Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "Esas mesele, terörle mücadelenin arızi bir durum olduğudur. İnşallah terör bitirilir bitirilmez bu süreçte ortaya çıkan ekonomik ve sosyal sorunların telafisi, rehabilitasyonu ve restorasyonu için gerekli adımlar hızlı bir şekilde yapılacaktır" dedi.

Kurtulmuş, Çankaya Köşkünde Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Gündemin öncelikli maddesinin terörle mücadelenin ekonomik ve sosyal boyutlarıyla ilgili eylem planı olduğunu belirten Kurtulmuş, kendisinin koordinatörlüğünde oluşan bakanlar arası koordinasyon kurulu marifetiyle üzerinde çalıştıkları, 303 maddeden oluşan eylem planını detaylı bir şekilde Bakanlar Kurulu üyeleriyle paylaştıklarını söyledi.

Bu çalışmanın bir taslak olduğunu, ilgili bakanların son görüşmelerini yapacaklarını ifade eden Kurtulmuş, gelecek günlerde ilgili bakanlarla yapılacak komisyon çalışması sonucu eylem planının taslak halden nihai hale geleceğini ve uygulamaya konulacağını anlattı.

"Burada esas mesele, terörle mücadelenin arızi bir durum olduğudur. İnşallah terör bitirilir bitirilmez bu süreçte ortaya çıkan ekonomik ve sosyal sorunların telafisi, rehabilitasyonu ve restorasyonu için gerekli adımlar hızlı bir şekilde yapılacaktır" diyen Kurtulmuş, eylem planına hakim olan, perspektifi belirleyen beş ana noktayı şöyle sıraladı:

"Birincisi, bu, üç adımlı bir süreçtir. Terörün bitirilmesi, ortaya çıkan ekonomik sosyal sorunların giderilmesi. Bütün bunlar yapılırken de milli birlik ve kardeşlik anlayışı içinde hareket edilmesi. İkincisi, bu süreç son derece yoğun kamu diplomasisinin yapılması gereken bir dönem. Maalesef terör örgütü zaman zaman son derece yanıltıcı, hatta terör örgütüne müzahir bazı sivil unsurlar da son derece yanıltıcı kamu diplomasisi örneklerini ortaya koyuyorlar. Biz, hükümet olarak iç ve dış kamuoyunu, uluslararası kamuoyunu bilgilendirecek, gerçekten doğru ve açık bir bilgilendirme sürecini yürütmek mecburiyetindeyiz.

Üçüncüsü, bu eylem planında, ortaya çıkacak idari bazı tedbirlerin mutlaka somut delillere dayandırılması şartını öngörüyoruz. Dördüncüsü ise bu süreçte esas amacımız sivil halkımızın uğramış olduğu maddi ve manevi zararların ortadan kaldırılması ve onların giderilmesi. Beşincisi ise bütün bu süreçte, birileri duygusal kopuşun olmasını isteyebilirler. Bizim amacımız ise milletin iktidarı olarak bir kısmının oy verdiği ama şu anda yüzde 100 tüm Türkiye'nin iktidarı olarak bizim yapmamız gereken ise kardeşliği ve bütünleşmeyi sağlayacak her türlü insani tedbirin uygulanması."

Kurtulmuş, bu sürecin hızlı ve dikkatli bir şekilde yürütülmesi zaruretini ifade etmeye gerek olmadığını dile getirdi.

Terörle mücadele parantezinin en kısa sürede kapatılmasını ümit ettiklerini dile getiren Kurtulmuş, bunun örneklerinin ortaya çıktığını, Silopi'de teröre karşı çok etkin bir mücadele verildiğini ve sonuç alındığını aktardı.

Gündüz saatlerinde halkın hayatına rahat bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Kurtulmuş, bazı aramaların yapılması için sokağa çıkma yasaklarının gece sürdüğünü kaydetti. Silopi'de terörle mücadele parantezinin kapandığını belirten Kurtulmuş, burada hızla telafi, restorasyon ve rehabilitasyon süreçlerini yapacaklarını dile getirdi.

Kurtulmuş, süreçte etkin bir koordinasyon içinde çalışan bütün güvenlik birimlerine teşekkür ederek, diğer ilçelerde de bu mücadelenin başarıyla sonuçlanmasını temenni etti.Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları şöyle: 

"SİLOPİ'DE REHABİLİTASYON SÜRECİNİ BAŞLATACAĞIZ"

Terörle mücadele parantezinin etkin bir sonuç alınarak kapatılmasını arzu ediyoruz. Silopi'de olumlu bir sonuç alınmıştır. Hızla Silopi'de bu parantez kapandığına göre rehabilitasyon sürecini başlatacağız.

Bu mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı ilan edilen bölgelerde öğrencilerimiz eğitim alamadı. MEB bu illerde yasak dolayısıyla eğitimine devam edemeyen öğrencilerimiz için bugünden başlayarak 5 Şubat'a kadar eğitime devam etmeleri için gereken düzenleme yapıldı. İnşallah öğrencilerimiz hiçbir eksik olmadan bu süreci tamamlayacaktır.

"CENEVRE'DE ILIMLI MUHALEFETİ GÖRMEK İSTERİZ"

Suriye Ulusal Koalisyonu'nun da içerisinde olacağı muhalefetin barış görüşmelerindeki pozisyonu önemlidir. Suriye muhalefeti rejim karşıtı güçlerden oluşmalı. 5 yıldır devam eden kirli savaş tarafların birbirine karıştığı bir durum var. DEAŞ rejime karşı gibi görünmekte ama fiilen rejimle birlikte hareket etmektedir. Rejimle işbirliği yapan grupların muhalefeti temsil eden gruplar içerisinde olmamalıdır.

Suriye'de çok taraf var. Rejime karşı gibi görünse de birbiriyle işbirliği içinde olan taraflar var. Bunların Suriye Ulusal Koalisyonu'nda yer almasını kimse kabul edemez. Bu barış Suriye'deki insanların rıza gösterebileceği bir barış olmalı.

Suriye Masası'nda sadece ılımlı muhalefeti görmek isteriz. PYD zaman zaman rejim ve DAEŞ ile işbirliği yapıyor. Cenevre'deki toplantı, umarız bir an önce yapılır ve Suriye'ye barış gelir. Barış masası toplansın ama bu barış şerefli olsun. 

"PKK'NIN KIRMIZI KİTAPTAN ÇIKARILDIĞI' YALANDIR"

PKK'nın kırmızı kitaptan çıkarıldığı yönündeki haberler yalandır, manipülasyondur. PKK iç güvenlik tehdidi olmaktan çıkarılmış değildir.

Çok kapsamlı bir terörle mücadele devam ediyor. Türkiye'de terörün bütün imkanlarıyla yok edilmesini sağlayacak sürecin sahibi milletin kendisidir. Bütün kesimlerin sürece sahil olması ve milletimizle yürütülmesi esastır.

AKADEMİSYENLERİN İMZALADIĞI BİLDİRİ

Taraflıdır, herkes görüşünü ifade edebilir herkes bir tarafta yer alabilir. Ama taraflı olduğu kadar bu bildiri yanıltıcı bir bildiridir. Kimsenin toplumu yanıltmaya hakkı yoktur.

Türkiye uluslararası ihtiyaçlar kapsamında Başika'da. Buradaki hassasiyetlerimiz her platformda dile getirilen hassasiyetlerimizdir."