Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Merak Edilenler Evde bakım maaşı yatan iller 18 Aralık 2019! Evde bakım parası yatan iller güncel listesi - Merak Edilenler Haberleri

    Evde bakım maaşı ödenmeye başladı mı? Sorusu evde bakım maaşı alan işçiler ve aileler tarafından soruluyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yatırılan evde bakım maaşı başvuruları nasıl yapılır? Peki, yapılan zam ile evde bakım maaşı ne kadar oldu? Maaş alanlar sorgulama işlemi nasıl yapılıyor? İşte, evde bakım maaşına dair detaylar...

    EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA 2019

    Evde Bakım aylığı ödemelerini E Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile E Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

    E-DEVLET ÜZERİNDEN EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYIN

    SMS İLE EVDE BAKIM AYLIĞI SORGULAMA

    Evde bakım aylığı alanlar sorgulama yapmak için telefonlarının SMS özelliğini de kullanabilir. Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak bakiye takibi yapabilirler. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

    EVDE BAKIM PARASI YATAN İLLER18 ARALIK

    Evde bakım maaşları, Bakanlık tarafından il il yatırılıyor.18Aralık 2019 itibariyle 42 ilde evde bakım maaşları yatırıldı. Evde bakım parası yatırılan iller şöyle:

    1- Aksaray 2 Osmaniye 3- Kırklareli
    4- Tokat 5- Hatay 6- Samsun
    7- Kırıkkale 8- Adıyaman 9- Afyonkarahisar
    10- Antalya 11- Kırşehir 12- Şırnak
    13- Muş 14- Bitlis 15- Bolu
    16- Siirt 17- Karabük 18- Ordu
    19- Bursa 20- Diyarbakır 21- İzmir
    22- Balıkesir 23- Zonguldak 24- Sakarya
    25- Konya 26- Denizli 27- Mersin
    28- Ankara 29- İstanbul 30- Manisa
    31- Bilecik 32- Şanlıurfa 33- Edirne
    34- Tekirdağ 35- Aydın 36- Trabzon
    37- Isparta 38- Adana 39- Düzce
    40- Giresun 41- Kayseri 42- Çanakkale

    İlerleyen günlerde bu sayının artması bekleniyor.

    EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR?

    Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre, evde bakım maaşı ocak-haziran döneminde bin 305 lira iken, temmuz ayından itibaren bin 383 liraya çıktı.

    Bakıma muhtaç engellilerin özel bakım merkezlerinde bakımı için ödenen para tutarı da 2 bin 611 liradan 2 bin 767 liraya yükseldi.

    REKLAM

    Bakıma ihtiyacı olan engelli ile yaşlıların ailelerinden ayrılmaması ve vatandaşların hayat kalitesinin yükseltilmesi amacıyla verilen yardım kapsamında, Türkiye genelinde 2018'de 513 bin 276 vatandaşa 6 milyar 675 milyon lira kaynak aktarıldı.

    EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

    Evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:

    1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

    2) Bakıma muhtaçlık kriteri,

    3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

    Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılıyor.

    Haberi Hazırlayan: Ahmet Cirik
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ