Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "ANA" ile saat 23.30'da İzmir'e geldi.

Erdoğan'ı, Adnan Menderes Havalimanı'nda, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile öteki ilgililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan da İzmir'e geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İzmir'de halka hitap etti. Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Yarın İzmir'de Efes tatbikatında bir arada olacağız. Ve bu tatbikat hamdolsun bugüne kadar olan tatbikatlardan çok daha güçlü olacak. Bildiğiniz gibi dün İstanbul'da fethin 563. yıl dönümünü yine çok farklı kutladık. Devlet, millet buluştu. Bir gün önce Diyarbakır'daydık, orada da yine öyle oldu. Onun bir gün öncesinde Kırşehir'de Ahilik Haftası'nı kutladık, orada da öyleydi. 

"TERÖR ÖRGÜTÜNÜN BU SON ÇIRPINIŞLARI"

Sevgili İzmir, şunu unutmayın: Bölücü terör örgütünün bu son çırpınışlarıdır. Unutmayın, bunların uzantılarının da son çırpınışları olacaktır. İnşallah bu millet, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, hükümetiyle birlikte kesinlikle siyasetin dilini anlamayanlara, siyasetin dilinden dersini Parlamento'da 376 ile verdi. Önce kaçanlar, sonra onlar da 376'nın içinde yerini aldı. Çünkü biliyorlardı ki bu iş millete gidiyor. Eğer millete giderse, bunun faturası daha ağır olacak diye bunu görüyorlardı. Zira 'egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir' bunu bilmeleri gerekiyordu.

Rahmetli Menderes ne dedi, son söz milletin. Biz ne dedik, son karar da milletin. Siz böyle diyorsanız böyledir. 

Bizim geçmişimizde kan yok, sizin geçmişinizde kan var. Siz rahmetli Menderes'i ipe gönderenlerin ta kendisisiniz. Onun yanındaki iki arkadaşını ipe gönderenlerin ta kendisisiniz. İnanıyorum ki bu İzmir bu ifadelerin hesabını en kısa zamanda soracaktır. Niye parlamento değil de kan? Hani demokrattınız? Nerede demokrasi? Nereden çıktı bu kan? Bizim tek derdimiz var: Sandık. 

"13 SENEDİR BİZ NE YAPTIK?"

Hep şunu söyledik: Halep oradaysa, arşın işte burada. Yaklaşık 4 saattir buradasınız. Biliyorum ki sizlerin heyecanı zaten bizleri bu yolda hiçbir zaman yormadı. Sizin heyecanınız bize dağladı deldirdi. Bizler Ferhat olduk, sizler Şirin. 79 senede, cumhuriyet tarihinde 6100 kilometre bölünmüş yol; 13 senede biz ne yaptık 18 bin kilometre bölünmüş yol. Farkımız bu. 

"SİZE BİR MÜJDE VERİYORUZ"

Şimdi size bir müjde veriyoruz: İnşallah bayramın hemen öncesinde Osmangazi Köprüsü'nü açıyoruz. Orhangazi ile bütünleştiriyoruz. İzmir-İstanbul 8 buçuk saatti, şimdi 3 saat. Kaza riski azalıyor. Ve öyle bir yolculuk yapacaksınız ki, yollar maşallah pırıl pırıl. Sağı solu ya yeşil orman ya deniz. Yeri gelecek haydi şurada bir piknik yapalım diyeceksiniz. Modern Türkiye'nin temel taşları bunlar. Yol medeniyettir. Medeni olmanın bunlar işaret fişekleri. 

"BİZİM İCRAATLARIMIZIN ULAŞTIĞI YERLERE BUNLARIN HAYYALERİ BİLE ULAŞAMAZ"

26 Ağustos'ta bir başka adım daha atıyoruz: Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü de inşallah açıyoruz. Yıl sonuna kadar Boğaz köprüsünün altından Avrasya tünelinin de açılışını yapıyoruz. Fatih Sultan Mehmet karadan yürüttü, biz de denizin altından yürütüyoruz. Marmaray'ı açtık, 3 yıl oldu. O günden bugüne Marmaray'dan 130 milyon kişi geçti. Bizim icraatlarımızın ulaştığı yere bunların hayalleri bile ulaşamaz. 

Bir, Kanal İstanbul. Karadeniz'i Marmara'ya bağlıyoruz. Sayın Başbakan'dan bir şey daha istiyorum, o zaman bana verdiği sözü vardı, neydi? Çanakkale Köprüsü'nü yapacağız. Bu millet yapar mı, bitti. Niye batı Türkiye'yi bu kadar kıskanıyor? Neden? Bu bölücü terör örgütünü neden bizim ülkemize musallat ediyorlar? Silah veriyorlar, para veriyorlar, ve bunları desteklerken bize de dürüst davranmıyorlar. 

"BU MÜCADELEYİ SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ"

PKK'nın güdümündeki siyasetçiler kaçmaya başladılar, kaçacaklar. Başka çareleri yok. Biz diyoruz ki, ey terör örgütü ya silahları teslim edip betonu dökeceksin üstüne, ya da bu ülkeyi terk edip gideceksin. Bu operasyonlar ülkemize huzur gelmedikten sonra durmayacak. Askerimizle, polisimizle, köy korucumuzla bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Tek millet dedik biz, 79 milyon tek millet. Tek bayrak, rengi şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehidimizin ta kendisi. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Tek devlet, bizim tek devletimiz var: Türkiye Cumhuriyeti devleti. 

Çıkmış bir paralel devlet. Garip bir şey. Başındaki Pensilvanya'da. Bunun lisansını verenler kim? İşte, oyunu anlıyor musunuz? Tuzağı anlıyor musunuz? Üst aklın kimler olduğunu anlıyor musunuz? Onlara oturma izni verenler, kendilerine söylememize rağmen onları koruma altına alanlar üst aklın ta kendisidir. 

Şimdi MGK olarak kararımızı verdik, legal görünüm altındaki illegal örgütlerin adı FETÖ olarak kayda girdi. Ve Bakanlar Kurulumuz da kararını verdi ve onay için bize geldi. Biz de onadık. 

Bu milleti parçaladılar, bu milleti parçalayanlara fırsat vermeyeceğiz. İşte kimi kaçıyor, kimi cezaevlerinde yargılanıyor. 

Hep birlikte Türkiye olacağız.