Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kıbrıs ziyareti kapsamınnda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne geçti. Biden, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile bir araya geldi.

Biden, Lefkoşa'da KKTC Cumhurbaşkanlığı binasına geldi. Biden'ı KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu kapıda karşıladı. İkili görüşme yapmak üzere binaya geçti.

Biden'in ziyareti için Lefkoşa'da Cumhurbaşkanlığı civarındaki yollar trafiğe kapatılırken, Cumhurbaşkanlığı binasında da olağanüstü güvenlik önlemleri dikkat çekiyor. Cumhurbaşkanlığı civarına keskin nişancılar yerleştirilirken, görüşmenin yapılacağı Cumhurbaşkanlığı konutu önüne kırmızı halı serildi.

Görüşmeyi izlemek üzere KKTC, Güney Kıbrıs, Türkiye medyası yanında uluslararası ajanslardan çok sayıda gazeteci Eroğlu-Biden görüşmesi için geniş güvenlik kontrollerinin ardından Cumhurbaşkanlığı avlusuna alınarak görüşmenin yapılacağı konutun karşısındaki alana konuşlandırıldı. Cumhurbaşkanlığı'nda KKTC Güvenlik elemanları yanında ABD Başkan Yardımcısı Biden'la adaya gelen korumalar da dikkat çekiyor. Görüşmenin yapılacağı bina bomba uzmanı köpekler tarafından arandı.

Joe Biden, Eroğlu ile görüşmesinden sonra sivil toplum örgütleriyle bir araya gelecek. Saat 19.00'da ara bölgedeki restoranda KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'le yemekte bir araya gelecek olan Biden, saat 21.00'de basın toplantısı düzenlemesinin ardından adadan ayrılacak.