Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Avustralyalı sanatçı Missy Higgins Aylan Kurdi'ye şarkı yazdı

    Avustralyalı sanatçı Missy Higgins, Bodrum'da mültecileritaşıyanbotun batması sonucu hayatını kaybeden 3 yaşındaki Aylan Kurdi için bir şarkı yazdı.

    Suriye'deki savaşın ardından ailesiyle birlikte Ege Denizi'ni geçmeye çalışan Aylan Kurdi, Bodrum açıklarında lastik botun ters dönmesi sonrası annesi ve kardeşiyle birlikte hayatını kaybetmişti.

    3 yaşındaki Aylan'ın ölümünden etkilenen Avustralyalı sanatçı Missi Higgins, Aylan ve ailesinin Suriye'den başlayıp Kanada'da bitmesi umuduyla çıktığı yolculuğunu "Oh Canada" isimli bir şarkı haline getirdi.

    Higgins'in Aylan için yazdığı şarkı için bir de animasyon video hazırlandı. Ödüllü yönetmen Natasha Pincus ve yine ödüllü animasyon yönetmeni Nicholas Kallincos, "Oh Canada" isim şarkının video klibine imzasını attı.

    Aylan'ın dünyayı derinden sarsan fotoğrafını ilk kez evinde yeni doğan bebeğiyle ilgilenirken gördüğünü ifade eden Higgins, derin bir şoka uğradığını ve anneliğin getirdiği koruyucu duyguların kendisini kahrettiğini söyledi.Higgins, bu şarkıdan elde edilecek gelirin tamamını Sığınmacı Kaynak Merkezi'ne bağışlayacağını da açıkladı.

    Avustralyalı sanatçı, kişisel internet sitesinden de bu şarkıya dair bir paylaşımda bulundu.Yaşanan trajediye Aylan'ın babası Abdullah'ın gözünden bakmaya çalıştığını ifade eden Higgins, bot yolculuğundaki karmaşayı bu şekilde anlamaya çalıştığını söyledi.

    Abdullah'ın, Kanada'nın kendisini ve ailesini kabul etmesi için mücadelesi nedeniyle şarkıya "Oh Canada" adını verdiğini söyleyen Higgins, ülke isminin önemli olmadığını, sığınmacıların yerleşmek isteyebileceği tüm ülkeleri temsil ettiğini de belirtti.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ