Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Analistler, küresel piyasalarda ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artırım sürecinin yavaş olacağına ilişkin beklentilerle dolar endeksinin 100'ün altına gerilediğini kaydederek, dolar/TL'nin de buna paralel 3,60 desteğinin altına indiğini ifade etti.

ABD'de dün ABD Merkez Bankası (Fed) Chicago Şubesi Başkanı Charles Evans ile Minneapolis Şubesi Başkanı Neel
Kashkari'nin açıklamaları piyasalar üzerinde etkili oldu. Evans, bu yıl üç kez faiz artırılmasının kesinlikle
mümkün olduğunu belirterek, "Bununla birlikte faiz artış sayısı değişebilir. Üç olabilir, iki olabilir. Eğer
ekonomi gerçekten hızlanırsa dört olabilir." ifadelerini kullandı.

Kashkari ise faiz artışına, enflasyonun hala bankanın yüzde 2 hedefinin altında olması nedeniyle karşı çıktığını
açıkladı.

BORSA ZİRVEDEN DÖNDÜ

Borsa sabah saatlerinde gelen alımlarla son 14 ayın en yüksek seviyesine çıkarak 91 bin 490 puana ulaştı. Daha sonra gelen satışlarla ise kapanışa yakın 90 bin 600 seviyelerinde dengelendi ve önceki güne göre yüzde 0.3 değer yitirdi.   

Integral Menkul Değerler'in yayınladığı raporda şu ifadeler kullanıldı:

"BIST 100 Endeksi'nde 89 bin 500 seviyesi üzerinde seyirler korunduğu sürece endekste yukarı yönlü tepkiler görmek mümkün. Ancak bu tepkilerin yeni bir yükseliş başlatması için ilk etapta 90 bin 828 seviyesini geçmesi gerekli. Bu durumda 93 bin 700 seviyesine doğru yükseliş güçlenebilir. 89 bin 500 desteğin kırılması durumunda ise satışlar güçlenebilir."

DOLARDA DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR

Küresel piyasalarda diğer para birimleri karşısında değer kaybeden dolar, TL karşısındaki düşüşünü de sürdürüyor. Dün yüzde 0,57 azalışla günü 3,6159'dan tamamlayan dolar/TL, bugün 27 Şubat'tan bu yana en düşük seviyesi olan 3,5930'u gördü.

Dolar/TL saat 16.30 itibarıyla yüzde 0,6 azalışla 3,5960 seviyelerinde dengelenirken, euro/TL yatay seyirle 3,8850, sterlin/TL ise yüzde 0,2 artışla 4,4810'dan işlem görüyor.

Analistler, küresel piyasalarda ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artırım sürecinin yavaş olacağına ilişkin beklentilerle dolar endeksinin 100'ün altına gerilediğini kaydederek, dolar/TL'nin de buna paralel 3,60 desteğinin altına indiğini ifade etti.

Dolar/TL'nin 3,60'ın altında kalıcı olması durumunda yeni hedefinin 3,55 seviyeleri olacağını dile getiren analistler, hafta boyunca Fed üyelerinin açıklamalarının, kurların yönü üzerinde belirleyici olacağını söyledi.

ZEYBEKÇİ: DAHA POZİTİF GELİŞMELER OLABİLİR

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, kurda henüz denge noktasına gelinmediğini, önümüzdeki süreçte döviz piyasalarında TL lehine daha pozitif gelişmeler olabileceğini söyledi.

Zeybekçi, "TL 2015 Mayıs'ta dolar endeksini oluşturan para birimlerine kıyasla oldukça uzakta, bu kapsamda henüz denge noktasına gelmedik, daha pozitif gelişmeler olabilir. 16 Nisan'la beraber dolar/TL çok daha rahatlayarak
ilerleyecektir; ancak oluşan dengeyi de çok bozmadan, dış ticareti rahatsız etmemeli" dedi.

DOLAR HESAPLARA FAİZ YÜKSELDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dolar cinsi zorunlu hesaplara ödenen gecelik faizi yüzde 1'e çıkardı.

TCMB, dolar cinsi tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara uyguladığı gecelik faiz
oranını yüzde 0,75'ten yüzde 1'e yükseltti.

TCMB, 26 Aralık 2016'dan bu yana söz konusu faiz oranını yüzde 0,75 olarak uyguluyordu.