Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması
HABERTURK.COM

Yıldız Holding’in 2008’den bu yana düzenlediği ‘Stars of the Year’ (Senenin Yıldızları) ödül töreni bu sene ilk kez global ölçekte gerçekleşti. Yıldız Holding bünyesindeki tüm şirketlerin katılımı neticesinde ‘Stars of the Year’ (Senenin Yıldızları) ödülleri için 206 proje katılımıyla başvuru sayısında tüm zamanların rekoru kırıldı.

Ödüle başvuran projelerin 2016 yılında Yıldız Holding’e katkısı 42 milyon dolar, son dört yılda geliştirilen 549 projenin holdinge toplam katkısı ise 159 milyon dolar oldu.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, “Dijitalleşmenin ödüllendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Moda olduğu için değil, cazip olduğu için değil hayalperest olduğum için değil ama hayatta kalmak için dijitalleşmek gerekiyor” dedi.
Ülker Sports Arena’da Tanem Sivar’ın sunumuyla gerçekleşen törene Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, pladis CEO’su Cem Karakaş, pladis MENA, TR & CA CEO’su Mehmet Tütüncü, Yıldız Holding Genel Müdürü Hüseyin Avni Metinkale, pladis Global İnsan Kaynakları Başkanı Erica Coletta, pladis Türkiye Başkanı Mete Buyurgan, Yıldız Holding Global Hukuk Başkanı İbrahim Taşkın ve Yıldız Holding’in tüm dünyadaki şirketlerinden üst düzey yöneticiler katıldı.

DİJİTALLEŞEN DÜNYAYA YAKINLAŞMA

Bu yıl ödüller GOYA, 0 Hata, Amaç Birliği, Lider, Büyümeye katkı, İnovasyon, Maliyet Avantajı ve Digital Liderlik (Yılın Yönetim Kurulu Başkanı Ödülü) olmak üzere sekiz farklı kategoride verildi.

Törende konuşan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, dijitalleşmenin her zaman ödüllendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı ve “Moda olduğu için değil, cazip olduğu için değil hayalperest olduğum için değil ama hayatta kalmak için dijitalleşmek gerekiyor. Hayatta kalmak için önce hava, su sonra Ülker ama bunun için Ülker’in dijital olması gerekiyor. Fortune 500 listesindeki şirketler son 50 yılda yok oldu. Accenture CEO’su bunun nedenini dijitalleşmemelerine bağlıyor” dedi.

MURAT ÜLKER’DEN ÇALIŞANLARINA: SİRİ İLE ARKADAŞ OLUN
Dijitalleşmenin bir düşünme şekli olması gerektiğine vurgu yapan Murat Ülker, şöyle devam etti:
“Bunun takıntımız olması lazım. Nesnelerin İnterneti ile bağlantı kurmamız lazım. Siri ile arkadaş olmamız lazım. Yaptığımız her içi çabucak yapmalıyız, ilk seferde doğru yapmalıyız. Ancak bunu dijitalleşmeyle gerçekleştireceğiz. Dijitalleşme siz dijitalleşirseniz, dönüşürsek gerçekleşir. Tüm şirketinin 4’te üçünü dijitalleştirmiş bir şirket bu ödülü kazandı: Penta. Penta’nın dijital evrimini kutlarım. Bizler, geride kalanlar da çalışıyoruz bizler de neler yapıyoruz. Biz de dijitalleşiyoruz ama üçte iki seviyesine gelmiyor.”

Murat Ülker, daha sonra 50 yıldır McVitie’s fabrikasında çalışan Frank Ahluwalia’ya çalışmalarından dolayı özel plaket takdim etti.

ALİ ÜLKER: 2016 YILINDA 7 BİN KİŞİ DAHA İSTİHDAM EDECEĞİZ

Ödül töreninde konuşan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker ise şunları söyledi: “Biz Yıldız Holding'in tüm dünyadaki şirketlerinin ilk olarak küresel hedefimiz olan GOAL 21’i gerçekleştirmelerini istiyoruz. Nedir bu GOAL 21? Temelde lider olduğumuz sektörlerde liderliği devam ettirmek. Biz gücümüzü çalışanlarımızdan alıyoruz. Hep birlikte başarıp hem birlikte çalışıyoruz ve hepimiz başarmaya kararlıyız. Şirketlerimize GOAL 21 kapsamında şunları söylüyoruz: Müşterini tanı, işini bil, pozitif harekete geç. Standartları her zaman bir adım öteye taşı ve lider ol. Seçilen tüm pazarlarımızda lider ol ve rakiplerinden daha hızlı büyü.”

Yıldız Holding olarak 2016 yılında tüm dünyada 1,4 milyar lira yatırım yaptıklarına işaret eden Ali Ülker, “Bunun yarısını Türkiye'ye gerçekleştirdik. Şu anda 56 bin kişiyiz ve 40 bin kişimiz Türkiye'de istihdam ediliyor. Son beş yılda ise 3,7 milyar lira yatırımımız olmuş. Yine 2,7 milyar lirası Türkiye’de. Büyümeye ve hızımızı artırmaya devam ediyoruz. 2016 yılında 4.500 kişilik yeni istihdam sağladık. Bu yıl 7 bin kişi daha aramıza katılacak” şeklinde konuştu.

2016’da Stars of the Year Ödüllerini alan projeler sırasıyla:

GOYA: pladis UK-6W Consumption Moment
0 HATA: Besler Gıda Sanayi- MarGOAL21 projesi
İŞBİRLİĞİ: McVitie’s Digestives Thin projesiyle pladis İngiltere ve Türkiye
LİDER: pladis UK- Desmond Seli İslah Çalışması
BÜYÜMEYE KATKI: Godiva -Departman Mağazaları Büyümesi
İNOVASYON: pladis UK- McVitie’s Digestive Nibbles
MALİYET AVANTAJI: Şok Marketler
DİJİTAL LİDERLİK YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖDÜLÜ: Penta