Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Hakkari'de menfez tıkanınca köy su altında kaldı

    Hakkari'ye 40 kilometre mesafede bulunan Gelinli köyünde yaşayan 7 nüfuslu Berk ailesinin evi, tıkanan menfezden dolayı sular altında kaldı.

    Bahar aylarının gelmesiyle başlayan yağışlar ve yüksek kesimlerde eriyen kar suları vadiden hızla inince önüne aldığı taş ve çakılları sürükleyerek karayolu üzerindeki menfezi tıkadı.

    Menfez tıkanınca kar suları bu sefer Gelinli köyünde ikamet eden Ayhan ve Sultan Berk çiftinin evinin çevresini sardı. Suların eve girdiğini fark eden aile hemen karayolları ekiplerini aradı.

    Haber verilmesiyle köye gelen ekipler, iş makineleriyle uzun bir uğraşının ardından suyun akışını değiştirerek tıkanan menfezde çalışma başlattı.

    Köy sakinlerinden Cahit Berk, her yıl böyle afetlerle karşılaştıklarını belirterek, menfezin sürekli tıkandığını ve menfez yerine köprü yapması için Hakkari Valiliği'ne ve karayollarına dilekçe verdiklerini söyledi. Berk, "Sular köyümüze girmiş. Çocuklar evden çıkamıyor. Evdeki tüm eşyalarımız ıslandı. Maddi zararımız var. Yetkililer bize bir çözüm bulsun. Buraya köprü yapsınlar veya bize konut yapsınlar. Her yıl böyle afetlerle karşı karşıya kalıyoruz" şeklinde konuştu.

    Evinin sular altında kaldığını belirten 5 çocuk annesi Sultan Berk ise, vadiden gelen suların evlerine girdiğini, eşyalarının ıslandığını ve eşinin işsiz olduğunu belirterek yetkililerden yardım istedi.

    Karayolları operatörü Ekrem Taş da, yağan yağmur ve eriyen kar sularının Gelinli köyündeki menfezi tıkadığını belirterek, tıkanan menfezi açmak için çalışma başlattıklarını söyledi.

    Çalışmaların ardından köydeki sular iş makineleriyle tahliye edildi.

    İHA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ