Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Köşk'te gerçekleşen ilk Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç twitter hesabından "Bakanlar Kurulu'nda ele alınan konuları saat 18:00'da düzenleyeceğim basın toplantısında kamuoyuyla paylaşacağım" ifadelerine yer vermişti.

İşte Arınç'ın konuşmasından satırbaşları:

Resmi Konut'ta "Çözüm Süreci" ile ilgili çalışan arkadaşlarımızla toplantımızı yapmış olduk. Avrupa Birliği konusundaki gelişmeleri Bakanımız Volkan Bozkır sordu ve karşılıklı çalışma içerisinde bulunduk. 2015 planı da sunulmuş oldu. Bu da bürokrasi ve kırtasiyeciliğin azaltılması planıdır. Sayın Başbakanımız yine seçim süreci ile ilgili olarak Genel Merkez'de yapmış olduğu çalışmalardan bilgiler sundu. Gündemimizdeki konular bunlardır.

'BASİT, SIĞ, TERBİYE DIŞI ŞEYLER KONUŞULUYOR'
 
Konuşmalarımız kamuoyunun malumudur. Bir kısım basın, Cumhurbaşkanımızla bendeniz arasında bir ihtilaf vaya karşı karşıya gelme durumu olduğunu belirten dedikodular yaptılar. 'Arınç ayrı düştü', 'Şimdi intikam alıyor' gibi çok basit, çok sığ terbiye dışı şeyler konuşuluyor. 

'POLEMİĞE GİRECEK TIYNETTE DEĞİLİZ'

Biz Sayın Cumhurbaşkanımızla duygusal polemiklere girecek tıynette değiliz. Hukukumuzun yıllar öncesine dayandığını, ateş çemberlerinden geçerek bu günlere geldiğimizi herkesin bilmesi lazım.'ÖRNEK AİLE REİSİ, HALKIMIZIN KAHRAMANIDIR'

Cumhurbaşkanımızla hukukumuzun bir kardeşlik hukuku olduğunu herkesin bilmesi lazım. Cumhurbaşkanımız devletin başıdır ama bunun dışında da bizim liderimizdir. Çile insanıdır, örnek bir aile reisidir ve halkımızın kahramanıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız bazı konularda düşüncelerini ifade ediyor. O düşünceler yanlış yönlendirme gayretinde olanların istediği bir noktaya gidiyorsa amacımız onu eleştirmek değil onu bilgilendirmek, olayın eksik kalan yönlerini anlatmaktır. 

'GÖREVDEN ALINMAMI İSTEYECEK KADAR HAYSİYETLİ DEĞİL'

(Melih Gökçek'in twitter'da yaptığı istifa çağrısı üzerine) Gökçek benimle ilgili tweetler atmış. 'Seni istemiyoruz' demiş. Bu terbiyesizce bir açıklamadır. Bazı arkadaşlara nasıl cevap vermem gerektiğini sorduğumda 'Hiç muhatap almayın' dediler. Benim görevden alınmamı isteyecek kadar haysiyetli bir insan değiller. Onun istediği noktaya siyasi hayatımda çok kez gelmişimdir.'KOLTUK SEVDALISI DEĞİLİM'

O günden kalan bir hıncı var. Benim sevdam koltuk sevdası, adam kandırma değil ben burada bir dava için varım. Bu dava için ömrümü feda ettim. Bu çağrıda bulunmak senin hakkın da değil haddin de değil. Gökçek’e okkalı cevaplar vermeyi aklıma getirdim ama iki sebepten yapmayacağım. Gökçek’e değil ama eşi Nevin Hanım’a büyük saygım var.

'OĞLUNUN MİLLETVEKİLLİĞİ ADAYLIĞINI GARANTİLEMEK İSTİYOR'

Bir yerlere yaranmak istiyor, oğlunun milletvekilliği adaylığını garantilemek istiyor. Bunlar bel altı işlerdir. Ahmet Hakan denen kişi benimle, ailemle ilgili yazı yazmış onu delil olarak kabul ediyor. Son geldiği noktayı çok eleştirmiş bir insanım ama biliyorum ki sayın Hakan, Gökçek'ten çok daha haysiyetlidir, namusludur.

'PARALEL YAPININ KUCAĞINDA OTURDU'

Benim Cemaat denilen olguya karşı sempatimi 78 milyon bilir. Şunu da bilir ki bu 17 ve 25 Aralık sahtekârlığının çıktığı günden bu yana hükümetin, Cumhurbaşkanı’mızın yanındayım. Eşimle de, ailemle de bununla mücadele eden insanlarız. ABD’ye giden benim, olimpiyatlara koşan benim. Bu hizmetlerin ne kadar iyi olduğunu anlatan benim. Gizlemedim ki.

Gökçek, oy isterken bu yapının kucağında oturmuştur ve bu yapıya Ankara'da parsel satmıştır. Zengin işadamlarına okullar yaptırmıştır. İmar planlarında değişiklikler yapmıştır. 30 Mart seçimlerine kadar ağzından bu yapıyla ilgili bir tek kötü cümle çıkmamıştır.

'İSTERSENİZ MEKTUP VERİRİM, SEÇİMDEN SONRA AÇARSINIZ'

Melih Gökçek’le ilgili 100 konuyu seçimden sonra konuşmak isterim. Biz kimin nerede havlayacağını, hangi işler çevireceğini biz biliriz. İsterseniz size yazar gizli bir mektup veririm, seçimden sonra açarsınız.

"8'İNDEN SONRA HESABINI SORARIM"

Gökçek’in adaylığına o zaman itiraz ettim. 'Yeni bir başkana ihtiyacımız vardır' dedim. Hıncını bir şekilde çıkarmak istiyor. 8 Haziran'a kadar müsaade. 8'inden sonra hesabını sorarım. Birileri arkadan kuklacılık yapmak istemişse benim kulaklarım iyi duyar. Bana bunu saldırtanları 8'inden sonra çıkarırırım.

(Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında cumartesi yapılan görüşme) Zannedersem bir açıklama yapıldı bu konuda. Haberdar değilim ben özel kalem müdürlüğü yapmıyorum. Pazar günkü açıklamaların bu görüşmeyle hiçbir ilgisi yok. 

Öcalan'ın Nevruz mesajında hangi hususlar olduğunu Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı analiz ediyor. Bizim beklentimiz farklıydı, olmaması gerekenler çıkmalıydı. Açıklandığı kadarıyla bile olumlu bulduğumu söylemiştim. 

'İZLEME HEYETİ BİZİM KABULÜMÜZDÜR'

(Erdoğan'ın açıklaması sonrası izleme heyeti gözden geçirilecek mi?) Bu konu bizim kabulümüzdür. Çözüm süreci içinde böyle bir mekanizmaya ihtiyaç olduğu kararımız altına alınmıştır. Bu heyette bulunanların akil insanlar arasından olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Bunun sayısının 5-6 arasında olacağını düşünüyorum. İzleme heyetine hangi görev verilecek ne şekilde görev yapacaklar bunu da belirlediğimiz bir listemiz var.

'EKSİK BİLGİLENDİRME VARSA KUSURU KENDİMİZDE ARARIZ'

Geçen haftadan bu yana Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği bir konu var. Cumhurbaşkanımızı izleme heyeti konusunda çözüm sürecinin geldiği nokta üzerinde geçen hafta çıkan kanun üzerinde daha fazla bilgilendirme ihtiyacımız doğdu. Çözüm süreci ve diğer konularda Cumhurbaşkanımızı eksik bilgilendirdiysek kusuru kendimizde ararız. Burada bir eksikliğin bizim tarafımızdan olduğunu kabul etmem gerek. 

'CAM GİBİ ADADIM'

Ben cam gibi bir adamım önüm arkam bellidir. Kimsenin adamı değilim, kimsenin çantasını taşımadım. Ben evimi, ailemi bu dava için harcamış, tüketmiş bir insanım.

'PKK, İMRALI TERMİNOLOJİSİNE BAĞLI KALAMAYIZ'

(Abdullah Öcalan'ın önerdiği Hakikatle Yüzleşme Komisyonu) Eşme'den bahsedilmiş olması Hakikat Komisyonu'ndan söz edilmiş olması.... PKK veya İmralı'nın terminolojisine bağlı kalamayız. Diyalog başka müzakere başka şeydir. Biz müzakere sözünü kabul etmiyoruz. Henüz o noktada olmadığımızı düşündüğümüz için. 

KPSS OPERASYONU

Bugünkü Bakanlar Kurulu gündeminde bu konu ile ilgili olarak hiçbir şey görüşülmedi. Adli süreç kimleri kapsıyor savcılık çok güzel şekilde açıklamış. Ben daha fazla bir şey söyleyemem.

'CUMHURBAŞKANIMIZ EMREDERSE BAKANLAR KURULU BİLGİLENDİRİR'

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuyu baldıran zehri içmek gibi nitelendirdiğini hepiniz biliyorsunuz. Süreci başlatan kişinin detaylı şekilde bilgilendirilmesi gerektiğini söylüyorum. O ne zaman emrederse Başbakanımız, Bakanlar Kurulu onu bilgilendirir. 

 MUHALEFETTEN TEPKİ

CHP’Lİ TEKİN: TAKİPÇİSİYİZ

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, “Bütün bu tartışmalar bir suç ortaklığının bozulmasıdır” dedi. Tekin şöyle konuştu: “12 yıldır hükümette en üst düzeyde görev yapan bir insanın kendi belediye başkanının yüzlerce dosyasını görmemesi suçtur. Bir belediye başkanının parsel parsel satması daha ağır bir suçtur. Hem Arınç, hem Gökçek’le ilgili Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyoruz. Bu olayın takipçisi olacağız. Yargıya gideceğiz. Meclis’te gensoru önergesi vereceğiz.” CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ise Meclis’teki torba yasa teklifinin görüşmeleri sırasında hükümeti temsil eden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na, “Gökçek tarafından hangi araziler peşkeş çekilmiştir” diye sordu.

MHP’Lİ VURAL: TESTİ KIRILDI

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural açıklamalarla ilgili şunları söyledi: “Kendi aralarındaki tartışmayı ibretle izliyoruz. Ama testi kırıldı, artık bu testi su tutmaz. Biri birini paralel olmakla, diğeri öbürünü peşkeş çekmekle suçluyor. Daha önce halının altına süpürülmüş pislikler ortaya çıkmaya başlıyor. Daha bakalım neler göreceğiz.”