Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem İnanç Cuma Namazı saat kaçta? Cuma Namazı nasıl kılınır?

    Cuma, müminlerin bayramıdır. Cuma namazı, Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminden günümüze kadar kılına gelmiş, öğle vakti cemaatle kılınması farz olan namazdır. Peki Cuma namazı saat kaçta? İşte il il 22 Nisan Cuma namaz vakitleri...

    CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

    22 Nisan Cuma günü, İstanbul'da Cuma namazı öğle vakti saat 13.10'da okunacak. Diğer illerin Cuma namaz vakitlerini öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

    İL İL CUMA NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN

    CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

    Cuma namazı, farz namazlardan olup, (Cuma şartlarını kendilerinde toplayan kimseler için iki rekat Cuma namazı Farz-ı ayın'dır.) Cuma günü öğle namazı vaktinde kılınır. Cumanın farzı iki rekattır. Cuma namazının özelliklerinden birisi de namazdan önce hutbe okunmasıdır.

    Cuma namazı aşağıdaki şekilde kılınır:

    Cuma namazında 16 rekat namaz kılınır.

    4 rekat ilk sünnet,

    2 rekat farz,

    4 rekat cuma sünneti,

    4 rekat Zuhri ahir (son öğle namazı),

    2 rekat vaktin son sünneti.

    - Öğle vaktinde ezan okunduktan sonra cuma namazının sünnetine niyet edilerek, 4 rekat öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır.

    - İlk sünnet kılındıktan ve imam minbere çıkıp oturduktan sonra, müezzin cami içinde ikinci ezanı okur. İkinci ezandan sonra imam ve cemaat, içinden ezan duasını okurlar. İmam hutbeyi okumaya başlayınca, cemaatın namaz kılması ve konuşması caiz değildir.

    - İmam, cemaate cuma namazı farzı niyeti ile 2 rekat namaz kıldırır. Cuma namazının farzı diğer iki rekatlı farzlar gibi kılınır.

    - Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, dört rekatlık son sünneti kılınır. 4 rekat öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır.

    - Farzdan sonra, "Vaktine yetişip kılmadığım son öğle namazının farzını kılmaya" diye niyet ederek, öğle namazının farzı gibi zuhr-i ahir namazı kılınır. Öğle namazının farzı gibi aynen namaz kılınır. Sadece niyet farklıdır.

    - Son olarak, öğle vaktinin sünneti niyetiyle, 2 rekat sünnet namazı kılınır.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ