Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Diplomasi Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ile ortak basın toplantısı düzenledi | Dış Haberler

    Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Mısır'la açtığımız yeni sayfayı ortak projelerle, başarı öyküleriyle doldurmak istiyoruz ve önümüzdeki süreçte ilişkileri geliştirmek için somut adımlar atma konusunda da bugün mutabık kaldık." dedi.

    Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile Dışişleri Bakanlığında yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

    Şukri'yi ağırlamaktan dolayı memnuniyet duyduğunu belirten Çavuşoğlu, mevkidaşıyla son bir ayda üçüncü kez görüştüklerini söyledi.

    Çavuşoğlu, "Cumhurbaşkanlarımızın Doha'da görüşmesinden bu yana ilişkilerimizin kazandığı ivmeden memnuniyet duyuyoruz. Bugün mevkidaşım ve kardeşim Şukri'ye bu ivmeyi sürdürme irademizi yineledik. Mısır'la açtığımız yeni sayfayı ortak projelerle, başarı öyküleriyle doldurmak istiyoruz ve önümüzdeki süreçte ilişkileri geliştirmek için somut adımlar atma konusunda da bugün mutabık kaldık." ifadesini kullandı.

    REKLAM

    Türkiye-Mısır ilişkilerinin ve işbirliğinin önemli olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Bundan sonra Libya konusunda daha yakın işbirliği içinde çalışacağız. Bugünkü görüşmemizde aslında temelde görüşlerimizin çok ayrı olmadığına, bazı yöntemler konusunda farklı düşünebildiğimize fakat bir yol haritası üzerinde çalışarak daha yakın işbirliği içinde olmamız gerektiğine inanıyoruz ve önümüzdeki süreçte birlikte çalışmaya devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

    Çavuşoğlu, Suriye konusunu da ele aldıklarını, ileriki süreçte yapılabilecek dörtlü toplantılar hakkında Şukri'yi bilgilendirdiğini aktararak, "Suriye'deki kalıcı barış ve istikrar, hepimiz için önemli. Bunun için ciddi adımların atılması lazım. Bu konuda hemfikiriz. Bu konuda da yine yakın işbirliği içinde olacağız. Görüş alışverişinde olacağız." diye konuştu.

    Bölgenin huzur ve bekasının kendileri için de önemli olduğunu ve mevkidaşı Şukri ile Libya hakkında da konuştuklarını belirten Çavuşoğlu, Libya'da adil, hür ve şeffaf bir seçim olması gerektiğini ve bu seçimin şartları konusunda da mevkidaşıyla görüş alışverişinde bulunduklarını dile getirdi.

    Çavuşoğlu, Fransa'da senatörlerin terör örgütü PKK/YPG teröristlerine onur madalyası vermesine ilişkin şunları kaydetti:

    "PKK, Avrupa Birliği terör listesinde, yani terör örgütü olarak tanınmıştır, yine Fransa'da da terör örgütüdür ama maalesef Fransa’da senatörler, milletvekilleri bu teröristlerle, eli kanlı terör örgütünün temsilcileriyle bir araya geliyorlar. Ödül veriyorlar. Bu da işte terörle mücadeledeki iki yüzlülüğün en güzel örneğidir."

    Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve Mısır'ın karşılıklı büyükelçilik atamasına ilişkin, "Önümüzdeki dönemde ortak bir açıklamayla biz sizleri bilgilendireceğiz ve o güne kadar bazı adımlar da atmaya devam edeceğiz. Herhangi bir sorunun olmadığını da söylemek isterim şimdiden." dedi.

    Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile Dışişleri Bakanlığında yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

    İki ülkenin karşılıklı büyükelçilik atamasına ilişkin Çavuşoğlu, "Bu konuyu da bugün birlikte ele aldık ve temsil düzeyinin büyükelçi seviyesine yükseltilmesi hususunda somut adımlar da atıyoruz. Zaten Kahire'de bu konuda birlikte çalışma konusunda karar almıştık. Önümüzdeki dönemde ortak bir açıklamayla biz sizleri bilgilendireceğiz ve o güne kadar da bazı adımlar da atmaya devam edeceğiz. Herhangi bir sorunun olmadığını da söylemek isterim şimdiden." ifadesini kullandı.

    Çavuşoğlu, iki ülke ilişkilerini her alanda geliştirmek için somut adımlar atmaya devam edeceklerinin altını çizerek, ileriki süreçte cumhurbaşkanları düzeyinde bir zirvenin gerçekleştirilmesi planının olduğunu ve bugün bu zirvenin hazırlıklarını başlattıklarını dile getirdi.

    Bakan Çavuşoğlu, iki ülke arasında 10 milyar dolar seviyesinde ticaret hacminin olduğunu ve bunu 15 milyar dolar seviyesine çıkarabileceklerini kaydetti.

    "MISIR'IN EN ÇOK LNG İHRAÇ ETTİĞİ ÜLKE DE TÜRKİYE"

    Mısır'ın en çok ihracat yaptığı ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, "Mısır'ın en çok LNG ihraç ettiği ülke de Türkiye. Artık spot piyasadan değil de doğrudan enerji firmalarımız BOTAŞ'ta, Mısır firması arasında bir anlaşmayla biz doğrudan almak istiyoruz. Bu talebimizi, düşüncemizi de bugünkü toplantıda bir kere daha paylaştık." diye konuştu.

    Çavuşoğlu, iki ülkenin turizm konusunda, ileriki süreçte karşılıklı turist sayısını artırmak için vatandaşları da teşvik edeceklerini dile getirerek, geçen yıl 227 bin Mısırlının Türkiye'yi ziyaret ettiğini aktardı.

    Türk Hava Yollarının (THY) Mısır'a haftada 50 sefer yaptığını ve ilave 12 sefer talebinde bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, "İlgili kurumlarımızın Mısır'da tekrar faaliyete başlamasını arzu ediyoruz. Mısır ziyaretinde, bu yönde Şukri'nin desteklerini de talep etmiştim. Anadolu Ajansı, TRT, TİKA'nın tekrar dönmesi, Yunus Emre Enstitüsünün Kahire Merkezi açık, İskenderiye'de tekrar merkezin açılması gibi." ifadesini kullandı.

    Çavuşoğlu, ikili ilişkilerde yakaladıkları bu ivmeyi daha da hızlandırmak için somut adımların atılması gerektiğini vurgulayarak, Müslüman dünyasının ve Akdeniz'in iki önemli ülkesi olarak bölgenin ve ötesinin istikrarı bakımından da Türkiye-Mısır ilişkilerinin ve işbirliğinin önemli olduğunu söyledi.

    Filistin konusunu da mevkidaşı Şukri ile ele aldıklarını belirten Çavuşoğlu, Mısır'ın Filistin ve Orta Doğu konusunda oynadığı rolü her zaman takdir ettiklerini ve çabalarını desteklediklerini söyledi.

    Çavuşoğlu, İsrailli mevkidaşı ile yaptığı telefon görüşmesine ve Filistin'de son dönemde meydana gelen olaylara ilişkin yaptığı diplomatik girişimlere dikkati çekerek, "Filistinli kardeşlerimizin haklarının gasbedilmesine biz rıza gösteremeyiz." dedi.

    Türkiye-Mısır ilişkilerinin yeniden canlandırılmasının ardından bu ilişkinin bölgeye olumlu etkilerinin olduğunu gördüklerini belirten Çavuşoğlu, Filistin konusunda Türkiye ve Mısır'ın düşüncelerinin tamamen örtüştüğünü söyledi.

    "MISIR'LA İLİŞKİLERİMİZİ GÜÇLENDİRİRSEK, BÖLGESEL KONULARDA DA YAKIN ÇALIŞIRSAK BUNUN OLUMLU ETKİLERİ OLACAKTIR"

    Çavuşoğlu, Libya'nın istikrarını Mısır'la birlikte destekleyeceklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

    "Suriye konusunda da, temel konularda tabii ki görüş birliğimiz var. Amacımız; Suriye'nin sınır bütünlüğü, toprak bütünlüğü ve siyasi birliğidir ve siyasi sürecin canlandırılması gerekiyor. Biz Türkiye olarak her fırsatta Suriye'nin toprak bütünlüğüne ve sınır bütünlüğüne olan desteğimizi söylüyoruz. Herkesten daha fazla buna bağlıyız çünkü yanı başımızdaki komşunun içinde bulunduğu her şart, bizi doğrudan etkiliyor. Tıpkı Libya'daki gelişmelerin doğrudan Mısır'ı etkilediği gibi.

    O nedenle bizim önceliğimiz, burada da terörle mücadele olmalıdır ve insanların gönüllü bir şekilde, güvenli bir şekilde dönmesinin şartlarını oluşturmamız lazım. Bunun için de rejimle de angajman önemli. Bizim de şu anda yapmaya çalıştığımız o. Ama bizim oradaki şu andaki mevcudiyetimiz, bize yönelik tehditlerin hatta Suriye'nin bölünmesine yönelik çabaların da önlenmesi bakımından çok önemlidir. Bir terör koridorunun oluşmasını da biz engelledik Suriye'de."

    "Mısır'la ilişkilerimizi güçlendirirsek, bölgesel konularda da yakın çalışırsak bunun olumlu etkileri olacaktır." diyen Çavuşoğlu, ortaya çıkacak fırsatların herkesin yararına değerlendirilmesi bakımından da etkilerinin olacağını vurguladı.

    Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye'de PKK/YPG'ye destek verdiğini ve bunun sadece burayla sınırlı kalmadığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

    "Süleymaniye'de de biliyorsunuz, PKK artık tamamen oradaki yerel yönetimleri ve de Talabani'nin partisini kontrol altına almıştır. Sonuçta burada da ABD'nin nüfuzu var. Biz neden olduğunu bunların hepsini biliyoruz, bu terör örgütleriyle bir taraftan 'terörist' diyeceksiniz, diğer taraftan destek vereceksiniz. Böyle terörle mücadele olmaz. Biz Türkiye olarak, her türlü terör örgütüyle mücadele ediyoruz. Ayrım yapmaksızın ideolojileriyle de mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu Avrupalıların sahiplendiği terör örgütlerini de yok etmeye devam edeceğiz."

    Türkiye'nin yılda 2,5 milyar metreküp LNG ithal ettiğini hatırlatan Çavuşoğlu, Ukrayna savaşının devam edeceğini, enerji krizinin de olduğunu söyledi.

    Çavuşoğlu, yenilenebilir enerji konusuna ilişkin Türkiye'nin özellikle güneşte ve rüzgarda dünya ortalamasının üstüne çıktığını sözlerine ekledi.

    MISIR DIŞİŞLERİ BAKANI ŞUKRİ

    Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, "Ortak vizyonumuz ve aynı zamanda güçlü bir siyasi irade var arkamızda. Her iki ülkede ilişkilerin, Türkiye-Mısır ilişkilerinin daha da aktifleştirilmesi ve her alanda yükselmesi için." dedi.

    Bakan Şukri, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Dışişleri Bakanlığında yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

    Şukri, Bakan Çavuşoğlu'na sıcak karşılamadan dolayı teşekkür ederek, "Bu hızlı bir şekilde beraberce karşılıklı ziyaretlerden ve gerçekten ortak vizyonumuz ve aynı zamanda güçlü bir siyasi irade var arkamızda. Her iki ülkede ilişkilerin, Türkiye-Mısır ilişkilerinin daha da aktifleştirilmesi ve her alanda yükselmesi için." dedi.

    Türkiye ve Mısır'ın, Libya ile ilgili ortak iradesinin olduğunu kaydeden Şukri, şunları kaydetti:

    "Libya kurumlarının tekrar sorumluluklarını geri almaları gerektiği ve orada nezih ve şeffaf seçimlerin yapılması, Libya halkının iradesini yansıtacak bir hükümetin kurulması ve Libya'nın toprak birliğinin korunması konusunda hemfikiriz."

    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ