Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Ortadoğu Tunus'ta cumhurbaşkanlığı seçimi, Tunus'ta yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere halk sandık başına gitti

    Tunus'taki cumhurbaşkanlığıseçimlerindeoy verme işleminin sona erdiği bildirildi.

    Ülkede yerel saatle 07.00'de açılan sandıklaroy kullanma işlemlerinin tamamlanmasının ardından 19.00'dakapandı.

    Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu Başkanı ŞefikSarsar, seçime katılımınyüzde 53,73 olarak gerçekleştiğini, katılımın yurt dışında iseyüzde 27 olduğunu ifade etti.

    Tunus'da 26 Ekim'de düzenlenen genel seçimlere katılım yüzde 69'du. Yurt dışındaki Tunusluların yüzde 29'u oy kullanmıştı.

    MERZUKİ OYUNU KULLANDI

    Tunus Cumhurbaşkanı ve adayı Muhammed Munsif el-Merzuki Susa kentinde oyunu kullanmak üzere seçim merkezine girdiği sırada muhalif bir grup ile destekçileri arasında tartışma yaşandı.

    Karşılıklı sloganların atıldığı gergin bir ortamda yoğun güvenlik önlemleri altında oyunu kullanan Merzuki, kameralara mürekkepli parmağını gösterdi ve ardından zafer işareti yaptı.

    "HALKIN TERCİHİNE SAYGI DUYUYORUM"

    Halk tarafından cumhurbaşkanının belirleneceği seçimlerde, Aryana kentinde, yoğun güvenlik önlemleri altında oyunu kullanan Cumhurbaşkanı adayı Nida Tunus Partisi Genel Başkanı El-Baci Kaid es-Sibsi, seçim merkezi önünde açıklamalarda bulundu.

    Seçime katılımın yoğun olmasını temenni ettiğini dile getiren Sibsi, "Halka güveniyor ve kararını bekliyoruz. Ben de sıradan bir vatandaş olarak oyumu kullandım. Halkın tercihine saygı duyacağım" dedi.

    Ekim ayında gerçekleştirilen parlamento seçimlerinde en çok oyu alan Nida Tunus'un Genel Başkanı olan Sibsi, Tunus'un seçimlerin ardından demokratik geçişine devam edeceğini kaydetti.

    "TUNUS HALKI KADERİNİ BELİRLEYECEK"

    Nahda Hareketi Lideri Raşid el-Gannuşi de oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, "Diktatörlük, adaletsizlik ve zulmün geri döneceğine dair" herhangi bir endişe duymadığını belirterek, "Tunus halkı, kaderini elleriyle belirleyecek. Halkımız medeni bir şekilde başkanlarını seçer, onları izler ve ne zaman isterse azleder" diye konuştu.

    Ülkesinin demokratik tecrübesinden övgüyle söz eden Gannuşi, "Tunuslular, demokratik alanda gösterdikleri liderlik ve tecrübeyle, devrimden zenginliğe, kalkınmaya, daha fazla özgürlük ve demokrasiye geçişteki başarılarından dolayı ülkeleriyle gurur duymalı" ifadelerini kullandı.

    "Böyle bir günü hayatında ilk kez yaşadığı için gurur duyduğunu" dile getiren Gannuşi, şunları kaydetti:

    "Bu tarihi gün, sonraki nesillere gurur günü olarak aktarılacak. Gerçek bir demokrasi, özgür ve şeffaf medyayla yürütülen bu seçim, ülke tarihinde bir ilk, ben de bugünü gördüğüm için gurur duyuyorum. Cumhurbaşkanlığı seçimiyle talep edilen, Tunus'un çağdaş bir İslam ülkesi olarak medeniyet örneği olması için demokratik işleyişin devam etmesi."

    Kamuoyunda mevcut Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki ve parlamento seçiminde en çok oyu alan Nida Tunus (Tunus'un Çağrısı) Partisi Genel Başkanı El-Baci Kaid es-Sibsi'nin yarışın favori adayları olduğu ifade ediliyor.

    O verme işleminin sabah başladığı Tunus'ta, cumhurbaşkanlığı için 27 adayın yarışacağı belirtilmişti. Daha sonra 5 adayın çekildiği açıklamış ancak bu kişilerin oy pusulalarında isimleri kaldırılmamıştı. Ülkede, 5 milyondan fazla seçmenin oy kullanması bekleniyor.

    YASA DIŞI PROPAGANDA YAPAN BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

    Tunus'ta güvenlik güçleri cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olan Selim Riyahi için lehine yasa dışı propaganda yapan bir kişiyi gözaltına aldı.

    Güvenlik kaynakları, ülkenin kuzeyindeki Menzel Bourguiba kentinde Riyahi'ye oy verilmesi için seçmenlere broşür dağıtan 24 yaşındaki kişinin gözaltına alındığını belirtti.

    MERZUKİ USULSÜZLÜKLERİN GİDERİLMESİ ÇAĞRISINDA BULUNDU

    Tunus Cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanı adayı Muhammed Munsif el-Merzuki, Tunus Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu ve güvenlik yetkililerinden usulsüzlüklerin giderilmesi için sorumluluklarını üstlenmesini istedi.

    Merzuki, Facebook hesabından, seçimin genelde sakin geçtiğini ancak bazı usulsüzlüklerin tespit edildiğini belirtti.

    Bazı seçmenlerin bir adayı seçmeye zorlandığını ya da etkilenmeye çalışıldığını ifade eden Merzuki, seçim kurulu ve güvenlik güçlerini sorunların çözülmesi için hemen müdahaleye çağırdı.

    Merzuki'nin açıklaması, ülkenin kuzeyindeki Menzel Bourguiba kentinde güvenlik güçlerinin, adaylardan Selim Riyahi lehine oy verilmesi için seçmenlere broşür dağıtan 24 yaşındaki bir kişinin gözaltına alınmasından sonra geldi.

    Öte yandan, Tunus'daki cumhurbaşkanlığı seçiminde gençleri oy vermeye teşvik etmek için Fares Buslimi adlı kişi 160 kilometre yürüyerek başkent Tunus'a geldi.

    Ülkenin kuzeybatısında bulunan Jendouba kentindeki Şehitler Meydanı'ndan dün yola çıkan Buslimi öğleden sonra Tunus'a vardı.

    Kırmızı pantolonu ve üzerinde Tunus'un kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Habib Burgiba'nın resminin bulunduğu tişörtüyle dikkatleri üzerine çeken Buslimi, "soylu bir amaç" uğruna yürüdüğünü belirterek gençlerin oy vermeye teşvik edilmesinin seçimi başarılı kılacağını vurguladı.

    Yol boyunca 6 kez güvenlik güçlerince durdurulması dışında ara vermeden yürüdüğünü belirten Buslimi, gençlere tembellik ya da isteksizlikle Tunus'ta bazı şeylerin değişemeyeceği ve ülkenin daha iyi bir geleceğinin olamayacağı mesajını vermek istediğini ifade etti.

    Burgiba'ya hayranlığını dile getiren Buslimi, Tunus'un ilk cumhurbaşkanına en yakın görünen adaya oy verdiğini söyledi.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ