapasitesine artıracak bir paket olacak. İthalatı düşürürken ihracatı yükselteceğiz."

'ORTAK ATM İŞLETMECİLİĞİ İLE 1 MİLYAR TL TASARRUF ÖNGÖRÜYORUZ'

ATM'lerin ortak işletilmesi konusunda da bir lansman yapacaklarını açıklayan Bakan Albayrak, 7 kamu bankasıyla başlayacak ortak ATM işletmeciliği ile 1 milyar TL tasarruf öngördüklerini belirtti

'ENFLASYONDA KESKİN DÜŞÜŞ OLACAK'

Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile daha istikrarlı bir sürece girilmeye başlandığını belirten Bakan Albayrak, enflasyonda keskin düşüş olacağını öngördü. Bakan Albayrak "Faizler hâlâ yüksek, düşmeye devam edecek. Özellikle birkaç ayda keskin bir düşüş yaşayacağımız çok daha güçlü bir dengelenme sürecini ortaya koyacak" dedi.

'TÜNELİN UCUNDAKİ IŞIK DAHA GÖRÜNÜR HALDE'

Türkiye'nin cari dengede sıfıra yaklaştığını belirten Albayrak "Tünelin ucundaki ışık daha da görünür hâlde." diye konuştu. Albayrak "2019'da enflasyon başta olmak üzere, dünyayı ilgilendiren bir travmatik olay yaşamadığımız sürece, etkili ve dengeli bir noktaya ulaşacak" dedi.

'MART VE NİSANDA SGK'YA 520 BİN YENİ GİRİŞ OLDU'

"İstihdamın artacağı bir döneme giriyoruz" diyen Bakan Albayrak,  mart ve nisan ayında Sosyal Güvenlik Sistemi'ne 520 bin yeni giriş  olduğuna dikkat çekti.

'DÖVİZ KURLARI ARTIK VATANDAŞLARI DAHA AZ ETKİLİYOR'

Döviz kurlarının vatandaşların hayatına olumsuz etkisinin eskiye göre daha az olduğunu belirten Bakan Albayrak "Borçluluk düzeyi daha az, en düşük ülkelerden biri. Borçlanma da Türk Lirası. Kurumlarımızda böyle bir kültür var. Bu tip dalgalanmalar tabii ki etkiliyor. İthalat yapan firmalarımızı etkiliyor.  En yoğun mücadeleyi dövize karşı veriyor." dedi.

'MALİ YAPISI TÜRKİYE KADAR ŞEFFAF BİR ÜLKE YOK'

"Mali yapısı Türkiye kadar şeffaf bir ülke yok" ifadesini kullanan Bakan Albayrak "Liberal anlamda bu kadar şeffaf yayınlayan sayılı ülkelerden biriyiz. İçi dışı her şeyi gözüküyor Türkiye'nin o kadar şeffafız" dedi.


'SEÇİMİN NORMAL ŞARTLARDA ETKİSİ YOK'

Bakan Albayrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun 23 Haziran'da yenilenmesine karar verdiği  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiyle ilgili soruya şu yanıtı verdi: "Gerçekçi olmak gerekirse yerel seçimlerin belirsizliği seçimden sonra kalkacaktır.  Normal şartlar altında ekonomiye hiçbir etkisi yok. Türkiye'yi farklı sınamalara ve testlere tabi tutmaya çalışanlar bunu bahane ederek bir algı operasyonu yapabilirler."

'TÜRKİYE TARIMDA DIŞ TİCARET FAZLASI VERİYOR'

Bakan Albayrak, gıda fiyatları konusunda Tarım Bakanlığı'nın önemli adımlar atmaya başladığını söyledi.  Türkiye'nin tarım ve hayvancılıkta çok ciddi bir mesafe kat ettiğini belirten Bakan Albayrak "Türkiye tarımda net dış ticaret fazlası veriyor" dedi.

KIDEM TAZMİNATI REFORMUNU BU YIL GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

Kıdem tazminatı reformunu bu yıl içinde gerçekleştireceklerini belirten Bakan Albayrak "Amacımız tüm paydaşların memnun olduğu bir emeklilik sistemi kurmak... Bu yıl içinde değişimi gerçekleştireceğiz." dedi.

'AKDENİZ KİMSENİN BABASININ GÖLÜ DEĞİL'

Doğu Akdeniz'deki sondaj krizine de değinen Bakan Albayrak "Akdeniz kimsenin babasının gölü değil. Bizim kendi karasularımız var. Türkiye çözüm odaklı iyi niyetli süreci yönetecek. Enerji ve savunma planımıza kimse karışamaz" değerlendirmesini yaptı. Bakan Albayrak " Türkiye 2020'lerde özellikle enerji aramacılığında petrol ve gaz noktasında sevinçli ve mutlu haberler duyacak" diye konuştu.

'TRUMP İLE GÖRÜŞME ŞAHSIMA YÖNELİK DEĞİL'

16 Nisan'da IMF-Dünya Bankası ve G-20 toplantıları için gittiği ABD'de ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı sürpriz görüşmeye de değinen Bakan Albayrak "Amerika’da Sayın Trump görüşmesi şahsımıza yönelik bir şey değil, çok ben merkeziyetçilik olur. Benim üzerime alınmadığım, Sayın Trump’ın hem ülkemize hem de Cumhurbaşkanımıza duyduğu sıcak duygular noktasında bize yönelik bir yaklaşımdı. Hem ülkemiz hem de Cumhurbaşkanımız açısından çok pozitif bir görüşme oldu. Birçok konuda farkında olduğuna vakıf olduk. Sorunlar yumağı var ama pozitif adımlar atmaya yönelik bir irade var. Resme genel baktığımızda ülkemize ve cumhurbaşkanımıza karşı derin sevgi ve muhabbetin sergilendiği, için memnun oldum. Cumhurbaşkanımıza ilettim" dedi.

'TRUMP TEMMUZDA TÜRKİYE'Yİ ZİYARET EDEBİLİR'

Bakan Albayrak, ABD Başkanı Trump'ın Türkiye ziyareti için görüşmelerin devam ettiğini, Temmuz'da gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

'AB'NİN TÜRKİYE'YE DAHA FAZLA İHTİYACI VAR'

Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilere de değinen Bakan Albayrak "AB'nin Türkiye'ye olan ihtiyacı daha fazla. Avrupa'nın içinden geçtiği çok farklı bir sınav süreci var. Son dönemde yaşanan siyasal olaylar. Bir çok paydaş bunun farkında. Türkiye ekonomik olarak AB'nin en önemli partnerlerinden biri" dedi.

'TÜRK FİLMİ GİBİ BİR ÇOCUKLUK GEÇİRDİM'

Programın başında Anneler Günü'nü kutlayan  Bakan Albayrak, "Erkekler için anneleri daha başka. Türk filmi gibi bir çocukluk geçirdiğim için annemizle bağımız apayrı oldu. Mali anlamda tarihi bir dönemden geçiyoruz." dedi.

'WHATSAPP KULLANMIYORUM'

Özel hayatıyla ilgili soruları da yanıtlayan Bakan Albayrak, WhatsApp kullanmadığını vurguladı.