Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Yavuz BARLAS / GAZETE HABERTÜRK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) Başkanı Mehmet Bostan ve Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut’u da yanına alıp Çin’de yatırımcılarla bir araya geldi. Temasları sırasında Pekin’de sohbet ettiğimiz Bakan Albayrak, Türkiye’nin enerji yatırımlarında yeni bir model üzerinde çalıştığını, bunun ana felsefesinin de hız ve verimlilik olduğunu ifade etti. Türkiye’nin elektrik üretiminde 73 bin megavatlık kurulu gücü, kapasitesi olduğuna işaret eden Bakan Albayrak, “Bunun yüzde 70’ini özel sektör, yüzde 30’unu kamu üretiyor. Geçmişte bu oran tam tersiydi. Türkiye’nin daha fazla kurulu güce ihtiyacı var. Önümüzdeki 10 yılda 50 bin megavatlık yeni kapasite yaratmamız gerekiyor. Bu dönemde enerji için 100 milyar dolarlık yatırım gündeme gelecek” dedi.

YATIRIMCININ İŞTAHI VAR

Bölgedeki sıkıntılı sürece işaret eden Albayrak, “Tüm sıkıntılara rağmen ülkemizdeki yatırım iklimini elverişli tutmaya özen gösteriyoruz. Çok şükür yatırımcının iştahı sürüyor. İki tarafın da kazandığı bir model için uğraşıyoruz” derken, bakış açısını şöyle özetledi: “Ben hep bardağın dolu tarafına bakarım.”

Albayrak daha sonra Çin’in nükleerden kömüre dayalı termik santrallara, güneş ve rüzgâr enerjisine kadar sektörün birçok alanında teknolojik altyapıya sahip olduğunu anımsattı ve şöyle devam etti:

“3’üncü nükleer santral, kömüre dayalı termik santral, rüzgâr ve güneş enerjisi için Çin’deki muhataplarımızla stratejik görüşmeler yapacağız. Ülkemizde önemli kömür sahaları var. Ancak, 1300-2000 kalori arasında değişiyor. Günümüzde gelişen teknoloji, düşük kalorili kömürü dönüştürerek elektrik üretimine imkân veriyor. Çin’deki “Süper termik” teknolojisine bu açıdan bakacağız.”

Kömür sahalarının işletilmesiyle ilgili geçmişten bugüne uzanan modele değinen Albayrak, “Uygulamadaki modeller zamanla karmaşıklaşmış, yorucu hale gelmiş. Amacımız, en ucuz enerjinin en hızlı şekilde üretilebilmesini sağlayacak ortamı yaratmak” ifadesini kullandı. Peki kömür sahalarının işletilmesi konusunda ÖİB farklı bir modelle mi devrede olacak? Bakan Albayrak bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Özelleştirme İdaresi’nin belirli bir deneyimi var. O deneyiminden yararlanmak istiyoruz. Ben kömür sahalarının işletilmesinde rödovans sistemine çok sıcak bakmıyorum. Çünkü, devlet o modelde sadece bedel alıyor. yeni modeli bu yıl devreye alabileceğimizi düşünüyorum”

'BANKALARDA OLDUĞU GİBİ ENERJİDE DE KAMU PAYI OLMALI'

Enerji Bakanı Berat Albayrak, elektrik üretiminde yüzde 70 özelyüzde 30 kamu payı olduğunu anlatırken şu mesajı verdi: “Özel sektörün çok öne çıkmasından korkmamak gerekiyor. Kuralları doğru belirleyip iyi uygularsanız, hiç sorun olmaz. Ben devletin enerji üretiminden tümüyle çıkmasını da doğru bulmam. Kamunun anlamlı bir payı kalmalı. Bankacılıkta olduğu gibi. Orada da bunun faydasını gördük, yaşadık.”

'DÜŞEN FİYATLAR YATIRIMCIYA YENİ FIRSATLAR YARATIR'

Albayrak’a enerji sektöründe bazı şirketlerin düşen fiyatlar nedeniyle keyfinin kaçtığını anımsattık, şu yanıtı verdi: “Düşen fiyatların, dövizle ilgili gelişmelerin bazı şirketlere sıkıntı yaşattığının farkındayız.” Ardından da ekledi: “Bu ortam bazı yatırımcılar için de fırsat olabilir. Yeni ortaklıklar kurulabilir, satın alımlar gündeme gelebilir. Böyle ortamlar yeni yatırımlar için de fırsat yaratır.”

'1 KURUŞ KOYMUYORSAK ALIM  GARANTİSİ NORMAL'

Bakan Albayrak’a bazı enerji yatırımlarında devletin verdiği alım garantilerinin tartışmaya yol açtığını anımsatınca, nükleer santralları örnek göstererek “Eğer devlet 1 kuruş para koymadan 20 milyar dolarlık nükleer santral yatırımı yaptırıyorsa, burada alım garantisi gündeme gelmesi normaldir. Geçmişte doğalgaz çevrim santrallarına verilmiş alım garantileri var. Onların bazılarında sürenin dolması yaklaşıyor. Süresi dolunca yeni yatırımların bazıları için alım garantisi gündeme geliyor. Önemli olan dengeyi tutturmak” dedi.