Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Corona virüs belirtileri nelerdir? Koronavirüs ilk gün belirtileri nasıl başlar? Gün gün koronavirüs

    Corona virüsü belirtileri, Türkiye'de de koronavirüs vakalarının yükselişe geçmesi ardından merak konusu oldu. 14 güne kadar kuluçka süresinin olabileceğini bildiğimiz koronavirüs belirtileri bazen de hiç ortaya çıkmıyor ancak kişi taşıyıcı olarak hastalığı yaymaya devam ediyor. ABD'de yapılan bir araştırma, yeni corona virüs belirtilerini duyurdu. İşte (Covid-19) koronavirüsün yeni belirtileri ve adım adım koronavirüs belirtileri...

    CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

    ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC),koronavirüs semptomlarına 6 madde daha ekledi. Koronavirüsün belirtileri yalnızca ateş, öksürük ve nefes darlığı olarak biliniyordu. Ancak CDC, hastalığın belirtilerine 6 madde daha ilave etti.

    REKLAM

    CDC'nin belirlediği Covid-19’un göstergesi olabilecek semptomların son listesi şöyle:

    * Ateş

    * Öksürük

    * Nefes darlığı ya da nefes alma güçlüğü

    * Üşüme

    * Üşümeyle birlikte tekrar eden titreme

    * Kas ağrısı

    * Baş ağrısı

    * Boğaz ağrısı

    * Tat ve koku alma kaybı

    KORONAVİRÜS İLK BELİRTİLERİ NELER? (GÜN GÜN)

    1-3. gün: Soğuk algınlığı ve gribe benzeyen belirtiler ortaya çıkar. Hafif ateş ve boğaz ağrısı görülebilir. Bağışıklık zayıfsa mide bulantısı ve ishal görülebilir.

    4. gün: Boğaz ağrısı şiddetlenir. Ses boğuklaşır. Yeme ve içmede zorluk yaşanabilir. Hafif baş ağrısı ile birlikte ishal başlar.

    5. gün: Boğaz ağrısı şiddetlenir. Yeme ve içme oldukça ağrılı bir hale gelir. Vücudu ve uzuvları hareket ettirmek sancılı olur. Eklem ağrıları görülür.

    6. gün: Kuru öksürük başlar. Konuşurken yutkunurken boğaz ağrısı şiddetlenir. Şiddetli bitkinlik başlar. Mide bulantısı artar. Zaman zaman nefes almada zorluk yaşanır. İshal ve kusma şiddetlenir.

    REKLAM

    7. gün: Ateş 38 dereceye yükselir. Öksürük ve balgam çok şiddetlenir. Vücut ve baş ağrılarıyla birlikte kusma çok şiddetli bir hale gelir.

    8. gün: Soluk alıp vermek çok güç bir hale gelir. Göğüs bölgesi çok ağır olarak hissedilir. Öksürükle birlikte baş ve eklem ağrıları son derece artar. Vücut sıcaklığı 38 derecenin üzerine çıkar.

    9. gün: Tüm belirtiler şiddetle artar. Yüz veya dudaklarda mavileşme görülür. Öksürük ve balgam çok şiddetlenir. Vücut ve baş ağrılarıyla birlikte kusma çok şiddetli bir hale gelir. Bu belirtilere sahipseniz hemen tıbbi yardım alın.

    CORONA VİRÜSÜN BİR BELİRTİSİ DE KONJONKTİVİT Mİ?

    Koronavirüsün yeni bir belirtisi daha tespit edildi. Çin’deki verileri inceleyen doktorlar, pembe göz olarak da bilinen konjonktivitin (Gözlerin beyazlar ve göz kapaklarının iç kısmında zarlarını kaplayan bölgenin kızarıklık ve iltihabı) koronavirüsün nadir görülen bir belirtisi olabileceğini duyurdu. Uzmanlar, göz doktorlarına konjonktiviti olan, gözünde kızarıklık, şişme ve bazen de bir veya her iki gözde yapışkan akıntı gibi semptomları olan kişilerin öksürük, nefes darlığı, ateş ve solunum semptomları gibi şikayetleri de varsa tetikte olmaları gerektiği uyarısında bulundu.

    REKLAM

    KORONAVİRÜSÜN BİR BELİRTİSİ DAHA ORTAYA ÇIKTI!

    Corona virüs hakkında son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Corona virüsün bir belirtisi daha ortaya çıktı. Uzmanlar, diş kaybının corona virüsün uzun süreli etkilerinden biri olarak değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, bazı Covid-19 geçirmiş hastalarda diş etinde gevşeyen dişlerin kanamadan düştüğünü söyledi. Bir diğer Covid-19 geçirmiş hasta grubunun ise diş etlerinde hassaslaşma, dişlerde grileşme veya dişlerde kırılma şikayetleri yaşadığı iddia edildi.

    CORONA VİRÜSE YAKALANDI, DİŞİ DÖKÜLDÜ

    The New York Times gazetesinde yer alan habere göre, New York, Voorheesville'den 43 yaşındaki Farah Khemili, bu zamana dek hiçbir zaman diş kaybı yaşamadığını belirterek, önce dişinin gevşediğini, ertesi gün de kan veya acı olmadan dişinin düştüğünü söyledi.

    Corona virüsün dolaşım sistemi üzerindeki etkilerinden muzdarip olan hastalar da diş kaybı yaşadıklarını dile getirdi. Uzmanlar, Covid-19'un tek başına diş semptomlarına neden olabileceğinden şüphelendiğini vurguladı.

    REKLAM

    "DİŞLERİN YUVALARINDAN DÜŞMESİ NADİRDİR"

    Utah Üniversitesi'nde periodontist olan Dr. David Okano, "Dişlerin yuvalarından düşmesi son derece nadirdir" dedi.

    Uzmanlar, koronavirüsün (Covid-19) bir sonucu olarak mevcut diş problemlerinin daha da kötüleşebileceğini, özellikle de hastalar akut enfeksiyonlardan kurtuldukça uzun vadeli etkileriyle mücadele ettiklerini dile getirdi.

    Bazı uzmanlar, doktorların ve diş hekimlerinin bu tür olasılıklara açık olması gerektiğini söyledi.

    Kan damarlarının sağlığı ve hastalığını araştıran Angiogenesis Vakfı'nın Başkanı Dr. William W. Li, "Şimdi, hastaların Covid'den iyileştikten aylar sonra yaşadıkları şaşırtıcı ve bazen engelleyici semptomların bazılarını incelemeye başlıyoruz" dedi.

    İŞTAHSIZLIK, MİDE BULANTISI KUSMA DA KORONAVİRÜS BELİRTİSİ OLABİLİR

    Mayo Clinic'ten uzmanlar, koronavirüsün (Covid-19) yol açtığı solunum sıkıntısından önce gelen belirtileri açıkladı. Daily Express'de yer alan habere göre, mide bulantısı, spesifik olmayan bir semptom çünkü birçok olası nedeni olabilir. Peki, mide bulantısı koronavirüsün de belirtisi olabilir mi? Mayo Clinic'e göre, “Covid-19, iştahsızlık, bulantı, kusma ve ishal gibi hafif gastrointestinal semptomlara neden olabilir ve bu semptomlar sadece bir gün sürebilir. Covid-19'lu bazı kişilerde ateş ve solunum semptomları oluşmadan önce ishal ve mide bulantısı var."

    REKLAM

    Uzmanlara göre gastrointestinal enfeksiyonlar ve gıda zehirlenmesi, akut mide bulantısının en yaygın iki nedeni olarak açıklanıyor. Bu tür mide bulantısına genellikle ishal ve kusmanın da eşlik ettiği belirtiliyor.

    Mide bulantısı, Covid-19'un en yaygın semptomlarından biri değil ancak birçok vakada görüldüğü açıklandı. Mayo Clinic'e göre, “Covid-19, iştahsızlık, bulantı, kusma ve ishal gibi hafif gastrointestinal semptomlara neden olabilir ve bu semptomlar sadece bir gün sürebilir. Covid-19'lu bazı kişilerde ateş ve solunum semptomları oluşmadan önce ishal ve mide bulantısı var."

    Stanford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, Covid-19 testi pozitif çıkan 116 kişinin tıbbi kayıtlarına bakıldı. Covid-19'lu kişilerin yaklaşık üçte birinde mide bulantısı, iştahsızlık, kusma veya ishal gibi sindirim semptomlarının görüldüğü belirtildi.

    Uzmanlar, belirtilere karşı dikkatli olmak gerektiğini belirtirken, ancak tek semptomu mide bulantısı olanların koronavirüse yakalanmış olma ihtimalinin çok düşük olduğunu dile getirdi.

    Haberi Hazırlayan: Büşra Kamış
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ