Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

GAZETE HABERTÜRK / ÜNSAL EREKE

Dünyaca ünlü lüks otel zincirlerinin gelişi ile birlikte İstanbul'da 5 yıldızlı otellerde gecelik konaklama fiyatı 500 Euro seviyesini aştı. Kral dairesinde bir gecenin bedeli 30 bin Euro’lara kadar çıkarken, arka arkaya yükselen yeni yıldızlar bu rakamları da aşacak görünüyor

Yıllık ağırladığı ziyaretçi sayısı 10 milyona dayanan İstanbul’da yıllardır lüks olarak bilinen Çırağan Kempinski ile Four Seasons Bosphorus otellerinin yanında dünyaca ünlü delüks zincirler de boy göstermeye başladı. Mandarin, Raffles, Shangri-La ve Jumeirah gibi zincirlere son olarak Swissotel grubunun Raffles’tan sonraki lüks otel markası olan Fairmont da eklendi. Henüz kesinleşmeyen ancak sürekli nabız tutan markalar arasında bulunan Bvlgari, Waldorf Astoria ve MGM gibi otel markaları ise Mandarin’deki gibi özellikle Boğaz’da müsait yer buldukları anda yatırım yapacak gruplar arasında sayılıyor.

BİRBİRLERİNİ TEST EDİYORLAR
Lüksün İstanbul'a olan ilgisi ortalama gecelik oda fiyatlarında da kendini göstermeye başladı. Gecelik fiyatı 150-350 Euro arasında değişen beş yıldızlı otellere yeni markaların eklenmesi ile bu rakam 500 Euro'yu da aştı. Bu yılbaşından itibaren peş peşe hizmete girmesi beklenen delüks otel zincirleri İstanbul’u konaklamada bir üst lige taşıyacak. Otellerin yapımına hızla devam edilirken, ortaya çıkacak fiyat konusunda yatırımcılar birbirlerini test ediyor. Üst sınır bakımından çok konuşulan bu otellerin kaçtan başlayacağı henüz çok net değil. Ancak normal 5 yıldızlı otellerin fiyatlarının 350 Euro’ya kadar çıktığı İstanbul’da, yeni otellerin oda fiyatlarının 500 Euro'lardan az olmayacağı öne sürülüyor. Söz konusu otellerin kral daireleri için konuşulan gecelik rakamlar ise İstanbul Çırağan’ı da aşacağı yönünde. Halen Boğaz'da yükselen Çırağan Kempinski'nin kral dairesinde bir gece konaklamanın bedeli 30 bin Euro. Üstelik buna KDV dahil değil. 376 metrekare ile Avrupa'nın en büyük ikinci suiti olan Sultan Suiti'nde iki yatak odası, bir salon, 12 kişilik yemek odası, mutfak ve misafir banyosu bulunuyor. İstanbul’da yaşanacak bu 5 yıldızlıların savaşı sayesinde ise fiyatlar zincir otellerin diğer ülkelerde gelmediği noktalara çıkacağı düşünülüyor. Bir diğer belirleyici otel ise Raffles olacak. Zorlu Grubu'nun 2.5 milyar dolar tutarında bir yatırımla inşa edeceği Zorlu Center yılbaşından itibaren hizmete girecek. Zorlu Center'da yükselecek Singapur merkezli lüks otel zinciri Raffles’ın İstanbul oteli de fiyatlar bakımından belirleyici olacak.