Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin dünkü TBMM Grup Toplantısı'nda, kendisine hakaret ettikleri gerekçesiyle, bir grup CHP'li hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın'ın Ankara Asliye Hukuk Mahkemesine verdiği dava dilekçesinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, partisinin dünkü TBMM Grup Toplantısı'ndaki konuşması sırasında, bir grup CHP'linin alkışlar eşliğinde slogan atarak, Erdoğan'a hakaret ettikleri belirtildi.

"Şikayet konusu sloganın, TBMM çatısı altında daha önce emsali görülmemiş düzeyde seviyesiz ve argo bir slogan" olduğu vurgulanarak, dilekçede şu ifadelere yer verildi:

"Bununla birlikte esas talihsizlik başta Anamuhalefet Partisi lideri olmak üzere hiçbir parti yetkilisinin bu düzeysiz ve seviyesiz slogana müdahale etmemiş olması ve hatta zımnen onaylamış olmasıdır. Esasında Anamuhalefet Partisi lideri, Sayın Cumhurbaşkanımıza hakareti alışkanlık haline getirmiş olduğundan grup toplantısında partililerin attığı sloganı, bu marazi halin bir devamı olarak değerlendirmek mümkündür."

Konuşma görüntülerinden tespit edilecek şüphelilerin attığı sloganın, TCK'nın 299. maddesinde düzenlenen Cumhurbaşkanı'na hakaret suçunun unsurlarını ihtiva ettiği kaydedilerek, bu suçu işleyen kişinin bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırıldığı, suçun alenen işlenmesi halinde ise verilecek cezanın altıda biri oranında artırıldığı anımsatıldı.

Dilekçede, "Şüphelilerin attığı sloganın düşünce ve ifade hürriyeti çerçevesinde değerlendirilmesinin mümkün olmadığı, şüphelilerin, şikayet konusu sloganının küfür içeren, onur, şeref ve saygınlığı zedeleyici söz ve beyanlar mahiyeti taşıdığı ve hukuken himaye edilemeyeceği" vurgulandı.

Dilekçede, tespit edilecek şüpheliler hakkında atılı suçtan soruşturma yapılarak, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan kamu davası açılması talep edildi.

AK PARTİ GRUBU DA ŞİKAYETÇİ OLDU

AK Parti Grup Yönetimi, CHP Grup toplantısında atılan küfürlü sloganlar, hakaretler ile bunları durdurmak, susturmak için hiçbir şey yapmayan sorumlular hakkında hukuki girişimleri başlattı.

AK Parti Grup Başkanvekilleri Naci Bostancı, İlknur İnceöz, Bülent Turan ve Coşkun Çakır'ın ortaklaşa yaptıkları basın açıklamasında, dün TBMM çatısı altında gerçekleştirilen CHP Grup Toplantısında; siyasetin adabı, ahlakı, nezaketiyle hiçbir şekilde bağdaşmayacak olaylar yaşandığı vurgulandı.

Tribüne özellikle yerleştirildiği anlaşılan bazı grupların; tekrarlamaktan utanç duyulacak kimi sözleri, AK Parti'ye gönül veren milyonlara ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik olarak, bir grup coşkusu içinde söyleyebildiği ifade edilen açıklamada, bu sırada, kürsüde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçardoğlu'nun tüm bu yaşanan rezalete sadece seyirci olarak kaldığı, üstelik sanki hiçbir şey olmamış gibi konuşmasına devam ettiği kaydedildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

"Bu açık küfürler karşısında itiraz etmek, en azından utanç duymak için, bırakın herhangi bir siyasi partinin üyesi olmayı sadece insan olmak dahi kafidir. Siyasi partiler birbirlerinin hasmı değil, memlekete hizmet yolunda farklı programlarını milletle paylaşarak ondan yetki alma rekabeti içinde olan kurumlardır. Bu rekabetin nezaketini korumak, asıl amaç olan millete ve ülkeye hizmet ilkesini her vakit hatırlamak, sonuçta aynı çatı altında aynı ülkenin insanları olarak yaşadığımızı unutmamak gerekir.

Sayın CHP Genel Başkanının büyük umutlarla getirildiği genel başkanlık koltuğunu dolduramaması, partisini bir adım öne götürememesi, artık demirbaş bir statü haline geldiği anlaşılan ana muhalefet konumunu aşamaması dolayısıyla bir öfke içinde olduğunu anlayabiliyoruz. Bu şartlar altında millete, onun oy verme davranışına, emaneti verdiği kişi ve kurumlara karşı hakaret edilmesinin ya da ancak futbol vandallarında görülebilecek yakası açılmadık küfürlerin koro halinde söylenmesine rıza gösterilmesinin kimseye faydası yoktur."

Açıklamada, nezaketin bittiği, ahlak sınırlarının aşıldığı yerde hukukun devreye girmesinin ve sadece başvuranlar adına değil toplumun ortak vicdanı adına da gerekenin yapılmasının olağan olduğu ifade edilerek, "AK Parti grup yönetimi olarak, CHP grup toplantısında atılan küfürlü sloganlar, hakaretler ve bunları durdurmak, susturmak için hiçbir şey yapmayan sorumlular hakkında hukuki girişimleri başlattığımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz." ifadesi kullanıldı.

AA