Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Yargı SON DAKİKA! Can Dündar'a silahlı saldırı girişiminde gözaltı sayısı 5'e yükseldi

    Mustafa ŞEKEROĞLU / İSTANBUL

    MİT TIR'larının aranması davasında "devletin gizli belgeleri açıklamak" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası alan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a yönelik silahlı saldırıyla ilgili gözaltı sayısı 5'e yükseldi. İki kişiyi daha gözaltına alan polis, olayın kilit isimlerinden olduğu belirtilen bir kişiyi tespit etti. Polis, firarda olduğunu belirlediği kilit ismi arıyor.

    Can Dündar'a yönelik silahlı saldırı ile 2 kişi daha gözaltına alındı. Olayla ilgili gözaltına alınanların sayısı 5'e yükseldi. Asayiş Şube Müdürlüğü'nde sürdürülen soruşturmada, İstihbarat ve Terör Şube Müdürlüğü birimleri de çalışmada yer alıyor. Silahlı saldırıyı gerçekleştiren Murat Ş.'nin banka hesapları da incelemeye alındı. İlk sorgusunda "Uyuz olduğum için yaptım" diyen Murat Ş., devam eden sorgularda da "Can Dündar, İngiliz casusu... Amacım dikkat çekmekti. O hedefime ulaştım" dediği belirtildi.

    KİLİT İSİM

    Polis, yaptığı çalışmalarda olayla ilgili bir kişinin daha ismine ulaştı. Gizlilik içinde yürütülen soruşturma da ismi belirlenen bu kişinin olayın kilit isimlerinden biri olduğu iddia ediliyor. Gözaltına alınan diğer kişilerle de bağlantısı olduğu belirlenen bu ismin olaydan sonra kayıplara karıştığı belirlendi. Polis, olayla ilgili önemli bir isim olan bu kişinin peşine düştü.

    Saldırı sonrası gözaltına alınan Murat Ş., karakolda polise verdiği ilk bilgide, halen cezaevinde olan yer altı dünyasının önemli isimlerinden birini tanıdığını iddia ettiği öğrenildi. Polis bu iddiayı da mercek altına aldı.

    Ek gözetim süresi alınan 5 kişinin bugün (salı) adliyeye çıkartılmaları bekleniyor.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ