Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güvenlik Diyarbakır'da terör operasyonu: DBP İlçe Eş Başkanı dahil 12 gözaltı

    Diyarbakır'da terör örgütüne katıldıkları, örgütün sözde mahkemelerine başvurdukları ve örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla, aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Bismil İlçe Eş Başkanı ve belediye meclis üyelerinin de bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı.

    Valilikten yapılan açıklamada, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile terör örgütü ve işbirlikçilerine yönelik çalışma yapıldığı bildirildi.

    22 şüpheli hakkında başlatılan soruşturma kapsamında operasyon Bismil, Sur, Yenişehir ve Bağlar ilçelerinde adresleri tespit edilen 20 şüpheli hakkında 17 farklı adrese eş zamanlı operasyon yapıldığı ifade edilen açıklamada, aralarında DBP Bismil İlçe Eş Başkanı ve belediye meclis üyelerinin de bulunduğu 12 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu.

    Yapılan çalışmalarda, "Biyografik bilgi formu" adı altındaki çizelgelerin ele geçirildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

    "Ele geçirilen dokümanlarda şüphelilerin aralarındaki hukuki anlaşmazlıkları gidermek amacıyla terör örgütünün sözde mahkemelerine başvurmuştur. Lice/Yolçatı bölgesinde terör örgütü mensuplarına ait mezarlıkta bulunan ziyaretçi defterine ölen örgüt mensuplarının "kahraman, şehit" gibi ifadelerle anmışlardır. Bu nedenle şüphelilerin örgüte bağlılıklarını ifade ettikleri, bu suretle terör örgütü üyeliğini içselleştirdikleri ve örgüt propagandası yaptıkları tespit edilmiştir."

    Açıklamada, yapılan aramalarda av tüfeği, çok sayıda örgütsel doküman ve sözde terör örgütünü simgeleyen bez parçası ele geçirildiği aktarıldı.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ