Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya BBC taciz skandalını örtbas etmekle suçlanıyor

    GAZETE HABERTÜRK

    İngiltere’de yürütülen soruşturma sonunda yayımlanan raporda, 1960’lardan başlayarak 72 kişiyi taciz eden yayın kuruluşu BBC’nin eğlence programları sunucusu Jimmy Savile’in 8 kişiye tecavüz ettiği, yayıncı Stuart Hall’un ise 21 kişiyi taciz ettiği belirlendi. 6.5 milyon sterline mal olan soruşturma kapsamında hazırlanan rapor 3 cilt ve toplam 1000 sayfayı buluyor. Soruşturmayı yürüten Yargıç Janet Smith, taciz skandalının arkasındaki ismin çalıştığı BBC’de çalışanların şikâyetlerini üstlerine dile getirmekten çekindiğini ve kuruma ‘korku-itaat kültürü’nün hâkim olduğunu söyledi.

    ÇALIŞANLAR BİLİYORDU

    Yayıncı Stuart Hall, 2013 yılında 86 yaşındayken, 13 kız çocuğunu taciz suçlamasıyla yargılandığı dava sonucu cezaevine gönderildi. 2011’de 84 yaşında ölen Jimmy Savile ise hiçbir zaman yargılanmadı. Rapora göre Savile, çocukları taciz etmek için bir eğlence programında sahneye çıkarmak üzere davet edip soyunma odasında taciz ediyordu.

    Soruşturma kapsamında görüşülen 700 kişiden 117’si ise Savile hakkındaki söylentileri duyduklarını ifade eden BBC çalışanlarıydı. Raporun açıklanması dolayısıyla taciz mağdurlarından özür dileyen BBC Genel Müdürü Lord Tony Hall, “Bir seri tecavüzcü ve feci bir cinsel tacizciyi göz göre göre onlarca yıl BBC içinde barındırdılar. BBC, koruması gerektiği zaman sizleri korumayı başaramadı” dedi.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ