Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa 'Cesetsiz cinayet' davasında yerel mahkeme kararında direndi

    İzmir Barosu'na kayıtlı olan ve Torbalı'da avukatlık yapan Mümtaz Baytekin, 6 Kasım 2010 tarihinden sonra ortadan kaybolunca polis soruşturma başlattı. Kayıp avukatın telefonunun son olarak Uşak'tan sinyal verdiğini tespit eden polis, avukatın yanında sekreter olarak çalışan, evlendikten sonra Uşak'a yerleşen 23 yaşındaki C.Y. ile eşi E.Y.'yi gözaltına aldı. Yapılan sorgulamanın ardından evlenmesine rağmen avukat ile gönül ilişkisi devam eden C.Y. ile nikahlı eşi E.Y. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Soruşturma kapsamında delilleri gizlemekle suçlanan D.A. da tutuklanmış, bir süre sonra tahliye edilmişti.

    YEREL MAHKEME CEZA VERMİŞTİ

    İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan son duruşmada sanık E.Y., "Dava aşamasından itibaren her şeyi anlattım. Ben bu suçu işlemedim. İşlemediğim bir suçtan dolayı uzun süredir tutukluyum. Çok mağdurum. Ortada olmayan ve nüfus kayıtlarında hala yaşayan birini nasıl öldürmüş olabilirim. Suçsuzum ve beraatimi istiyorum" dedi. Tutuklu sanık E.Y. de eşinin ifadesine katılarak suçsuz olduğunu söyleyerek beraatini talep etti. Mahkemeye heyeti, C.Y.'ye müebbet, eşi E.Y.'ye 18 yıl, tutuksuz sanık D.A.'ya 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

    YEREL MAHKEME YARGITAY'IN BOZMA KARARINA DİRENDİ

    İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve kamuoyunda "cesetsiz cinayet davası" olarak bilinen davada mahkumiyet kararının ardından tutuklu sanık avukatları, kayıp olan ve bulunamayan şahıs ile ilgili hiçbir delil olmadan müvekkillerinin tutuklandığını ve mağdur edildiğini belirterek kararın bozulmasını talep etti.

    Yargıtay Ceza Dairesi yaptığı incelemede, kayıp şahsın aranması gerektiğini belirterek dosyayı bozdu. Yargıtay'ın bozma kararından sonra dosyayı bir kez daha ele alan mahkemeye heyeti yarım saat süren değerlendirmeden sonra tutuklu sanıklara aynı cezayı verdi. Mahkeme heyeti, Yargıtay'ın bozma kararına rağmen verdikleri kararda direnmiş oldu. Tutuklu sanık vekilleri, mahkemenin verdiği karara bir kez daha itiraz edeceklerini söylediler.

    IHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ