Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Dolar kuru sakin başladığı haftada aşı tedariki kaygıları ve Fed toplantısı öncesi yükselişe geçerek 7.45'i test etse de, dün Merkez Bankası Naci Ağbal'ın açıklamalarıyla yeniden 7.35 bandına geriledi.

29 Ocak sabahı dolar kuru 7.37 TL'den el değiştirerek başlayıp 7.35 altına indi. Euro ise 8.92 TL'den başladığı günde 8.90 altına indi.

Öğleden sonra kurdkai düşüş hızlanırken dolar, kritik eşik olarak görülen 200 günlük hareketli ortalama 7.30'un da altına geldi. Euro ise 8.85 altında işlem görüyor.

TCMB Başkanı Ağbal yılın ilk enflasyon raporu sunumu piyasa aktörlerinden övgü alırken, parasal sıkılık ve fiyat istikrarı mesajları öne çıktı. Ağbal Ağbal faiz indirimini konuşmak için henüz erken olduğunu belirtti.

Ağbal "Parasal sıkılık uzun bir süre kararlılıkla sürdürülecek. Gerekirse ilave sıkılaşma yapacağımızı son Para Politikası Kurulu'nda ifade ettik. Yüzde 5 hedefi için Para Politikası kurulu elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı.

LİBOR 3 AYIN DİBİNDE

Bu arada kısa vadeli dolar borçlanma maliyetlerindeki düşüş ile üç aylık Libor faizi yüzde 0,20188 ile en son 20 Kasım’da ulaşılan yüzde 0,20488’lik dip seviyeyi indi. Gösterge Libor faizi, kısa vadeli piyasalardaki nakit fazlalığı sebebiyle ABD Hazine bono ve repo faizleriyle birlikte geriliyor.