Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa 15 yaşındaki Suriyeli Farac Giyari, hayali için Şanlıurfa'da çobanlık yapıyor
    1

    Suriye'deki iç savaşın yüreklerinde derin yaralar bıraktığı çocuklardan 15 yaşındaki Farac Giyari, köyüne düzenlenen saldırının ardından ailesini kaybetti. Giyari, yaşama Türkiye'de tutunmaya çalışıyor.

    2

    Ailesinin Halep'in El Gantara köyünde hayvancılıkla uğraştığını anlatan Farac Giyari, Suriye'deki iç savaş nedeniyle büyük acılar yaşadıklarını dile getirdi. Giyari, köylerine 6 ay önce gerçekleştirilen hava bombardımanında annesini, babasını ve 4 kardeşini kaybettiğini belirtti.

    3

    Yaralı kurtulduğu saldırıdan sonra köydeki sağ kalan yakınlarıyla Şanlıurfa'ya kaçtıklarını anlatan Giyari, burada çobanlık yaparak biraz olsun acılarını dindirmeye ve para biriktirerek anne babasının hac hayalini gerçekleştirmeye çalıştığını söyledi.

    4

    "KURTULDUĞUMA SEVİNEMEDİM"

    Bombardımandan önce mutlu bir yaşantıları olduğunu anlatan Giyari, savaşın yaşamında bıraktığı izleri şu sözlerle anlattı: "Suriye'deki savaş birçok aile gibi bizim aileyi de yok etti.

    5

    Halep gerçekten çok güzel bir şehirdi ama onu harabeye çevirdiler. Sonra köylere yöneldiler bizim köyde hiç bir savaşçı yoktu, herkes işine gücüne bakıyordu ama uçaklar orayı da bombaladı...

    6

    Evimiz, ahırlarımız yıkıldı. Tüm ailem şehit oldu. Bense yaralı kurtuldum ama buna sevinemedim.

    7

    Ailemi defnettikten sonra köydeki bazı akrabalarla Türkiye'ye geldik. Sonuçta hayat devam ediyordu. Önceden de yaptığım için iki aydır burada çobanlık yapıyorum. Hayvanlarla ilgilenirken insan acılarını unutuyor.

    8

    Şimdi benim amacım burada para biriktirip, çok istemelerine rağmen hacca gidemeyen anne ve babam için hacca gitmek. Önceden hep anlatırlardı gitme isteklerini ama savaştan önce de Suriye'de hacca gitmek kolay değildi. Belli bir yaşa gelmeniz gerekiyor. İnşallah bunu gerçekleştirebilirim."

    9

    "KOYUNLAR CAN YOLDAŞIM"

    Bir süre daha Şanlıurfa'da kalmayı ve koyunlarını gütmeyi düşündüğünü belirten Giyari, "Koyunlarla sohbet ediyorum, yaşadıklarımı anlatıyorum, belki beni anlamıyorlar ama bana huzur veriyor.