Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Antalya'nın Serik ilçesinde eşinden boşandıktan sonra kızı Semanur'un velayetini üzerine alan Mehmet Emin Çiçek, kanepeden düşerek yaralandığını iddia ettiği 2 yaşındaki kızını Serik Devlet Hastanesine götürdü.

Kontrollerde küçük kızın vücudunda morluk ve darp izlerinin bulunduğunun tespit edilmesi üzerine baba Çiçek gözaltına alındı. Küçük Semanur, tedavi gördüğü Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşamını yitirdi.

Baba Çiçek ile Semanur'un üvey annesi Sara Samancı Çiçek hakkında kamu davası açıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da davaya müdahil oldu.

Baba, kızını dövmediğini ve düşme sonucu yaralandığını iddia etti. Üvey anne ise olayın yaşandığı günden bir gün önce 2 yaşındaki çocuğu, babasının 2 kez dövdüğünü ileri sürdü.

Manavgat 2. Ağır Ceza Mahkemesi, baba Çiçek hakkında, "nitelikli kasten öldürme" suçundan verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını, eylemin olası kasıtla işlendiği gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesi uyarınca müebbet hapis cezasına indirdi.

Semanur'un üvey annesi Çiçek ise "ihmal suretiyle kasten öldürme" suçundan beraat etti.

BABA YÖNÜNDEN YEREL MAHKEME KARARI BOZDU

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya, Yargıtay 1. Ceza Dairesinin gündemine geldi. Daire, yerel mahkemenin kararını sanık baba yönünden bozdu, üvey anne yönünde ise onadı.

Dairenin kararında, sanık Mehmet Emin Çiçek'in suç tarihi itibarıyla henüz 2 yaşını doldurmayan öz kızı Semanur'u yaramazlık yaptığı gerekçesiyle vurmak, ısırmak ve yere atmak suretiyle dövdüğü, aldığı darbelerin etkisiyle vücudunun birçok yerinde ekimoz alanları oluşan çocuğun kaburga kırıkları, beyin kanamasıyla beyin doku harabiyeti, künt batın ve göğüs travmaları nedeniyle de iç organ yaralanmalarına bağlı hayatını kaybettiğinin anlaşıldığı belirtildi.

Çocuğun yaşı ve fiziki yapısı, darbelerin şiddeti, yaraların niteliği ve otopsi raporuna göre sanığın açığa çıkan kastının doğrudan kastla nitelikli öldürme suçuna yönelik olduğu vurgulanan kararda, bu gözetilmeden yanılgılı değerlendirme sonucu olası kast indiriminin uygulanması suretiyle eksik ceza tayini yapılmasının bozmayı gerektirdiği kaydedildi.

AA