Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, açılışına katıldığı AB Liderler Zirvesi'nden ayrılışında basın toplantısı düzenledi.

Schulz, İngiltere'nin AB'den ayrılma hakkı olduğunu kaydederek, "Bizim, İngiliz hakının taleplerine uygun davranmamız gerekiyor." dedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron'a, "referandumda alınan kararı resmi olarak bildirmesi ve üyelikten çıkışı düzenleyen 50. maddeyi yürürlüğe koyması gerektiğini" söylediklerini anlatan Schulz, "Bu madde hiç kullanılmadı. Beklemeden, karşılıklı güven ve saygıyla bir plan yapmalı ve ilerlemeliyiz." diye konuştu.

Süreçte belirsizlik istemediklerine işaret eden Schulz, "Bize 'İngiltere'de yeni bir hükümet kurulsun' demek, yıl başına kadar beklemek anlamına gelir. Bu ekonomik ve finasal piyasalar için büyük belirsizlik ortaya koyar. Bu kadar beklemek kimsenin faydasına değil." değerlendirmesinde bulundu.

Cameron'ın eylülde başbakanlığı bırakacağına ve yerine gelecek ismin Muhafazakar Partinin kongresinde belirleneceğine dikkati çeken Schulz, "Tüm Avrupa kıtası, bir siyasi parti kongresini beklememeli." dedi.

AA