Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Çavuşoğlu: Türkiye-BAE ilişkileri açısından dönüm noktası

    BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayed al Nahyan'ın davetine icabetle Başkent Abu Dabi'ye gelen Çavuşoğlu, ülkeden ayrılmadan önce temaslarıyla ilgili gazetecilere değerlendirmelerde bulundu ve soruları cevapladı.

    Ziyaretin Türkiye-BAE ilişkileri açısından "adeta dönüm noktası" olduğunu ve "yeni bir sayfa açtıklarını" dile getiren Çavuşoğlu, "Bundan sonraki süreçte ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için mutabık kaldık. Son derece samimi bir ortamda tüm konuları konuştuk." ifadesini kullandı.

    Son derece samimi bir ortamda ikili ilişkileri ve bölgesel konuları konuştuklarını aktaran Çavuşoğlu, "Bundan sonraki süreçte iki ülke arasındaki ilişkilerin, özellikle Suudi Arabistan'la beraber bölgenin istikrarı ve güvenliği için ne kadar önemli olduğunu karşılıklı vurguladık." ifadesini kullandı.

    Abu Dabi Veliaht Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri Başkomutan Yardımcısı Şeyh Muhammed Bin Zayed al Nahyan tarafından divanda kabul edildiklerini belirten Çavuşoğlu, görüşmeye Dubai Emiri, Devlet Başkanı Yardımcısı ve Başbakan Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum'un da katıldığını aktardı.

    BAE ANKARA BÜYÜKELÇİSİ 7 MAYIS'TA GÖREVE BAŞLAYACAK

    Ziyaretin her bakımdan son derece yararlı olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, BAE'nin Ankara Büyükelçisinin "7 Mayıs'ta göreve başlayacağını" aktardı.

    Körfez Birliği'nin 5'inci toplantısının büyük olasılıkla Suudi Arabistan'ın dönem başkanlığında Riyad'da yapılacağını kaydeden Çavuşoğlu, görüşmede bu konuyu da değerlendirdiklerini belirtti. "Bu bölgenin istikrar ve güvenliğini kendi güvenliğimiz gibi görüyoruz" diyen Çavuşoğlu, Körfez Birliği ile olan mekanizma çerçevesinde bölgesel işbirliğini daha da güçlendireceklerini söyledi.

    Türkiye ile BAE arasındaki diplomatik ilişkiler, Abu Dabi yönetiminin Mısır'daki askeri darbenin ardından göreve gelen yönetimi desteklemesi üzerine gerilmişti. BAE, Türkiye'nin Mısır politikasına tepki olarak Ankara Büyükelçisini geri çağırmıştı. BAE, Suudi Arabistan'la birlikte Mısır'daki darbe yönetimine en çok mali destek veren ülke durumundaydı.

    Türkiye, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin darbeyle devrilmesine, yüzlerce göstericinin öldürülmesine ve Müslüman Kardeşler'in 'terör örgütü' ilan edilerek üyelerinin hapsedilmesine tepki göstermişti.

    3 MİLYAR AVROLUK AB DESTEĞİ

    Bakan Çavuşoğlu, Suriyeli sığınmacılar için kullanılmak üzere Avrupa Birliği'nden (AB) gelecek 3 milyar avroluk desteğin gecikmesiyle ilgili bir soru üzerine, sorunun çözümü için AB'nin daha pragmatik çözümler üretmesi gerektiğini dile getirdi.

    AB'nin bir taraftan projelere destek verirken diğer taraftan günlük ihtiyaçları karşılayacak bütçe sağlaması gerektiğini ilettiklerini belirten Çavuşoğlu, hangi alanda ne kadar para aktarılacağıyla ilgili bazı anlaşmalar sağlandığını ancak paranın aktarımının henüz gerçekleşmediğini söyledi. "Ama bu hızla gidersek, 3 milyar + 3 milyar avro harcanamaz." diyen Çavuşoğlu, AB'nin bir an önce adım atması gerektiğini vurguladı.

    Bakan Çavuşoğlu, 3 milyar avroluk desteğin daha uygun şartlarda Türkiye'ye getirilmesi için AFAD ve Kızılay'ın AB nezdinden akredite edilmesi süreciyle ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:

    "Önce Belçika'da bir şube açılması gerekiyordu. Belçika, 'hayır' dedi. Herhalde, yabancı terörist savaşçılar konusunda gerçekleri söylediğimiz için mahcup oldular ki PKK'nın kamp açması konusunda. Gerçekten anlamsız ama o iş çözülüyor. Akredite etmelilerdir çünkü bugün Kızılayımız ve AFADımız insani yardım konusunda en saygın kuruluşlardır. Dolayısıyla AB ile akredite olması aslında AB'nin imajına katkı sağlar."

    ÇAVUŞOĞLU'NUN ABU DABİ TEMASLARI

    Resmi ziyaret kapsamında Abu Dabi'ye gelen Çavuşoğlu'nun temasları mevkidaşı Şeyh Abdullah Bin Zayed al Nahyan'la yaptıkları ikili ve heyetler arası görüşmeyle başladı.

    Dışişleri Bakanlığı'nda basın kapalı olarak gerçekleşen görüşmelerin ardından Abdullah Bin Zayed al Nahyan'ın Çavuşoğu'nun onuruna verdiği yemeğe geçildi.

    İki bakan, Dışişleri Bakanlığından yemeğin yenileceği restorana ev sahibi Bakan Abdullah Bin Zayed al Nahyan'ın kullandığı araçla gitti. Bu hareketin, Arap Emirlikleri kültüründe yakınlık, samimiyet ve verilen değerin bir ifadesi olduğu öğrenildi. Yemeğin ardından birlikte Çavuşoğlu'nun kaldığı otele dönen iki bakan, otelin girişinde arabadan inmeden önce yaklaşık 20 dakika kadar daha baş başa sohbet etti.

    Bakan Çavuşoğlu, daha sonra Abu Dabi Veliaht Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri Başkomutan Yardımcısı Şeyh Muhammed Bin Zayed al Nahyan tarafından divanda kabul edildi. Görüşmeye, Dubai Emiri, Devlet Başkanı Yardımcısı ve Başbakan Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum da katıldı.

    Kabulün ardından Şeyh Zayed Camisini ziyaret eden Bakan Çavuşoğlu, daha sonra Bakü'ye gitmek üzere Abu Dabi'den ayrıldı.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ