Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Göçmenlik uzmanı Prof. François Crepeau: Zengin ülkeler 1 milyon Suriyeli kabul etmeli

    HT GAZETE

    Avrupa Birliği liderleri bugün yasadışı göçmenlere karşı alınacak önlemleri görüşmek için bir araya geliyor. Bu önemli görüşme öncesi, Birleşmiş Milletler’in göçmen hakları konularında uzman raportörü Prof. François Crepeau’dan önemli bir uyarı geldi. Kanada’nın McGills Üniversitesi’nde hukuk dersleri de veren Prof. Crepeau, insan ticaretine, Avrupa’nın Suriye’de yaşanan insanlık dramına karşı duyarsız kalmasının yol açtığını ileri sürdü ve “Zengin ülkeler gelecek 5 yılda 1 milyon Suriyeli göçmeni yasal yollardan kabul etmezse, kaçak göçmen dalgasının önü alınamaz” dedi. Crepeau şöyle konuştu: “Çok sayıda Suriyelinin ülkelerinden ve geçici olarak sığındığı ülkelerden ayrılacağını biliyoruz. Bu insanlara yasal göçmenlik sağlayacak mekanizmaları oluşturmazsak hepsi insan kaçakçılarına başvuracaktır. Avrupa’nın Suriye’de yaşananlara karşı duyarsız kalması insan kaçakçıları için daha büyük bir pazar yaratıyor.”

    ‘DIĞERLERINI DE KAPSAMALI’

    Prof. Crepeau, 1 milyon rakamının ilk başta ürkütücü göründüğünü ancak ülkelere ve yıllara bölündüğünde rakamların düşük kalacağını da savundu. Buna göre, adil bir bölüşüm sağlandığında her yıl İngiltere 14 bin, Kanada 9 bin Avustralya ise 5 bin, Suriyeli kabul etmek zorunda kalacak. Crepeau; planın göçmenlerin yoğun olarak geldiği, Eritre, Bangladeş ve diğer ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletilebileceğini dile getirdi.

    ACABA KURTARSAK MI?

    Avrupa liderlerinin Akdeniz’deki kaçak göçmen trajedelerine duyarsızlığı Twitter’da fotomontaj bir fotoğrafla protesto ediliyor. Avrupalı liderlerin kol kola çektirdikleri bir “aile fotoğrafını” kurtarma botuna yerleştiren Twitter kullanıcıları, bunu “Acaba kurtarsak mı?” notu ile paylaşıyor.

    RENZİ'DEN BİRLİK ÇAĞRISI

    İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Brüksel’de gerçekleşecek olağanüstü AB liderler zirvesi öncesinde birlik çağrısı yaptı. İtalya Meclisi’nde konuşan Renzi, “Avrupa Birliği Afrika ülkelerinden gelen yasadışı göçmen trafiğini önlemek için ortak tavır sergilemelidir. AB’nin bunu başaracağına inanıyorum. AB bu gidişatı çevirebilir” dedi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ