Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Erdem AKTÜRK / GAZETE HABERTÜRK

Binlerce yıldır yerleşimin sürdüğü İstanbul’da yaşam artık şehrin kuzey bölümüne taşınmaya başladı. Uzmanlar, şehir merkezindeki yetersizliklere karşı son yıllarda başlayan kentsel dönüşüm hamlesinin hem depreme hem de konutların şehrin belirli bir bölümde sıkışıp kalmasının doğurduğu sonuçlara çare olacağını ifade ediyor. Merkezin yenilenirken fiyatların da yükseleceğine dikkat çeken uzmanlar, nüfusun büyük bölümünün İstanbul’un kuzeyinde yerleşime başlayacağını söylüyor. Yapımı devam eden yeni havalimanı ve üçüncü köprü ile yakın zamanda başlanacak Kanal İstanbul projelerinin kuzeyde başlayan yerleşim hareketini tetiklemesi bekleniyor.

İhlas Yapı Satış ve Pazarlama Koordinatörü Mehmet Erhan Değerli de İstanbul’un kuzeye doğru genişlediğini belirterek, devletin 10 yıllık master planında İstanbul’da E-5’in güneyinde yaşayan 2 milyon insanın, E-6’nın kuzeyine taşındırılmasının planlandığını kaydetti. Değerli, 10 yıllık master planda E-6’nın kuzeyine doğru taşınılmasının en büyük nedeninin deprem gibi olası tehlikelerden halkı korumak olduğunu ifade ederek, “Bu planda 2 milyon kişinin genel olarak daha oturulabilir, yaşanabilir alanlara taşınmasının amaçlanıyor” dedi.

‘YATIRIMLARA DEVAM’

Değerli, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimini kınayarak şöyle konuştu: “Siyasi ve ekonomik istikrarı oturmuş, kendi içinde dinamikleri işleyen ve her geçen yıl büyümesini sürdüren bir ülke konuma gelmişken, ülke demokrasimize zincir vurulmak istendi. İhlas Yapı olarak yatırımlarımıza 2016 ve sonrasında büyük ve nitelikli projelerle devam edeceğiz. Biz ülkemize ve dinamiklerine güveniyoruz.”

‘YURTİÇİ TALEPLER BİZİM İÇİN YETERLİ’

Ispartakule’nin bin 661 konut ve 160 cadde mağazasından oluşan Bizimevler projesinde; 1207 daireden oluşan Gökkuşağı etabında yaşam başlarken, teslime hazır daireler yatırımcılara sunuluyor. 454 daireden oluşan Metro etabında ise yaşamın bu ay başlaması planlanıyor. Bizim Evler 6 projesinde 2+1, 3+1, 4+1, 5+1 ve teraslı daire tipleri yer alıyor. Dış cephesinde gökkuşağı renklerinin kullanıldığı Bizim Evler 6’da daireler 116 metrekare ile 302 metrekare arasında değişiklik gösteriyor. Bizim Evler 6 projesinde bölge halkının ihtiyaçlarına cevap vermek üzere ayrıca 160 cadde mağazası da yer alıyor. Ispartakule Metro Durağı’na komşu olarak konumlanan faaliyete hazır dükkânlar 45 metrekare ile bin metrekare arasında değişiklik gösteriyor. Erhan Değerli, projeye olan yurtiçi taleplerin kendileri için yeterli olduğunu düşündüklerini belirterek, yurtdışından gelen taleplere sıcak bakmadıklarını ifade etti.