Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ankara Sanayi Odası (ASO) haziran ayı Meclis Toplantısına katıldı.  Bakan Özlü burada yaptığı konuşmada, 65. Hükümetin en büyük önceliğinin yatırımcıların, sanayicilerin önündeki engelleri kaldırmak olduğunu vurgulayarak, "Daha kolay para kazanma yollarına tevessül etmeden, ellerindeki birikimi, bir ürün üretmeye, katma değer ve istihdam oluşturmaya ayıran sanayicilerimiz, gerçek birer kahramandırlar." diye konuştu.

Ankara'nın ve Türkiye'nin daha fazla ve nitelikli üretim yapmasını sağlayacaklarını vurgulayan Özlü, başkentte özellikle OSB'lerle ilgili çalışmaları hızlandıracaklarını, Sincan ve Başkent OSB'yi genişleteceklerini anlattı. Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB'yi çok önemsediklerinin altını çizen Özlü, bölgenin kamulaştırma ve imar planı çalışmalarının devam ettiğini aktardı.

"TURKUAZ HALI SEREN BİR HÜKÜMET OLACAK"

Özlü, Türkiye'nin yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,8 büyüdüğünü, bu oranla ülkenin dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olduğuna dikkati çekerek, "Bizimle benzer büyüklüğe sahip veya bizden daha büyük ekonomilere baktığımızda, Hindistan, Çin ve Endonezya'nın ardından 4. yüksek büyüme hızına sahip olduğumuzu görüyoruz. İngiltere'de, birileri Türkiye'nin AB'ye ne zaman gireceğini tartışa dursun, Türkiye, ilk çeyrekte İrlanda hariç tüm Euro Bölgesi'nden daha hızlı büyüdü." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Özlü, 65. Hükümetin her anlamıyla yatırımlara öncelik veren, yatırımcıların önüne turkuaz halı seren bir hükümet olacağını kaydetti

Terör belasını ülke gündeminden çıkaracaklarını belirten Özlü, şunları kaydetti:

"Son terörist de ülkemizi terk etmeden, silahlar betona gömülmeden, bundan sonra bu mücadeleye ara vermek yok. Darbe anayasası ve terör, Türkiye’nin üzerinde bir yüktür. Bu iki sorun, milletimizin ayağında prangadır. Bu yüklerden, ağırlıklardan, prangalardan kurtulmalıyız ve kurtulacağız. Bunu başardığımız zaman, Türkiye gücüne güç, hızına hız katacak."

"FAİZ İNDİRİMİ DOĞRU BİR ADIM"

ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir ise büyümeyi sürdürülebilir ve yüksek bir trende yerleştirmek için yeni bir hikayeye ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Merkez Bankasının faiz kararını değerlendiren Özdebir, faiz indirimi kararının doğru yönde atılmış bir adım olduğunu söyledi. Özdebir, faiz indiriminin devam ettirilmesini beklediklerini ifade etti.
AA