Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Teknoloji devleri Google, Apple ve elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın eski mühendisleri bir araya gelerek yeni bir projeye başladı.

Mühendisler Otto adında bir şirket kurarak, TIR'lara sürücüsüz yol alma imkanı sağlayan bir yazılım geliştirdi.
Tamamıyla mühendisler tarafından fonlanan projenin sorumlularından Lior Ron, sürücüsüz TIR'ların, otomobillerden daha önce yollara çıkacağını iddia etti.

TIR'ları sürücüsüz taşıma araçlarına dönüştürecek teknolojide; kameralar ve gelişmiş radar sistemleri bulunuyor.


KAZALARI ÖNLEYECEK

Lior Ron, ABD’de her sene 4 binden fazla TIR ve otobüs kazası olduğunu ve her 5 kazadan 1’inin sürücünün yorgun olmasından kaynaklandığını belirtiyor.

Ron sürücülerin daha az yorulduğu bir sistemde, kaza sayılarının da önemli derecede düşüş göstereceğinin altını çiziyor. Teknolojinin satış fiyatı hakında ise henüz net bir bilgi olmamasına rağmen, sitemin özelliklerine göre 100 bin ile 300 bin Amerikan doları arasında değişeceği tahmin ediliyor.

PARA VE ZAMAN KAZANCI

ABD yasaları bir şöförün günde en fazla 11 saat araç kullanmasına müsade ettiğini söyleyen Ron, bu sistemle şirketlerin TIR'ları 7/24 kullanabileceğini ifade ediyor.

Geliştirdikleri teknoloji sayesinde TIR'ların teslimat hızını 2 kattan fazla artacağını ifade eden Lior Ron bunun şirketler için para ve zaman kazancı anlamına geldiğini söylüyor.

İÇİNDE SÜRÜCÜ OLMAYA DEVAM EDECEK

Sürücüsüz TIR'ların arka kısmında şehir içi ulaşımlarda kontrolü ele almak amacıyla şöförler bulunacak. İlk testleri başarılı bir şekilde yapılan teknolojinin birkaç sene içinde hayata geçirileceği düşünülüyor.