Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, merkez Osmangazi İlçesi'ndeki Bursa Ticaret Merkezi'nin bahçesinde çiftçilere iftar verdi. İftarda konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, dünyada yaşanan terör olaylarına değindi. Dünyada ve bölgemizde terör sebebiyle kan ve gözyaşı olduğunu söyleyen Bakan Çelik, "Dünyada ve bölgemizde aç var. Komşusu açken tok yatan var. 34 ülkede yaşayan milyonlarca insan gıdaya ulaşmakta zorluk yaşıyor. Dünyada 80 ülkede suya ulaşma da sıkıntı var. Oysa bize 21. yüzyılın bilgi çağı olacağını söylediler. 21. yüzyıl bir terör ve şiddet çağı olarak karşımıza çıktı" ifadelerini kullandı.

'YANI BAŞIMIZDA YENİ BİR DÜNYA SAVAŞI VAR'

Suriye'de yaşanan savaşa da değinen Bakan Çelik, yanı başımızda yeni bir dünya savaşı yaşandığını söyledi. Akdeniz'in akan kanlarla aldeniz haline geldiğini belirten Bakan Çelik, "İslam alemi kendisini çek etmelidir. Kendisine dönüp bakmalıdır. Dinimizin adı İslam, barış dini. Ama coğrafyamızda yaşananlara baktığınızda barış ile terörü aynı yerde tutmak mümkün değil. Müslümanım diyen herkes, yaşanan bu olaylardan ibret almalıdır. Çare öze dönüştür" şeklinde konuştu.

'YA MİLLETİN, YA KANDİLİN YOLUNA GİRECEKLER'

Ülkemizde yaşanan terör olaylarının milleti üzdüğünü hatırlatan Bakan Çelik, terörle mücadelenin kökü sökülüp atılıncaya kadar devam edeceğini söyledi. Bakan Çelik konuşmasına şöyle devam etti:

"Ya milletin yoluna girecekler, ya da Kandil'in yoluna girecekler. Gündüz külahlı, gece silahlı kişilere artık kimseye müsamaha göstermeyecek. Bin yıldır bu topraklarda kardeşlik var. Bu topraklarda kardeşlik barınacak, kalleşlik barınmayacak. Doğmamış çocuğun annesini, babasını öldüren bu örgüte karşı ne verecek bir avuç toprağımız var, ne bir avuç yaprağımız var"

'BATI SIRTINI DÖNDÜ'

Batı dünyasının terör konusunda ilkeli durmadığını hatırlatan Bakan Çelik, Batı'nın mültecilere sırtlarını döndüğünü belirtti. İngiltere'de Avrupa Birliği'yle ilgili yapılan referanduma da değinen Bakan Çelik, "Batı ,battı gitti. İngilizler bir kararda aldılar zaten ve bu kararın ne anlama geldiğini herkes iyi düşünmüştür. Başkalarına huzurlu gelecek vaat edenlerin, kendi ülkelerinde ne hale geldiklerini görüyoruz. İngiltere'deki olayın son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Utanmadan sıkılmadan soykırım iddiası ile bu aziz millete çamur atmaya çalışanların, kendilerini aynaya bakmaya davet ediyorum. Aynaya baktıkları zaman Ortaçağ'ı görecekler. Onların Ortaçağ'da yaptıkları Türk milletinin geçmişinde yok. İnsanları sabun yapan ve gaz odalarında zehirleyen anlayışlar, bizim milletin tarihinde yok. Önce kendi geçmişlerine baksınlar. Bizim ecdadımız tarihe şeref vermiştir. Biz milletlerin dili ve diniyle uğraşsaydık, Balkanlar'da bugün İslam'dan başka hiçbir din olmazdı" dedi.

'DÜNYA EKONOMİSİ TELEFONSUZ TELEVİZYONSUZ OLABİLİR AMA BUĞDAYSIZ OLMAZ'

Tarımın ekonomideki önemini hatırlatan Bakan Çelik, dünya ekonomisinin telefonsuz, televizyonsuz olabileceğini, ama buğdaysız olamayacağını söyledi. Tarımın öneminin net bir şekilde ortaya çıktığını aktaran Bakan Çelik, "Avrupa Birliği ülkeleri bütçelerinin yüzde 40'ını tarıma ayırıyor. Bizde bütçemizin 1.6 milyar lirasını tarıma ayırıyoruz. Ama buradaki çiftçi kadrosunu görünce, çiftçilerin daha fazlasını hak ettiğini düşünüyorum. Şu anda gelişmiş ülkeler, kendi topraklarının dışında başka ülkelerden toprak kiralıyorlar. Amerika, Çin gibi ülkeler Hindistan, Ortadoğu, Afrika gibi ülkelerde 200 milyon hektar araziyi kiraladılar. Tarımın gelecekte ne kadar önemli olacağını, su, enerji ve gıdanın ne kadar önemli olacağını bildikleri için arazi kiralamaya gittiler" şeklinde konuştu.

'EKİLMEYEN BİR METREKARE ARAZİ KALMAYACAK'

Önümüzdeki günlerde yeni bir yasa üzerinde çalışacaklarını söyleyen Bakan Çelik, "Şimdi kanun getiriyoruz. Türkiye'de ekilmeyen bir metrekare arazi kalmayacak. Türkiye'de her yer ekilecek. İnsanlarımıza sağlıklı gıdalar, besinler sunacağız. Şu anda 24 milyon hektar arazimiz var. Amacımız bunu küçültmek değil, büyütmek. Tarıma elverişli arazileri, daha da verimli hale getireceğiz. Ovalara beton değil, fidan dikeceğiz" dedi.

184 OVA SİT ALANI OLACAK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yeni bir çalışmayla Türkiye genelindeki 184 ovayı sit alanı haline getireceklerini belirten Bakan Çelik, "Bursa'mızın 17 ilçesi var. Buradaki toprağımızın özelliği nedir, ne yapılması gerekiyor, bunların üzerinde çalışıyoruz. Türkiye genelinde 900 ilçemizde çiftçilerimizle görüşerek atılması gereken adımları atacağız. Bu çalışmanın sonunda Havza Bazlı Destekleme Modeli'ni hayata geçireceğiz. Ağustos ayında bunu ilan edeceğiz. Bundan sonra masada olmayacağız sahada, tarlada olacağız" dedi.

DHA