Seçim sonrasında yapacakları ilk işlerden birinin taşeronların sorunlarını kökten çözmek olacağını söyleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Kılıçdaroğlu taşeron işçilerden bahsediyor. Bilmiyor ki biz geçen sene taşeron işçilerle ilgili bütün yasal tedbirleri aldık. Asil işçilerin haklarını taşeronlara tanıdık. Ama şimdi seçim sonrasında yapacağımız ilk iş taşeronların sorunlarını kökten çözmek olacak" dedi.

Başbakan Davutoğlu, “Hep söylerim bir başkent, baş verir baş eğmez. Edirne kahramanlıklarıyla bizim tarihimizin mihenk şehridir. Edirne Rumeli’ye geçişimizin kapısıdır. Rumeli’den geldiğimizde de buraya gelen ecdadımızın torunlarının giriş kapısıdır. Edirne serhat şehrimizdir. Edirne başkentimizdir. Ve güzel deyişiyle Şükrü Paşa’nın Edirne ‘Bir şehri mukaddestir.’ Mukaddes bir şehirdir. Mukaddes kalacaktır. Sizler, bütün tarihin mirasını üzerinde taşıyorsunuz. Dışişleri bakanı olarak da, başbakan olarak da birçok kez Edirne’ye geldim. Daha önce ne zaman İstanbul’da ruhum daralsa yoğunluktan bir güzel eser göreyim, bir Rumeli havası alayım diye soluğu hep Edirne’de almışımdır. Edirne’de Selimiye’ye bakmak gözleri dinlendirir. Eski caminin yazısına bakmak ruhu dinlendirir. Edirneli’yle oturup sohbet etmek insanı dinlendirir. Size çok teşekkür ediyorum bizi böyle muhabbetle karşıladığınız için, bizi bağrınıza bastığınız için. Buraya Edirne’ye gelirken selamlar getirdim. Bu benim 75’inci mitingim. Yani geri kalan 74 vilayetten Edirne’ye, başkentimize, Selimiye’ye selamlar getirdim. Kabul ediniz. 75 il. Benim 105’inci mitingim, belki 106. Dün ve evvelsi gün sadece İstanbul’da 18 miting yaptım. Ankara’da 8 miting yaptım. Her yerde vatandaşlarımızla buluşuyoruz. Geçen hafta Diyarbakır’daydım, İzmir’deydim, daha önce Erzurum’daydım, Hakkari’deydim, Kars’taydım. Hani hep deriz ya Edirne’den Kars’a kadar. Bir serhattan diğer serhata kadar” dedi.

“CHP BAZI ŞEHİRLERDE HİÇ YOK, MHP, MİLLİYETÇİLİK YAPAR AMA SİVAS’IN ÖTESİNE GEÇTİĞİ GÖRÜLMEDİ”

CHP ve MHP’nin ülkenin belli bölgelerinde hiç olmadığını belirten Başbakan Davutoğlu, “Şimdi buraya gelim cumhuriyetçilik yapanlar, cumhuriyetimizden bahsedenler, adında cumhuriyet olan Cumhuriyet Halk Partisi ülkenin belli bölgesine hiç gitmedi. Bazı şehirlerde hiç yok. Geçen dönem 33 vilayette CHP’nin milletvekili yoktu. MHP, milliyetçilik yapar ama Sivas’ın ötesine geçtiği görülmedi. Geçtiğimiz dönem 45 vilayette milletvekili yok. Zaten HDP’yi bir kenara koyun. Onun derdi başka. Ama şimdi gerçek cumhuriyetçi, gerçek milliyetçi, gerçek demokrasi yanlısı olanlar Türkiye’nin her köşesine gidebilenlerdir. Türkiye’nin her köşesine gidebilen parti kim? Hakkari’de de, Edirne’de de bu al bayrağı dalgalandıran kim? İşte size gelip burada ahkam kesenlere bunu soracaksınız. Diyeceksiniz ki 786 bin kilometrekarede vatan toprağında bulundun mu? Diyeceksiniz ki 78 milyonu bağrınıza bastınız mı? İşte ispar burada, bu mitinglerde. Özellikle zor olduğunu bilerek, belki birtakım riskleri de göze alarak dedim ki 81 vilayete gideceğiz. 81 vilayette vatandaşlarımızla buluşacağız. Yaptık mı? Allah ömür verirse inşallah cumartesi akşamı Konya’da Anadolu’daki ilk başkentimizde 81. vilayeti tamamlayacağız” diye konuştu.Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:“Ve sonra halkımızın huzuruna gideceğiz. Ve pazar günü ülkenin kader seçimi yapılacak. Şimdi aziz Edirneliler tarihimizin omurga şehrinde, Mehmet Akif Ersoy’un deyişiyle ‘Şarkın demir kilidinde’ Edirne’deyiz. Muhasebe yapma vakti. 2002 yılı. Türkiye 2001’de biz iktidara gelmeden önce hepiniz şahitsiniz IMF kapısında borç dileniyorduk. IMF’ye muhtaç haldeydik. Peki başbakan yardımcısı kimdi? Bahçeli. Peki o döneme kadar sorumluluk görevi alan DSP hangi parti ile beraberdi. CHP. Şimdi soralım. O zaman bu Edirne’de burayı savunan ecdad elindeki son mermiye kadar savundu, ağaç kabukları yedi. Ama hiç kimseye boyun eğmedi, eğmeyecek. Ama biz 2002’de bir tank alabilmek için bir piyade tüfeği alabilmek için başka milletlerden hibe istiyorduk, dileniyorduk. Tankı aldıktan sonra da İsrail’e tamirata gönderiyordu. Onu bile yapamıyorduk. Öyle bir duruma düşmüştü ki devlet o zaman bazı diplomatlar bana anlatırdı. Elimizde ödenek olmadığı için Başbakanın yurtdışı seyahat raporlarını kendi paramızla dışarıdan fotokopi çektiriyoruz diyorlardı. Allah aşkına Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni bu duruma düşürmek reva mı? peki 2002’de bu mirası devraldıktan sonra kurucu genel başkanımız, liderimiz Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın başbakanlığından sonra işte 13 yıl içinde Türkiye IMF’ye borcunu ödedi mi? şimdi herhangi bırakın namerdi merte dahi muhtaç mıyız? Bunu kim yaptı? E duysunlar Edirne’den onlar konuşur AK Parti yapar.”

“EDİRNE’YE DE SERHAT ŞEHRİMİZE DE HAVALİMANINI YAPACAĞIZ”

AK Parti iktidarının yaptığı çalışmaları anlatan Başbakan Davutoğlu, “Bakın gurur tablosudur. Şu anda kendi tankımızı yapıyoruz adı ALTAY tankıdır. Kendi gemimizi yapıyoruz adı MİLGEM. Milli Gemi Projesi. Kendi insansız hava aracını yapıyoruz. Kendi eğitim uçağımızı yapıyoruz, adı HÜRKUŞ. Kim yapıyor bunları? Geçen hafta ilan ettik inşallah kendi milli bölgesel uçağımızı yapıyoruz. Sivil uçağımızı yapıyoruz. Bu hafta ilan ettik kendi otomobilimizi yapıyoruz. Artık caddelerinde kendi milli otomobili dolaşan, semasında kendi milli savaş uçağı uçan bir şehirden diğer şehre giderken havaalanlarında kendi mili bölgesel uçağı olan yeni Türkiye’ye var mısınız? İşte bizim hedefimiz bu. Bakın birer birer bakalım ki Edirneli de bundan istifade edecek inşallah. Biz geldiğimizde 26 havaalanı vardı. Şimdi 55. En sonunda da Giresun-Giresun ve Hakkari-Yüksekova havalimanlarını açtık. Ordu- Giresun’dan bahsedeyim size. Aynen Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethederken hani Haliç’e zincir girerler de geçmesinler diye Fatih Sultan Mehmet Han ne yapar ‘Orada zincir varsa bizde yürek var’ der ve gemileri karadan yürütür. İşte komutan bu. Aynı şekilde Ordu-Giresun’da önünde Karadeniz varken havalimanı yapacak yer yok dediklerinde dedik ki ‘Eğer dağlar geçit vermiyorsa, denizde dalgalar varsa dalgayı doldurur üzerine havalimanı yaparız’. Denizi doldurduk. Avrupa’da ilk. Şimdi 55 vilayetimizde havalimanı var. Geçen kongre için geldiğimiz inşallah Edirnelilere söz vermiştik. İnşallah Edirne’ye de serhat şehrimize de havalimanını yapacağız. 10 milyon vatandaşımız ilk defa bizim dönemimizde uçağa bindi. Türkiye’nin bir köşesinden diğer köşesine havayolu ile gitme imkanı buldu” diye konuştu.

“BÜTÜN BU BAŞKENTLER HIZLI TRENLE BİRBİRİNE BAĞLANIYOR”

Edirne’den hızlı trene binenin Erzincan’a, Bakü’ye kadar gidebileciğini söyleyen Başbakan Davutoğlu, “Gelin yine bakalım hızlı tren Türkiye için rüya projeydi. MHP Genel Başkan Yardımcısı olan bir zat o zaman Ulaştırma Bakanıydı. Hızlı tren projesini getiriyorlar, diyorlar ki hızlı tren projesini geliştirelim. O da diyor ki ‘Biz değil, çocuklarımız değil, torunlarımız bile hızlı treni göremez’. Ey aziz Edirneliler hızlı treni biz gördük mü? İstanbul’dan Ankara’ya, Konya’ya, Eskişehir’e ulaştı. Bu güzergah önemli. Bir taraftan Sivas, Erzincan, Kars’a kadar gidecek. Ama en önemlisi nedir biliyor musunuz? İnşallah İstanbul’dan Kapıkule’ye hızlı tren geliyor. Düşünün Bursa da Eskişehir’e bağlanıyor. Beni çok heyecanlandıran bir proje bu. Neden biliyor musunuz? Anadolu’daki ilk başkentimiz Konya, sonra Bursa, sonra Edirne, sonra İstanbul, şimdi cumhuriyetimizin başkenti Ankara. Bütün bu başkentler hızlı trenle birbirine bağlanıyor Allah’ın izniyle. Bunları kim yapıyor? Şimdi Edirne’den hızlı trene binen Edirneli İstanbul’a, oradan Ankara’ya, oradan isterse Konya’ya, isterse Sivas’a, isterse Erzincan’a, taa Hazar’a kadar, Bakü’ye kadar gidebilecek. İşte millilik bu, yerlilik bu. İşte millete hizmet etmek bu” şeklinde konuştu.İktidara geldiklerinde duble yollar 6 bin kilometre iken, 18 bin kilometre daha eklediklerini söyleyen Başbakan Davutoğlu, “4 bin kilometre duble yolumuz var şimdi. Şimdi bunlardan otoyola geçiyoruz. Buradan İstanbul’a otoyol, oradan Ankara’ya, hiç durmadan Adana’ya, Adana’dan Habur’a kadar. Yani Kapıkule ile Habur’un arası otoyol oluyor. Rumeli’yi, bütün o güzel diyarları Anadolu’ya, Anadolu’yu Kafkaslar’a, Orta Asya’ya, Ortadoğu’ya bağlayan kim? İşte bizim idealimiz, hedefimiz. Sadece bu Türkiye sınırları irtibatlı değil. Bizim için Bulgaristan’daki soydaşlarımız, Bosna’daki soydaşlarımız, kardeşlerimiz, Makedonya’daki kardeşlerimiz, Batı Trakya’daki kardeşlerimiz, hepsinin gönlü de istikameti de Edirne’dir, Türkiye’dir” dedi.

“BÜTÜN ECDAD ESERLERİ AK PARTİ’NİN VE TÜRKİYE’NİN HİMAYESİ ALTINDADIR”

Konuşmasında Üsküp ziyaretindeki bir anısını da anlatan Başbakan Davutoğlu, “İşte onun için Balkanlar’da bir yaprak kıpırdasa orada yüreğimize bir acı düşse bizim yüreğimize bir acı düşer, bir od düşer. Balkan faciasından beri hiç unutmadık. Nerede ne zaman Balkanlar’da soydaşlarımıza, kardeşlerimize, gönüldaşlarımıza bir şey olursa bizim yüreğimiz yanar. Onların huzuru bizim huzurumuzdur. Sizin huzurunuzda söz veriyorum ve her zaman da bunu yaptık. Rumeli’de evladı-fatihanın ihtiyacı neyse onu karşılayacak kuvvet de bir Türkiye Cumhuriyeti Devleri var oldu, var olacak inşallah. Beni çok duygulandıran bir hadisedir. Aralık ayında Üsküp’e gittim. Türkçe bayramında Üsküplü soydaşlarımızla bir araya geldik. Dediler ki soydaşlarımız ‘Bize biraz bayrak gönderir misiniz Sayın Başbakanım’ dediler. Gönülden, yürekten al bayrağı istediler. Dedim ki ‘Biraz ne demek. Balkanlar’da kim al bayrak aşkıyla yanıyorsa hangi evde İstiklal Marşı aşkı, al bayrak aşkı varsa bütün evlere üç kutsal emaneti gönderiyoruz. Al bayrak, Kur'an-ı azimüşşan ve Türkçe sözlük. Eskiden Türkiye’nin bu kudreti var mıydı? Eskiden Balkanlar’da soydaşlarımıza, gönüldaşlarımıza bu şekilde hizmet edebilecek kudrette bir Türkiye var mıydı? 2002’de Kosova’da Sultan Murat Hüdavendigar’ın türbesi dökülüyordu, yıkılıyordu. Filibe’de camilerimiz yıkılıyordu. Deliorman’daki, Batı Trakya’daki, Bosna’daki ecdad mirası mahsundu, garipti. Yüzlerce, camiyi külliyeyi, medreseyi kim tamir etti? Edirne’den çıktın, Filibe’ye gidin, oradan Kırcaali’ye, oradan Üsküp’e, oradan Kosova’ya, Piriştine’ye, Prizren’e, oradan Sultan Murat Hüdavendigar’ın huzuruna. Oradan Saray Bosna’ya, Mostar Köprüsü’ne, Tuna’ya, Budapeşte’ye gidin. Şimdi orada Gülbaba’yı restore ediyoruz. Bütün ecdad eserleri AK Parti’nin ve Türkiye’nin himayesi altındadır. Ve ecdad eserlerine sahip çıkacak kudrette Türkiye’ye var mısınız? Biz Balkanlar’ı yalnız bırakır mıyız? Biz Kafkaslar’ı yalnız bırakır mıyız? Biz Orta Doğu’yu yalnız bırakır mıyız? İşte hedefimiz, gayemiz, yolumuz budur.”

“12 YIL İÇİNDE 737 HASTANE YAPTIK, BİN 737 SAĞLIK TESİSİ YAPTIK”

12 yıl içinde bin 737 sağlık tesisi yaptıklarını söyleyen Davutoglu, “Yine bir mukayese edin sağlık sistemini. Hani Kılıçdaroğlu her yerde esip gürleyip benim hayatım başarı hikayesi diyor ya. 1991’de SSK’yı karlı bir şekilde aldı. Bıraktığında SSK çökmüştü. SSK hastanelerine gidenler kapıda nöbet beklerken vefat ederdi. Şimdi 12 yıl içinde 737 hastane yaptık, bin 737 sağlık tesisi yaptık. Buraya bin yataklı üniversite hastanesi. Ayrıca 400 yataklı, son derece çağdaş devlet hastanesini de bu ay içinde açıyoruz. Seçim yasakları olmasaydı bugün açardık ama inşallah bu ay içinde açılacak. Bütün bu sağlık hizmetlerini halkın ayağına götüren kim? İlaç kuyruğunda bekliyor musunuz bacılar? Herhangi bir hastanede zorlukla karşılaşıyor musunuz? Şimdi hanım kardeşlerimiz için. Kadınlarımız bizim başımızın tacıdır. Ben Trakyalı kadınlara hep hayran olmuşumdur. Hem çalışkandırlar, hem öz güvenleri yüksektir. Şimdi yeni bir uygulama başlattık. Çıkardığımız kanunla artık bundan sonra kadınlarımız doğum yaptıklarında, anne olduklarında ilk çocukta 300 lira, ikinci çocukta 400 lira, üçüncü çocukta 600 lira doğum yardımı hediyesi alacaklar. Eskiden kadınlarımız rehin alınırdı. Bebekler tutulurdu hastanelerde para ödenmedi diye. Bundan memnun musunuz? İşte bütün gayemiz bu. Çeyiz hesabı çıkardık. Ve çeyiz hesabıyla evlenecek çocukları için tasarruf yapanların tasarrufuna yüzde 20 devlet katkıda bulunuyor” dedi.

“SEÇİM SONRASINDA YAPACAĞIMIZ İLK İŞ TAŞERONLARIN SORUNLARINI KÖKTEN ÇÖZMEK OLACAK”

12 ile 25 yaş arasındaki gençlerin yüzde 30 indirimli seyahat edeceklerini söyleyen Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:“Bugün gençlerimizle birlikteydik. Gençlerimiz ile birlikte Türkiye’nin geleceği üzerine konuştuk. Bakınız aziz gençler. Biz iktidara geldiğimizde bir gencin üniversite bursu sadece 45 liraydı, biz onu 330 lira yaptık. Yüksek lisans bursu 660 lira, doktora bursunu 990 lira yaptık. İşte devlet bu. Aynı şeklide yurtdışına çıkan gençlerimiz, 12 ile 25 yaş arasında gençlerimiz yüzde 30 bilet indiriminden istifade edecekler. Biletin sadece yüzde 30’unu ödeyip bütün Rumeli’yi, Avrupa’yı, Balkanlar’ı dolaşabilecekler. İnşallah önümüzdeki dönemde bütün bu sosyal yardımları daha da geliştirerek sürdüreceğiz.”

Seçim sonrasında yapacakları ilk işlerden birinin taşeronların sorunlarını kökten çözmek olacağını söyleyen Davutoğlu, “Kılıçdaroğlu taşeron işçilerden bahsediyor. Bilmiyor ki biz geçen sene taşeron işçilerle ilgili bütün yasal tedbirleri aldık. Asil işçilerin haklarını taşeronlara tanıdık. Ama şimdi seçim sonrasında yapacağımız ilk iş taşeronların sorunlarını kökten çözmek olacak. Bakın Kılıçdaroğlu’nun düştüğü zavallı duruma. Bugünlerde CHP Genel Merkezi önünde birileri protesto yapıyor. Kim biliyor musunuz? CHP yönetimindeki Sarıyer Belediyesi’nde hakkı yenen taşeron işçiler, CHP’yi, Kılıçdaroğlu’nu Ankara’da protesto ediyorlar. Allah aşklına kendi belediyesindeki taşeron sorununu çözemeyen birisi Türkiye’nin sorununu çözebilir mi? Bana 4 yıl verin diyor. Allah aşkına 4 dakika verir misiniz? Neden 4 yıl diyor biliyor musunuz? Aynen SSK olduğu gibi. Baktı ki milletin hazinesi dolu. Baktı ki biz 4 yıl içinde gelecek bu hazineyi boşaltıp tekrar bırakıp gidecek. Biz ona bu emaneti verir miyiz? Biz bunu kolay toplamadık. Biz bunu alın teriyle Edirneli çiftçimizin, işçimizin, iş adamımızın, 81 vilayetteki vatandaşımız emeği ile inşa ettik ülkeyi. Bırakır mıyız? Yine emeklilerimizi istismar etmeye çalışıyor. Emeklilerimize özellikle sesleniyorum. SSK emeklisi biz geldiğimizde 257 lira alıyordu en düşüğü şimdi bin 77 lira alıyor. 4 misli. Bağ-kur, tarım emeklisi şimdi 856 lira alıyor. 12 misli. Bütün emeklilerimiz için 4-5 misli, 10 misline kadar artış sağladık. Ama esas 2 ay önce 100 lira seyyanen zam aylığı ne demek biliyor musunuz? 12 ayda bin 200 lira demek. 12 ayda bin 200 lira demek bir emeklinin maaşı 800 liraysa 1 buçuk ek maaş demek. Zaten biz bunu 1 Temmuz’dan itibaren emeklilerimize vermeye başlıyoruz. Kılıçdaroğlu yeni yeni öğreniyor. İnşallah seçim sonrasında da bin 100 liranın üstündeki emeklilerimiz için gerekli tedbirleri alacağız. Ama Selimiye’nin Edirne’nin, başkentimizin huzurunda söylüyorum ne emeklimizi, ne çiftçimizi ne işçimizi ne de esnafımızı enflasyon ya da diğer ekonomik krizler karşısında ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz Allah’ın izniyle” diye konuştu. 


''CHP, MHP, HDP, BUNLARIN HERHANGİ BİRİNİN İKTİDAR İDDİASI VAR MI?”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bizim 12 yıllık birikimimizi engellemek için üçlü bir çete, onun yanında da 3 paralel harekete geçmiş durumda. CHP, MHP, HDP, bunların herhangi birinin iktidar iddiası var mı?” dedi.Edirne'de İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuşan Başbakan Davutoğlu, "Çiftçilerimiz bizim başımızın tacı. Biz 12 yıl içinde çiftçilerimizin her sorununu çözmek için her türlü çabayı gösterdik. Tarım desteği verilen ürün çeşidini 52’ye çıkardık. Prim desteğini 4’ten 17’ye çıkarttık. Toplam tarımsal destek 2002’de 1.8 milyarken, bu sene 10 milyar Türk Lirası tarım desteği verdik çiftçilerimize. 7.4 milyar Türk Lirası’nı da şu anda vermiş durumdayız. Bu tarımsal desteği kim veriyor. Edirne’de tarımsal destek 2002’de 27 milyon Türk Lirası civarındaydı. Şimdi 180 milyon tarımsal desteği sadece Edirne’ye veriyoruz.Hayvancılık sıfır faiz uygulaması yapıyoruz. Edirne’ye bu sene verdiğimiz hayvancılık kredisi 106 buçuk milyon Türk Lirası. Edirne ve Trakya ne talep ederse bu bereketli toprağın çocukları hepsini yaptık, yapmaya da kararlıyız Allah’ın izniyle. Edirne’ye 12 yıl içinde verdiğimiz tarımsal destek toplamı 1.7 milyar Türk Lirası, yani eski rakamla 1.7 katrilyon. Kılıçdaroğlu bu rakamı bilir mi? Hesap edebilir mi? O sadece bir takım rüyasında gördüğü hikayeleri anlatabilir. Biz ise onların rüyasını göremeyeceği gerçekleri hayata geçiriyoruz. İnşallah seçimleri müteakip tarım destekleri ile taban fiyatları ile çiftçilerimizin" dedi.

DAVUTOĞLU'NDAN MÜJDE


Edirne’ye müjdeler veren Başbakan Davutoğlu şunları söyledi: "Halkalı-Kapıkule inşallah hızlı treni yapılacak. İnşallah Edirne’den çıkan otoyol Habur’a kadar ulaşacak. Edirne havalimanını yapıyoruz. Ayrıca su taşkınlarına karşı Karaağaç Köprüsü'nü tamamlıyoruz, 2 kilometreye yakın. By-pass anlamında da su taşkınlarına karşı gereken önlemleri alacağız, bir by-pass kanalı yapacağız. Son geldiğimde kanal yerini bizzat gördüm. Meriç, Harca, Tunca, Tuna’ya kadar bunlar bizim bereketli nehirlerimizdir. Ama bir daha Edirne’ye su baskını şeklinde bu nehirlerin zarar vermesine izin vermeyeceğiz. Karaağaç köprüsü, Karaağaç by-pass kanalı Edirne’nin hizmetine inşallah en kısa zamanda sunulacak. Ayrıca geçen geldiğimde bana aktarılmıştı. Meriç Nehri’nin kumlarının İstanbul’a nakli konusu. Bunu da çözeceğiz. Hiçbir şekilde burada su taşkınlarından dolayı herhangi bir mağduriyete izin vermeyeceğiz. Çakmak barajını yakın zamanda tamamlıyoruz. Hamzadere Barajı'nın sulama kısmını tamamlıyoruz. Ergene Havzası geliştirdiğimiz projelerle suyu en iyi şekilde kullanıp Edirne’yi su ile barışık şekilde yaşayan bir başkent halinde getireceğiz inşallah. Yeni bir stadyum yapılması sözümüz vardı. Bunu yapacağız. Ayrıca Kırkpınar, selam olsun Kel Aliço’ya, Kırdereli’ye ve Koca Yusuf’a selam olsun.Kırkpınar’ın stadyumunu yeniliyoruz ve Kırkpınar’ı uluslararası arenada daha da tanınır, bilinir kılmak, Edirne’yi bir turizm kenti haline getirmek için de gerekeni yapacağız. Edirne nadide bir mücevher gibi. Mimarisi ile estetiği ile inşallah önümüzdeki dönemde Edirne ve çevresini hem tabi güzellikleri hem kültürel zenginlikleri ile turizm gelişim bölgesi haline getireceğiz. Ve Edirne bu anlamda keşfedilmesi gereken bir hazine olarak hızlı trenle de İstanbul’a bağlandığı için İstanbul’a gelen her turist bir de Selimiye’nin huzuruna çıkayım diye Edirne’ye gelecek inşallah. Bunu size taahhüt ediyoruz."

"Yunanistan’la, Bulgaristan’la geliştirdiğimiz yüksek düzeyli iş birliği konseyleri ile sınır ötesinde de inşallah irtibatlar kurup ta Tuna’ya kadar bütün Rumeli’de bir barış Balkan’ı, barışa dayalı yeni bir Balkan coğrafyası ortaya çıkması için de çalışmaya devam edeceğiz. Şunu bilin ki Edirne Türkiye’nin son noktası, çıkmaz sokağı gibi hiçbir zaman olmayacak. Aksine İstanbul’dan Avrupa’ya, Kars’tan Avrupa’ya, Bakü’den Avrupa’ya giden her yol Edirne’den geçecek. Marmaray’ı neden yaptık? Marmaray’ı yaptık ki Asya ile Avrupa birleşsin. Marmaray aslında İstanbul projesi değildir. Marmaray, Edirne projesidir. Marmaray, Türkiye projesidir. Marmaray Avrasya projesidir. Türkiye’yi merkez kılacak projedir. Ve ta Pekin’den Sincan, Uygur bölgesinden, Orta Asya’dan gelen bütün kervanlar eskiden nasıl başkent Edirne’ye geliyorsa şimdi de bütün yollar Edirne’ye ulaşacak, Edirne’de buluşacak inşallah. Yine buraya geldiğimde söz vermiştim. Bilim ve kültür merkezi kurmak. Bunun için de bütün çalışmaları yapacağız. Bilim Merkezi’ni kuracağız. Bizim dönemimizde Trakya Üniversitesi’nde 9 fakülte kuruldu, 5 enstitü kuruldu. Öğrenci sayısı iki buçuk misline çıktı. İnşallah Edirne önümüzdeki dönemde bir ilim şehri olacak, bir tarih şehri olacak. Zaten bir ziraat ve o anlamda bir bereket şehri, bir ulaşım şehri olacak ama en önemlisi bütün Balkanlar’ın, Avrasya’nın bir merkez odak şehri olacak inşallah. Bunu gerçekleştirmeye var mısınız? Bütün bunlar AK Parti’nin 12 yıllık iktidarında gerçekleşti, gerçekleşiyor."

"CHP, MHP, HDP, BUNLARIN HERHANGİ BİRİNİN İKTİDAR İDDİASI VAR MI?"


CHP, MHP ve HDP'nin iktidar olma iddiası olmadığını söyleyen Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:"Bizim 12 yıllık birikimimizi engellemek için üçlü bir çete, onun yanında da 3 paralel harekete geçmiş durumda. CHP, MHP, HDP, bunların herhangi birinin iktidar iddiası var mı? Kılıçdaroğlu ben iktidar olabilirim diyor mu? Yüzde 25 diyor hadi yüzde 35 diyor. Hiç ben iktidar olacağım dedi mi? Ben ona meydan okudum birinci parti olmazsak biz bırakırız sen de bırakır mısın dedim, hemen çark etti, çarkçı. Oyum azalmazsa bırakmam dedi. Peki Bahçeli’nin iktidar iddiası var mı? O da yüzde 15’ten razı. Zaten HDP Türkiyeli’yim diyor ama her türlü terörü, şiddeti destekliyor. Onun da yok. Peki ne yapmak istiyorlar? Üçü de birbirini destekleyerek AK Parti’yi iktidardan etmek istiyorlar. Üçü bir araya gelse AK Parti’ye zarar verebilir mi, durdurabilir mi? Ama bakın diyor ki CHP genel başkan yardımcılarından biri HDP barajı aşsın diyor. CHP ile HDP işbirliği yapıyor. Şimdi özellikle cumhuriyetimize, vatan ve millet birliğine önem veren Edirneliler, kime oy verirseniz verin, sizin takdirinizdir. Ama buraya gelip de cumhuriyetçilik yapıp sonra HDP ile işbirliği yapanlara oy verdiğiniz zaman onlara verdiğiniz oy HDP’ye yazılır bunu bilin.HDP’ye verilen oy da doğrudan Kandil’e, PKK’ya verilmiş olur. Düşünün siz şimdiye kadar Kılıçdaroğlu’ndan HDP’ye bir laf duydunuz mu? İşbirliği yapıyorlar. Herhangi bir şekilde doğuda güneydoğu Anadolu’da yapılan baskılar konusunda Kılıçdaroğlu’ndan, Bahçeli’den HDP’ye bir eleştiri duydunuz mu? Çünkü perde gerisinden iş birliği yapıyorlar. Üç tane de paraleli var bunun. Biri Pensilvanya paraleli, perde gerisinden hepsini toparlamaya çalışıyor. Biri Kandil-PKK paraleli. HDP’yi geriden yönetiyor. Biri de DHKP-C paraleli. Bu da CHP’ye sızmış durumda. Şimdi Edirneliler bu altılı çete bir araya gelip Türkiye’nin yürüyüşünü, yükselişini durdurmak istese siz buna izin verir misiniz? Onların kurduğu bütün tuzakları bozmaya kararlı mısınız? Tuzaklarını başlarına çalacak mıyız?

"ARTIK BAŞBAKAN DANIŞMANI OLAN BİR ROMAN VATANDAŞIMIZ VAR"

Türkiye’de Türk, Kürt Sunni Alevi, Gürcü, Çerkez, Boşnak her bir vatandaşımız bir, aziz olacak inşallah. Roman kardeşlerime de haber edeyim. Vatandaşlarıma, sevgili dostlarıma, bir Roman dostumuzu, onlar arasından, kendi arasından Metin Bey’i başbakan danışmanı yaptık. Artık Başbakan danışmanı olan bir Roman vatandaşımız var. Sizin dertlerinizle ilgilenmek üzere. Başbakanlıkta, benim yanımda ofisi olacak ve Türkiye’de bunun üzerinden şunu göstereceğiz. Türkiye’de hiçbir vatandaşa ikinci sınıf muamele yapılamaz.Bütün vatandaşlarımız azizdir. Edirne Muazarası’nın yiğit çocukları, sizler Türkiye’nin yükselen gücüne destek verecek misiniz?

Rumeli’nin çalışkan kadınları sizler ekonomimizin bereketlenmesine destek verecek misiniz? Söz mü? Edirne başkent olarak sözünü tutsun, zaten dördüncü milletvekiliniz orda var; Mehmet Müezzinoğlu, Bursa’dan ama hep gönlü Edirne’de. Yine Trakya’nın evladı Mustafa Şentop, o da Trakyalı, o da sizi takip edecek. Ama Edirne aşığı ben de sizin fahri altıncı milletvekiliniz olacağım inşallah. İnşallah bize güzel bir müjde gönderecek misiniz? 7 Haziran’da gözümüz gönlümüz Edirne’de olacak. Edirne’de bir destan yazacak mıyız? Söz mü? Edirne yiğitlerin diyarıdır. Evladı Fatihan’ın diyarıdır. Söz verdi mi Edirne biz Kılıçdaroğlu gibi noter tasdiki aramayız. Biz millete inanırız, millet de bize inanır. Allah yar ve yardımcınız olsun." 

KIRKLARELİ MİTİNGİ 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Hızlı trenlerle Türkiye'yi donatıyoruz. İstanbul-Ankara arası artık hızlı trenle 3,5 saat. İnşallah şimdi süper yüksek hızlı tren yapıyoruz. İstanbul-Ankara 1,5 saate inecek. Kırklareli, Lüleburgaz bütün Trakya bunu takip etmeli" dedi.

Davutoğlu, partisince Lüleburgaz Kongre Meydanı'nda düzenlenen mitingde, Lüleburgaz'da yapılan mitingin 76 vilayette yapılan 106. miting olduğunu söyledi.

Kentin ilçelerini selamlayan Davutoğu, partililerin "Dik dur eğilme" sloganları üzerine "Allah'ın izniyle hiç şüphemiz yok. Sizler arkamızdasınız ya biz her zaman dik dururuz. Her zaman al bayrağı dalgalandırırız" diye konuştu.

Türkiye'nin her yerinde mitingler yaptığını belirten Davutoğlu, "Her yerde coşku var. Her yerde yükselen Türkiye'nin vatandaşı olmanın gururu var. Lüleburgazlılar, kardeşlerim, sizler 2002 ile 2015'i karşılaştırın. Karşılaştığınızda 2002'de AK Parti iktidara gelmeden önce Türkiye IMF'ye borçlu bir ülke halindeydi. Sağlık sistemimiz çökmüştü. Sadece bir rakam vereyim. Kırklareli, Lüleburgazlılar bunu iyi bilir. Bütün Kırklareli'nde 2002'de kaç ambulans vardı, biliyor musunuz? 3 ambulans, 3. Sadece 3. Bütün Kırklareli'de. Istrancalar'dan Lüleburgaz'a kadar. Peki şimdi kaç tane var? 45 tane. Sadece Lüleburgaz'da şu anda 14 ambulans var. Sadece Lüleburgaz'da. Kar paletli ambulanslar, helikopter ambulanslar. Bunu niye söylüyorum biliyor musunuz? Bazen eski olaylar unutuluyor. Ama şimdi hepimizin yeni Türkiye'ye yürürken bu hizmetleri unutmamamız lazım" ifadelerinin kullandı.

"ARTIK HER VİLAYETTE ÜNİVERSİTE VAR" 

Davutoğlu, Türkiye genelinde sağlık alanında yaptıkları hizmetlerden örnekler vererek, "Şimdi, Türkiye'nin her yerinde bin, 2 bin, 3 bin yataklı şehir hastaneleri yapıyoruz. Kırklareli merkeze, Pınarhisar'a yaptığımız hastaneler yanında Lüleburgaz'a bir müjdeyle geldik. Hukuki bazı sorunlar vardı ama aşıldı. Sağlık Bakanımız da bahsetmiştir. İnşallah, 300 yataklı Lüleburgaz Hastanesi hayırlı olsun. Hemen inşaat ihalesine başlıyoruz. Bizler, bu ülkede her bir vatandaşımız sağlık, mutluluk içinde gece yatağına girmedikçe kendimize uykuyu haram ederiz, haram. Bakın MR cihazı yoktu, Kırklareli'nde doğru dürüst" değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu, AK Parti iktidarı öncesinde bütün Türkiye genelinde 610 ambulans olduğunu ve şimdi de bu sayının 4 bin 387'e yükseldiğini hatırlatarak, "Bunları kim yaptı?" diye sordu. Mitingdekiler de "AK Parti" yanıtını verdi.

Göreve geldiklerinde ülkede sadece 76 üniversite olduğunu anımsatan Davutoğlu, 117 üniversite yaptıklarını dile getirerek "Peki Kırklareli Üniversitesi'ni kim kurdu? Şimdi orada 18 bin 500 öğrencimiz var. Kırklareli, 40 şehitler diyarı şimdi ilim diyarı oluyor. 18 bin 500 öğrenciyle 7 fakülte, 7 meslek yüksekokulu, 3 enstitü kurduk. 90 civarında olan öğretim üyeleri şimdi 500-600'e yaklaştı. İşte bütün bunları sadece Kırklareli'nde değil, bütün Türkiye'de, her vilayette artık üniversite var. Gençler bundan gurur duymalısınız. Bunları kim yaptı?" ifadelerini kullandı.

"İSTANBUL-ANKARA 1,5 SAATE İNECEK" 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, bütün Türkiye'de duble yollar yaptıklarını belirterek, Muzaffer Sarısözen'e ait Lüleburgaz türküsü "Ah Tren Kara Tren" türküsünün sözlerini hatırlattı.

Unutulmuş demiryollarını ihya ettiklerini vurgulayan Davutoğlu, şunları anlattı:

"Hızlı trenlerle Türkiye'yi donatıyoruz. İstanbul-Ankara arası artık hızlı trenle 3,5 saat. İnşallah şimdi süper yüksek hızlı tren yapıyoruz. İstanbul-Ankara 1,5 saate inecek. Kırklareli, Lüleburgaz bütün Trakya bunu takip etmeli. Halkalı-Kapıkkule hızlı trenini yapıyoruz. Dolayısıyla Trakya da, Kırklarelide, Lüleburgaz da, Edirne de hızlı trenle tanışacak inşallah. Böyle yari götürenlerin dönemi bitti. Yari hızla getiren hızlı trenler devreye girecek. Böylece Türkiye'nin en Batısı'ndan Kapıkule'den giren birisi hızlı trene bindiğinde İstanbul'a, Ankara'ya, Konya'ya, Habur'a kadar gidecek. Ankara'dan Kars'a kadar gidecek. Trakya ile Anadolu'yu birleştiren kim?

Davutoğlu, Anadolu'yu havalimanlarıyla donattıklarını vurguladı.

Daha önce 26 havalimanı varken son açtıkları Hakkari Yüksekova, Ordu-Giresun havalimanlarıyla hava limanı sayısının 55'e yükseldiğini aktaran Davutoğlu, "Burada yakında Çorlu Havalimanı var? Ama ayrıca Edirne ve Kırklareli'nin kullanımı için yeni bir havaalanını inşa edeceğiz, inşallah. 2. havalimanı Trakya'da. Öyle olacak ki, İstanbul'dan çıkan birisi otoyola girdiğinde, hızlı trene bindiğinde, havalimanına girdiğinde, Kapıkule'ye gittiğinde Avrupa burada başlayacak ve bütün bu Avrupa'dan, Orta Avrupa'dan hayat standardı daha yüksek yeni bir Rumeli, Balkanlar doğuyor, inşallah. Buradan bütün Balkanlara, Rumeli'ne, evladı Fatihan'a selam olsun. Oradaki soydaşlarımıza, kardeşlerimize, Roman kardeşlerimize de selam olsun" ifadelerini kullandı.

Konuşması "Çekemeyen çatlasın" sloganıyla kesilen Davutoğlu, "Çatlıyorlar zaten" ifadesini kullanarak Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir Roman'ı, Başbakanlık danışmanlığına getirdiğini anımsattı.

"BÜTÜN TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDEN PARTİ KİM" 

Davutoğlu, "Birileri, biz Kürtleri temsil ediyoruz diyor. Birileri biz Türkleri, Sünnileri, Alevileri... AK Parti bütün Türkiye'yi temsil ediyor. Bütün Türkiye'yi temsil eden parti kim? Doğu ile Batı'yı, Kuzey ile Güney'i, Anadolu ile Trakya'yı birleştiren kim? İşte aramızdaki fark" diye konuştu.

Partili gençler tarafından "Buraya, buraya Ahmet Hoca buraya" sloganlarıyla konuşması kesilen Davutoğlu, gençlere "Gençler sandığa gidecek misiniz? Oylarınızla bir kez daha tarih yazacak mısınız? diye sordu ve "Evet" yanıtını aldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Davutoğlu, "Kılıçdaoğlu diyor ki, bir kere de ben başbakan olayım. 4 yıl başbakan oyunu oynayayım. İzin verir misiz? Başbakan olmak isteyen 4 yıl ister mi? Der ki, 'Ben emanetinize sahip çıkacağım. Emanete sahip çıktıkça bu emaneti bana verin?' Ama 4 yıl istiyor. Neden? Çünkü hazineyi gelip boşaltacak. Aynı SGK gibi. İzin verir misiniz? Biz geldiğimizde hazine tam takırdı. Türkiye borçluydu. Türkiye IMF'den para istiyordu, dileniyordu. IMF memuru gelip Türkiye'yi idare ediyordu. Bir daha o günlere dönmek ister misiniz? O zaman bunlara 7 Haziran'da bir ders vermek lazım. Verecek miyiz?" şeklinde konuştu.AJANSLAR