Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Amerika ABD'de heykellerin üzerine siyah kumaş örtülecek!

    ABD'nin bir süre önce ırkçı gösterilere sahne olan Virginia eyaletinde, konfederasyon generalleri Robert E. Lee ve Thomas "Stonewall" Jackson'ın heykellerinin üzerine siyah kumaş örtülmesi kararlaştırıldı.

    Daily Progress'in haberine göre, Charlottesville Belediye Meclisi, ırkçı gösteriler sırasında, ırkçılık karşıtı grubun üzerine araba sürülmesi sonucu yaşamını yitiren Heather Heyer'in tutulan yasını temsilen, heykellerin siyah kumaşla kaplanmasını oy birliğiyle kabul etti.

    Karara tepki gösteren bazı kişiler, belediye meclis üyelerinin istifasını istedi.

    Kentteki polis sözcüsü, üç kişinin huzuru bozan davranışları dolayısıyla gözaltına alındığını, daha sonra serbest bırakılan bu kişiler hakkındaki suçlamanın, adli makamlarca ele alınacağını açıkladı.

    REKLAM

    Charlottesville'deki ırkçı gösteriler, belediye meclisinin Robert E. Lee'nin heykelini kaldırma kararı üzerine düzenlenmişti.

    Gösteriler sırasında çıkan şiddet olaylarında Heather Heyer yaşamını yitirmiş, onlarca kişi yaralanmıştı.

    Olay, ülke genelinde beyaz Amerikalıların üstünlüğünü savunan aşırı sağcı ırkçı Ku Klux Klan (KKK) ve neo-Nazi gruplara karşı önemli adımların atılmasına ve bu konudaki tartışmaların başlamasına yol açmıştı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ