Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Döviz ‘Merkez adım atana kadar dolar düşmez’ - Döviz Haberleri

    Rahim AK / HT GAZETE

    Dolar dün yine bir taraftan seçim belirsizliği diğer yandan Merkez Bankası’nın Türk Lirası’nın değer kaybına karşı etkin bir önlem almaması nedeniyle yeni rekor seviye olan 2.7428’e tırmandı. Yüzde 50 dolar ve yüzde 50 Euro’dan oluşan sepet bazında TL 2.8566’ya kadar yükselerek yeni zirveyi test etti. Yükselişte petrol fiyatlarının 65 dolara çıkması ve Hazine’nin en çok işlem yapan 13 kurumdan oluşan Piyasa Yapıcı Bankalar Toplantısı’nda banka temsilcilerinin ifadeleri etkili oldu.

    1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU?

    KÜÇÜK DÜŞÜŞLERE KARŞI BÜYÜK SIÇRAMALAR

    Dün yapılan Piyasa Yapıcılar Toplantısı’nda yabancı yatırımcılarla çalışan bankacılar, yabancı yatırımcıların Merkez Bankası’nın doların düzeyinden rahatsızlığını dile getirene kadar Türk Lirası varlık almayacaklarını ifade etti. Bu deyim ise Merkez’in faiz artırması veya artıracağını söylemesi anlamına geliyor. Yerli bankalar da yabancılar harekete geçmedikçe elini taşın altına koymaya yanaşmıyor. Doların küçük oranlı geri çekilmelere karşı yüksek oranlı tırmanışları teknik olarak yükselişin süreceğini gösteriyor. Seçim sonuçlarına dair belirsizlik ve bankacılar Merkez’in piyasadaki satışı kontrol altına almak adına bugüne kadar attığı dolaylı ve etkisi sınırlı olan adımlara daha etkili olacak bir adım eklememesi halinde kurdaki yükselişin devam edebileceğini belirtiyorlar.

    DÜNYA İLE ARAMIZDAKİ MAKAS GİDEREK AÇILIYOR

    Seçim sonuçlarına dair belirsizlik ve Merkez Bankası’nın TL’deki değer kaybına siyasi nedenlerle tepki gösteremeyeceği endişesi doları ve Euro’yu TL’ye karşı güçlendirirken tersine doların dünya para birimlerine karşı değer kaybı da sürüyor. Böylece son 10 günde dolar yurtdışında yüzde 2.5 değer yitirirken bizde yüzde 2 yükseldi ve arada yüksek bir fark oluştu. Halbuki daha önceki dönemlerde dolar para birimlerine karşı değer kazanırken TL’ye karşı değer yitiriyordu.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ