Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Yargı 'Himmet' operasyonunda 9 tutuklama talebi

    Nihat ULUDAĞ-Kurthan DEMİR/İSTANBUL

    İstanbul'da yürütülen FETÖ- PDY "Himmet operasyonunda" ortaya çıkarılan ve 7 ayrı banka şubesinde bulunan 16 ayrı hesaba, 17-25 Aralık sürecinden sonra para yatıran bin 854 kişi hakkında işlem başlatıldı.

    İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ve TMSF uzmanları yaptığı çalışmalarda, İstanbul'da 7 ayrı banka şubesinde açılan 16 ayrı hesapta 50 milyon TL'lik himmet parası toplandığı belirlendi.

    13 BİN 600 KİŞİ FETÖ-PDY TERÖR ÖRGÜTÜNE YARDIM YAPMIŞ

    İncelemelerde, FETÖ- PDY kapsamında açılan 16 ayrı hesaba "himmet" kapsamında para yatıran kişilerin sayısının 13 bin 600 kişi olduğu tespit edildi. Uzmanlar, 17-25 Aralık sürecinden önce para yatıranları soruşturma dışı bırakırken, o tarihten sonra para yatıranları mercek altına aldı.

    BİN 854 KİŞİ SORUŞTURMAYA DAHİL EDİLDİ

    17-25 Aralık sürecinden sonra örgüte bilinçli bir şekilde para yatıran bin 854 kişi incelemeye alındı. Bu kişilerin, "terör örgütüne finansal destek sağlamak" suçlamasıyla ifadelerinin alınacağı öğrenildi.

    BANK ASYA'YA 2 MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ

    Himmet soruşturması kapsamında gözaltına alınan 44 Bank Asya çalışanının soruşturulması için 2 müfettiş görevlendirildi. Gözaltına alınan Bank Asya çalışanları, 16 ayrı hesapta toplanan 50 milyon TL'lik himmet parasını, örgüt kuryelerine izinsiz ve yetkisiz bir şekilde vermekle suçlanıyor.

    44 BANKACI ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

    Mali Şube Müdürlüğü ekiplerince himmet operasyonunda gözaltına alınan 107 şüpheli arasında bulunan 44 Bank Asya çalışanı emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

    9 TUTUKLAMA TALEBİ

    İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, terör örgütü FETÖ/PDY'ye "himmet" adı altında finansal destek sağlandığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 44 kişiden 9'u, tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedildi

    Gözaltındaki 108 kişiden 44'ü, sabah saatlerinde Anadolu Adliyesi'ne sevk edildi. Örgütlü Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu'nda görevli 5 savcı tarafından sorgulanan şüphelilerden 9'u tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Savcı 18 kişiyi serbest bırakırken, 17 kişi hakkında ise adli kontrol talep etti.

    4 KİŞİ TUTUKLANDI

    "FETÖ/PDY'ye finansal destek sağladıkları" gerekçesiyle gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen 9 zanlıdan 4'ü tutuklandı, 5'i de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ