GAZETE HABERTÜRK

Konut sektörünün dinamosu İstanbul’un Anadolu yakasında ciddi bir hareketlilik gözleniyor. Sabiha Gökçen Havalimanı'na yakınlığı, E-5 ve TEM’i aynı anda kullanabilme olanağının yanında şimdi de İzmit Körfez Geçişi, Kartal aksını daha bir gözle görülür hale getirdi.

Geçtiğimiz hafta içinde, kendilerini “Kartal Platformu” olarak adlandıran ve bölgede projeler geliştiren 5 büyük gayrimenkul üreticisi bir araya geldi. İstanbul’un Maltepe ve Kartal ilçelerinde büyük projelere imza atan DAP Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, platformun üyeleri arasındaydı.

"TALEP BURAYA YOĞUNLAŞTI"

Ziya Yılmaz, son dönemde tüm enerjisini Kartal’a ve ilçenin sahil kısmında hayata geçirilecek olan İstanbul Marina projesine ayırdığını söyledi. Kartal’ın önümüzdeki yıllarda İstanbul’un ana merkezi olacağını vurgulayan Yılmaz, “Hem tüketici hem de üretici talebi buraya yoğunlaştı” diyerek, rakipleriyle birlikte kurdukları Kartal Platformu’nun hikâyesini şöyle paylaştı: “2 yıl önceydi. Yine bize rakip olarak proje yürüten Ege Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı’ya  ‘Rakip şirketler olsak da bir araya gelmek, hem bize hem deb ölgeye değer katar’ dedim. Ardından diğer firmalarla da bu görüş paylaşıldı.”

Bu fikir, Metsan İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Şatoğlu, İşGYO Genel Müdürü Turgay Tanes ve DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya’ya da ulaştı. Ardından da Kartal’d aprojeler üreten bu 5 büyükgayrimenkul üreticisi tarafından bir Kartal Platformu kuruldu.

5 ŞİRKETTE 6 BİN İSTİHDAM

Kartal bölgesinde bugün 60 civarında inşaat şirketi, çeşitli büyüklüklerde projeler yürütüyor. Sözü edilen Kartal Platformu’na dahil 5 şirketin yürüyen projeler büyüklüğü toplamda 2 milyar doları aşıyor. Yine bu 5 şirketin mevcut projelerinde çalışan sayısı ise 6 bini buluyor.

"EN KÖTÜ YILDA BİLE 450 BİN KONUT SATIŞI YAPILIYOR"

‘Yabancıya satış aklımıza gelmezdi’

2015 yılının ilk 7 aylık döneminde gerçekleşen konut satış verileriyle ilgili konuşan DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, söz konusu dönemde Türkiye’de 731 bin konut satıldığını hatırlattı. Dumankaya,“731 bin konut satışının yüzde 45’ini birinci el konutlar oluşturuyor. Elimizdeki veriler bize en kötü zamanda bile yılda 400-450 bin birinci el konut satılabildiğini gösteriyor” dedi.

Kartal Platformu’nun şu an devameden proje büyüklükleri 2 milyar doları aşıyor. Bu projelerden en büyüğü ise 1 milyar dolarlık değerle DAP Yapı’ya ait. Kartal’da son yıllarda yabancı talebinin de arttığını söyleyen DAP Yapı Başkanı Ziya Yılmaz, güç birliğinin önemine dikkat çekti. İnanç Kabadayı ise “5-10 yıl öncesinde yabancıya satış aklımızın ucundan bile geçmezdi” diye konuştu.

Marx diyor ki: Altyapı üstyapıyı belirler!

İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes ise Kartal’ı anlatırken Karl Marx’ın “Altyapı, üstyapıyı belirler” sözünü kullandı. Tanes, şöyle devam etti: “Bu durum Kartal için de öyle olacak. Körfez Geçiş Köprüsü gibi yürüyen altyapı projeleri, Kartal’ı daha da öne çıkaracak. Bu proje; Yalova, Bursa ve Balıkesir’i İstanbul’a iyice yakınlaştıracak. Kartal’da ikamet edip Bursa’ya işe gitmek bile mümkün olacak. Tersi de gündeme gelecek. Yalova’da ikamet edip İstanbul’un Anadolu yakasına işe gelenleri göreceğiz. Bir süre sonra aylık geliri 50-60 bin lira olan aileler bile Ataşehir’den, Bağdat Caddesi’nden ev alamayacak. Çünkü, oralarda fiyatlar ulaşılması güç noktalara doğru gidiyor. Bir çok aile için Kartal iyi bir seçenek olacak.

"Metrekare fiyatında 16 bin liraya kadar çıktı"

“Yatırımcılara Kartal’ı anlatmak istiyoruz” diyen Ziya Yılmaz, İstanbul’da iyi konut projesi geliştirilecek bu bölgeden başka geniş arazi kalmadığını söyledi. DAP Yapı olarak Kartal’da ilk konut projesini satmaya başladığı dönemde metrekare fiyatının bin 800 lira civarlarında olduğunu anlatan Yılmaz, “Biz ise projede 4 ila 7 bin lira arasında bir fiyatla satışa çıktık. Sektördeki birçok arkadaş bana, ‘Bu fiyata Kartal’da satış mümkün değil’ dedi. İlk projemizi başarıyla sattık. Şimdi Kartal’da birçok projede ortalama fiyat 6-7 bin lira. Bir projemizde en yüksek metrekare fiyatı olarak 16 bin liradan bile satış yaptığımız oldu” şeklinde konuştu. Yılmaz, “Kartal’da birçok proje deniz görüyor. İstanbul’da metrekaresi 6-7 bin liraya konut alıp denizi görebileceğiniz neresi kaldı” dedi