Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
İHA

Diş Hekimi Emek Külür, diş sıkmanın (bruksizm) ağız yapısını bozduğunu belirtti. Diş Hekimi Külür, "modern çağın hastalığı" olarak tanımladığı bruksizm hastalığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İHA'nın haberine göre; diş sıkmanın 2 yaşındaki bir çocukta da, 70 yaşındaki bir yaşlıda da görülebildiğini belirten Külür, tedavi edilmediği takdirde çene ekleminin etkilenmesi sonucunda yüzde asimetri, yüz şeklinde genişleme, ağzı açamama ya da çene kilitlenmesine yol açabileceğine dikkat çekti.

DİŞ SIKMA BELİRTİLERİ

Diş gıcırdatma ve sıkmanın yaygın olduğunu söyleyen Külür, "Toplumda yaygın olarak diş sıkma ve gıcırdatma olarak bilinen, genellikle uyku sırasında, bilinç dışı yapılan bir eylem olarak görülen bruksizm, toplumun yüzde 70'ini etkiliyor ve her 10 kişiden 7'sinin dişlerini sıktığı yaygın bir hastalık olarak kendini gösteriyor.

Dişlerini gıcırdatan ve bunun sonucunda sürekli olarak çene ve baş ağrısı çeken kişilerin çoğunda görülen hastalığın belirtileri dişlerde aşınma ve kırılma, çene ekleminde (kulak önünde) ağrı, baş ve kas ağrısı olarak biliniyor" dedi.

DİŞ SIKMA TEDAVİSİ

Bruksizm tedavilerinin amacı dişlerde ve çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Uyku sırasında dişlerin birbirleriyle temasını engellemek amacıyla alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan gece koruyucuları, tedavide kullanılan en önemli araçtır.

Gece koruyucuları çoğunlukla tek başlarına yeterli olmayabilir. Bu nedenle gece koruyucularının yanında bazı ek tedavilerinde uygulanması gerekir. Bu tedaviler arasında stres terapisi, rahat uyumayı sağlayıcı önlemler, kas gevşetici ilaç uygulaması, hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi, eksik olan dişlerin yerine koyulabilmesi için protez uygulamaları yer alır. Diş sıkma tedavilerinde en çok kullanılan yöntemlerden biri de botoks uygulamasıdır.