Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ABD'de başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti'nin nihai başkan adayının Hillary Clinton olduğu kesinleşti. Eski first lady, eski New York senatörü ve eski ABD Dışişleri Bakanı olan Hillary Clinton, ülkesinin ilk kadın başkan adayı olarak tarihe geçti.

"ABD'nin en güçlü kadını" olarak nitelendirilen 69 yaşındaki Hillary Clinton, Demokrat Parti'nin Philadelphia'daki kurultayında, Güney Dakota eyaleti delegelerinden aldığı 15 oyla adaylık için gereken 2 bin 383 oya ulaştı. Sonucun netleşmesiyle kurultaydaki Demokrat delegeler, Hillary Clinton lehine sloganlar attı. Clinton'ın başkan adaylığı için yarıştığı Vermont Senatörü Bernie Sanders, rakibinin yeterli oya ulaşmasının ardından sembolik bir jest yaparak oylamanın durdurulmasını ve Hillary Clinton'ın başkan adaylığının ilan edilmesini talep etti. Kurultay Başkanı Marcia Fudge da Clinton'ın başkan adaylığını ilan etti.

Eski Başkan Bill Clinton'un eşi Hillary Clinton, 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi rakibi iş adamı Donald Trump'la yarışacak. Clinton'ın başkan yardımcısı adayı Virginia Senatörü Tim Kaine. Trump'ın başkan yardımcısı adayı ise Indiana Valisi Mike Pence.ABD SİYASETİNİN ÖNEMLİ AKTÖRÜ

20 yıl boyunca Amerikan siyaset sahnesinin ayrılmaz parçalarından biri haline gelen Clinton, 4 yıl boyunca ABD Başkanı Obama'nın yanında dışişleri bakanı olarak görev yaptı. Bu sayede uluslararası alanda daha tanıdık bir yüz haline gelen Clinton, 100 ülkeye giderek bütün seleflerini geride bıraktı. El Kaide lideri Usame Bin Ladin 2011'de Pakistan'da düzenlenen tarihi operasyonla öldürüldüğünde Clinton dışişleri bakanlığı koltuğundaydı. Clinton, 2016 başkanlık seçimleri için yarışacağını internet sayfasında duyurmasına saatler kala Obama, "Hillary mükemmel bir başkan olacak" diyerek desteğini ilan etmişti.

CİHAN